Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Terminy i wykonalność postanowień w postępowaniu wykonawczym

Daniel Anweiler13 grudnia 2018Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 14 czerwca 2019

Terminy i wykonalność w postępowaniu wykonawczymGdy zostaniesz skazany na wyrok bez zawieszenia albo sąd odwiesi Ci wyrok to co dalej? Składać wniosek o uzasadnienie postanowienia o zarządzeniu wykonania wyroku? Pisać od razu zażalenie? Czy musisz się stawić od razu do Zakładu Karnego?

Jeżeli skazano Cię na wyrok  bez zawieszenia to zgodnie z prawem wykonawczym wyrok podlega natychmiastowemu wykonaniu. Oznacza to, że dostaniesz w ciągu kilku lub kilkunastu dni wezwanie do stawienia się w Zakładzie Karnym w celu odbycia kary. Jeżeli zarządzono Ci wykonanie kary to będzie dokładnie tak samo. Postanowienie jest od razu wykonalne. Co zatem zrobić w obu przypadkach?

Skazanie na wyrok bez zawieszenia

Gdy skazano Cię na wyrok pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia możesz się zastanowić nad złożeniem wniosku o uzasadnienie a potem wnieść kasację. Niestety nie spowoduje to wstrzymania wykonania kary. Sąd może Cię wezwać do stawiennictwa a w niektórych przypadkach może nawet Cię doprowadzić bez wzywania do stawiennictwa. Po prostu przyjdzie po Ciebie Policja i zabierze do odbycia kary. Aby uniknąć takich zdarzeń możesz podjąć działanie.

Jeżeli Twój wyrok nie przekracza jednego roku i nie masz innych wyroków co w sumie daje razem jeden rok pozbawienia wolności to możesz złożyć wniosek o dozór elektroniczny. Co, jak i gdzie możesz przeczytać tutaj.

Jeżeli Twój wyrok przekracza jeden rok lub nie chcesz odbywać go w dozorze elektronicznym to możesz złożyć wniosek  odroczenie wykonania kary. Jako powody możesz wskazać względy osobiste, zdrowotne lub rodzinne. Więcej o odroczeniu przeczytasz tutaj.

W obu przypadkach musisz aby zatrzymać machinę sądu zmierzająca do wykonania kary złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Składa się go do sądu który będzie rozstrzygał o wykonaniu Twojej kary. Więcej o wstrzymaniu wykonania kary przeczytasz tutaj.

Zarządzenie wykonania kary warunkowo zawieszonej

W przypadku „odwieszenia” Ci kary masz podobne możliwości jak wskazałem wyżej, ale to dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia o zarządzeniu.  Musisz jednak pamiętać, że postanowienie o zarządzeniu wykonania kary choć nieprawomocne podlega od razu wykonaniu. Możesz więc dostać do domu wezwanie do stawienia się w Zakładzie Karnym albo przyjdą po Ciebie policjanci.

Co zrobić? 

Możesz złożyć zażalenie na postanowienie o zarządzeniu wykonania kary. Pamiętaj jednak, że bardzo ważnym jest aby złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary aby nie musieć skorzystać z „zaproszenia” do ZK.

Terminy do zażalenia w postępowaniu wykonawczym

Środkiem odwoławczym od postanowień jest zażalenie. Należy je wnieść w terminie 7 dni. Wnosi się je do sądu wyższej instancji czyli jak miałeś sprawę w sądzie rejonowym to do sądu okręgowego a jak w sądzie okręgowym to do sądu apelacyjnego. Tylko uwaga zażalenie wnosi się za pośrednictwem sądu który wydał Twoje orzeczenie czyli piszesz do sądu okręgowego ale zażalenie składasz (na biurze podawczym sądu lub wysyłasz pocztą) do sądu rejonowego albo piszesz do sądu apelacyjnego ale zażalenie składasz (na biurze podawczym sądu lub wysyłasz pocztą) do sądu okręgowego.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni. Termin ten liczy się od daty wydania postanowienia na posiedzeniu. Gdy nie byłeś na posiedzeniu a zostałeś prawidłowo o nim powiadomiony to dostaniesz  na wskazany w aktach adres odpis postanowienia wraz z pouczeniem, że możesz się w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia pocztą do domu odwołać.

Jak prawidłowo należy liczyć termin 7 dni

Termin do złożenia zażalenia wynosi 7 dni. Nie jest to 7 dni roboczych tylko 7 dni kalendarzowych przy czym przy liczeniu terminu nie liczy się dnia w którym było wydanie albo doręczone postanowienie. Czyli np. jeżeli postanowienie zapadło w poniedziałek to zażalenie można wnieść do następnego poniedziałku. Gdy jednak ostatni dzień terminu wypada na dzień wolny od pracy czyli jakieś święto to zażalenie możesz złożyć następnego dnia po wolnym. Czyli np. poniedziałek jest wolny, jak to było 12.11.2018, to zażalenie możesz złożyć dnia następnego.

*****

Photo by Deleece Cook on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: