Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zawieszenie postępowania wykonawczego

Daniel Anweiler14 listopada 2018Komentarze (0)

Warunkowe przedterminowe zwolnienieW poprzednim wpisie wskazałem, że zawieszenie postępowania wykonawczego różni się od odroczenia wykonania kary ale jeżeli zawieszenie postępowania wykonawczego miało miejsce z powodów dotyczących Twojego zdrowia to wcale nie jest mu tak daleko do odroczenia czy taż przerwy w karze. 

Zawieszenie postępowania wykonawczego

Zgodnie z art 15 § 2 k.k.w.  zawieszenie postępowania wykonawczego jest możliwe jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.

Podobnie określone są przesłanki do odroczenia kary w art 150 § 1 k.k.w. Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody.

Kto może się o zawieszenie postępowania wykonawczego starać

Zatem jak i kiedy starać się o zawieszenie postępowania wykonawczego. To postępowanie jest już ostatecznym środkiem po jaki można sięgnąć. Stoi na równi wraz z prośbą o ułaskawienie do Prezydenta RP. Oznacza to, że o zawieszenie postępowania warto a właściwie trzeba wystąpić w sytuacji gdy Twoja kara jest odraczana na okres związany z chorobę albo co 6 miesięcy otrzymujesz przerwę w karze ze względu na zdrowie. Wtedy zawieszenie postępowania jest koniczne i zasadne. Nie oznacza to, że kary nie ma ale oznacza to, że bez konieczności stresu i ciągłego myślenia o sprawie możesz się zająć ważniejszymi tematami jakimi jest Twoje zdrowie.

Zawieszenie postępowania wykonawczego nie oznacza, że sąd o Tobie zapomni. Będzie co jakiś czas sprawdzał czy Ci się poprawiło w sensie zdrowotnym. Nie będzie to jednak na tyle uciążliwe jak ciągła niepewność kolejnych wniosków i konieczność ich składania.

Jaki sąd jest właściwy do zawieszenia postępowania wykonawczego

Wniosek o zawieszenie postępowania składa się do sądu który zajmuje się wykonaniem Twojej kary. Wniosek nie podlega opłacie. Całość procedury będzie wymagała aby jeszcze raz pójść na badanie do biegłych, żeby sąd mógł na podstawie tejże opinii stwierdzić, że konieczne jest zawieszenie postępowania wykonawczego. Wraz z wnioskiem polecam a nawet zachęcam do składania wniosku o wstrzymanie wykonania kary.

Postanowienie o zawieszeniu postępowania wykonawczego podlega zaskarżeniu. Można wnieść zażalenie do Sądu wyższej instancji.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: