Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Ułaskawienie – kiedy o nie wystąpić?

Daniel Anweiler01 lipca 2023Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 1 lipca 2023

Ułaskawienie - kiedy można o nie wystąpić Ułaskawienie – kiedy o nie wystąpić? Czy od razu jak skażą Cię w pierwszej instancji? Czy trzeba najpierw wystąpić o odroczenie albo dozór?

Ułaskawienie – kiedy o nie wystąpić?

O ułaskawienie można wystąpić tylko i wyłącznie po prawomocnym wyroku. Wiem, że w jednym przypadku było inaczej ale Sąd Najwyższy orzekła odmiennie od Trybunału Konstytucyjnego i teraz sprawa toczyć się będzie od nowa. Przy czym znaczenia dla Ciebie nie ma to żadnego. Możesz wystąpić o ułaskawienie do Prezydenta RP po uprawomocnieniu się Twojego wyroku.

Czy przed ułaskawieniem trzeba wyczerpać inne środki prawne?

Co do zasady zaraz po uprawomocnieniu się wyroku możesz już złożyć o ułaskawienie. Jednak ma do tego jedno ale a może i nawet ze dwa.

Po pierwsze nie wiesz czy nie uda Ci się odbyć kary w dozorze elektronicznym. Jeżeli Twoja kara nie przekracza 18 miesięcy to czemu nie skorzystać najpierw z takiej możliwości. W takim przypadku można szybciej i pewniej uzyskać odbywanie kary nie w więzieniu bo nie ukrywajmy o to chodzi w staraniu się o ułaskawienie.

Po drugie nie wykorzystanie ścieżki odroczenia czy zawieszenia postępowania wykonawczego nie pozwoli „przetestować”  okoliczności osobistych i rodzinnych które mogą a właściwie powinny stać się podstawą prośby o ułaskawienie.

No i sąd może oczywiście wstrzymać wykonanie kary.

Podsumowanie

Z wnioskiem o ułaskawienie możesz wystąpić zaraz po uprawomocnieniu się wyroku. Odradzam to jednak gdyż warto najpierw spróbować wystąpić o dozór. Jest to szybsze i pewniejsze w zakresie odbywania kary. Warto także sprawdzić jak sądy reagują na okoliczności osobiste oraz rodzinne przy wniosku o odroczenie. Przy tym wszystkim nie zapomnij wystąpić o wstrzymanie wykonania kary.

Ułaskawienie to ostateczny środek i deska ratunku. 

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

 

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne #ulaskawienie #ułaskawienie #prezydent #prezydentRP #PAD

 

Photo by Scott Graham on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: