Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Przygotowanie się na warunkowe zwolnienie

Daniel Anweiler23 listopada 2020Komentarze (0)

warunkowe zwolnienieChcesz starać się o warunkowe zwolnienie. Niestety jak wiadomo nie jest to łatwe. Konieczne jest oczywiście dobre przygotowanie się na warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Warunkowe zwolnienie – jak się przygotować ?

Warunkowe zwolnienie występuje w polskim prawie w dwóch rodzajach. Jest to warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu min. połowy kary. Mamy także warunkowe przedterminowe zwolnienie po rocznej przerwie. W obu przypadkach przesłanki są mniej więcej podobne co do tego co pokazać sądowi, żeby podjął pozytywną dla Ciebie decyzję. Jednakże w przypadku każdej z tych instytucji prawnych, żeby starać się o warunkowe zwolnienie inaczej trzeba się przygotować.

Zwolnienie z zakładu karnego

Żeby stanąć w Zakładzie karnym na tzw. “wokandę” musisz odsiedzieć minimum połowę kary. Aby takie zwolnienie uzyskać musisz spełnić określone przesłanki. Po pierwsze jest są to: Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste. Tutaj chodzi o to czy byłeś już wcześniej skazany, czy udzielono ci już zwolnienia czy też przerwy. Tutaj za dużo powalczyć nie możesz. Pozostałe okoliczności dotyczą popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary. Tutaj można już powalczyć, żeby się dobrze zaprezentować. 

W szczególności sądy nie lubią i nie udzielają za chętnie zwolnienia gdy skazany został przymusem doprowadzony do Zakładu karnego. Także pierwszy punkt na liście. Gdy nie da się już nic zrobić stawić się na wskazany termin samemu. Po drugie w czasie jeszcze przed osadzeniem raczej nie wskazane są jakieś “wybryki”. Sąd też tego nie lubi. “Zaszalenie” przed odsiadką z kumplami odpada.

Jak już jesteś w Zakładzie karnym to musisz pilnować, żeby nie dostać nagany oraz, żeby zachowanie było dobre. Z umiarkowanym jest trudno dostać warunek na pierwszej wokandzie. Wykonuj wszystkie zlecone prace, podejmuj pracę nawet bez zapłaty. Nie wdawaj się w spory pod celą (czasem jest to trudne). Zapisuj się na możliwe programy i wykazuj chęć działania.

Poza tym dobrze jeżeli masz pracę do której możesz pójść po wyjściu na warunkowe. Wystarczy promesa zatrudnienia dołączona do wniosku o wokandę.

Warunkowe zwolnienie po rocznej przerwie.

Aby uzyskać zwolnienie po rocznej przerwie trzeba się trochę inaczej przegotować. Po pierwsze jesteś już na wolności. Masz możliwość pokazania się z jak najlepszej strony. W szczególności, że sąd dał Ci szanse i wypuścił na przerwę.

Jeżeli przerwa dotyczyła Twojego zdrowia musisz pokazać, że wykorzystałeś ją prawidłowo. Nie popełniłeś nowego przestępstwa. Masz pracę czy też inne źródło utrzymania. W zasadzie chodzi o to, żeby pokazać iż umieszczenie Cię w Zakładzie karnym na powrót nie ma zupełnie sensu.

Jeżeli przerwa dotyczyła sytuacji rodzinnej to tak jak powyżej musisz wykazać, że przestrzegałeś porządku prawnego. Jednakże w szczególności musisz wskazać, że masz pracę, utrzymujesz rodzinę i nie masz wyskoków. Żyjesz dobrze z sąsiadami.

W takich przypadkach właśnie tak trzeba się przygotować do sprawy o warunkowe zwolnienie.

Zapraszam na mój kanał na YouTube.

Photo by Grant Durr on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: