Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Kiedy mam wpłacić grzywnę?

Daniel Anweiler16 maja 201648 komentarzy

Kiedy mam wpłacić grzywnęSpotykam się czasami z pytaniem moich klientów gdzie i kiedy mają wpłacić grzywnę i koszty postępowania sądowego zasądzone na rzecz Skarbu Państwa.

Jeżeli nie składasz wniosku o rozłożenie grzywny na raty to wydział lub sekcja wykonywania orzeczeń wezwą Cię do zapłaty grzywny i kosztów w terminie 30 dni od dnia odebrania wezwania. Wezwanie będzie zawierało pouczenie, że jeżeli nie wpłacisz grzywny to będzie ona egzekwowana w drodze przymusowej. Jednocześnie w wezwaniu będzie zawarte pouczenie, że możesz złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Wzór wniosku znajdziesz tutaj. Zostaniesz także pouczony o możliwości zamiany kary na pracę społecznie użyteczną albo zastępczą karę pozbawienia wolności.

Ok, a co się stanie jak nie zapłacę w tym terminie wskazanym w wezwaniu?

Wtedy wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne przeciwko Tobie. Sprawą zajmie się komornik i będzie egzekwował w imieniu sądu grzywnę i koszty. Doliczy sobie także do tego koszty komornicze. Lepiej zatem wpłacić od razu w terminie wskazanym w wezwaniu albo złożyć wskazane wyżej wnioski.

Najważniejsze pamiętaj, żeby odbierać korespondencję z sądu i na bieżąco sprawdzać czy nie ma w skrzynce pocztowej awiza bo jeśli minie termin do wpłaty grzywny może się okazać, że komornik zajmie Ci wypłatę. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: