Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Dożywocie

Daniel Anweiler25 listopada 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 25 listopada 2020

DożywocieOstatnio przez media przetacza się dyskusja o karach i innych środkach prawnych jakimi Państwo może i będzie karać obywateli, którzy łamią prawo. Zaostrzać, nie zaostrzać. Dodać kary albo wydłużyć czas na jaki są kary orzekane. Zacznijmy od tego, że w Polsce najcięższą karą jest dożywocie czyli dożywotniego pozbawienia wolności.

Dożywocie

Karę dożywotniego pozbawienia wolności czyli inaczej dożywocie orzeka się za najcięższe przestępstwa. Czasem są to tak niespotykane jak ludobójstwo czy użycie środków masowej zagłady. “Na co dzień” możliwość orzeczenia takiej kary spotykamy w przypadku zabójstwa czy też spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym.

Taką karę orzeka się w ostateczności kiedy nie ma już innej możliwości, w ocenie sądu ukarania. Nie oznacza ona jednak automatycznie umieszczenia w zakładzie karnym na zawsze.

W polskim prawnie karnym są instytucje prawne które pozwalają na to, że dożywocie nie jest jednak dożywotnim więzieniem.

Dożywocie – co zrobić ?

Na pewno jak masz orzeczoną karę dożywotniego pozbawienia wolności to możesz starać się o odroczenie jej wykonania. Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń i możesz wystąpić o odroczenie wykonania tejże kary. Jest to bardzo trudne i muszą być naprawdę poważne okoliczności jakie mają uzasadnić odroczenie. W szczególności zasadnym w obecnym czasie jest wniosek gdy umieszczenie Cię w Zakładzie karnym spowoduje, że możesz zarazić się koronawirusem.

Przerwa, warunkowe zwolnienie i zatarcie skazania

Jeżeli masz orzeczone dożywocie to także nic nie stoi przeszkodzie żebyś mógł się starać o przerwę w karze z powodów zdrowotnych czy też rodzinnych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że będzie to bardzo trudne ale nie jest nie możliwe. Wymaga to bardzo dobrego uzasadnienia i mocnych “papierów”.

W przypadku skazania na dożywocie możliwe jest także warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jest ono możliwe po min. odsiedzeniu 25 lat kary. Sąd może niestety w wyroku orzec surowsze zasady starania się (tj. okresu) o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Okres próby przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu trwa 10 lat.

Jeżeli otrzymasz warunkowe zwolnienie z kary dożywocia to zatarcie Twojego skazania nastąpi z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną czyli upływu okresu próby przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu.

Photo by Johannes Plenio on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: