Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy odrabiać prace społeczne?

Daniel Anweiler10 października 2023Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 10 października 2023

Czy odrabiać prace społeczneCzy odrabiać prace społeczne? Czy to się w ogóle „opłaca”? Może wyjechać za granicę i tyle mnie widzieli? Może „wynająć” kogoś kto za mnie odrobi prace społeczne?

Co grozi za nie odbycie prac społecznych?

Jak będziesz mieć już prawomocnie orzeczone prace społeczne to dostaniesz wezwanie do ich odbycia. Nie możesz go zlekceważyć. Jak nie pójdziesz do kuratora na ustalenie gdzie będziesz odbywać swoje prace społeczne to może się to skończyć tylko w jeden sposób. Oczywiście są różne możliwości, żeby nie odbywać od razu prac społecznych albo odbyć je w inny sposób ale musisz działać. Jak nie zrobisz nic to skończy się to wnioskiem do Sądu o zamianę prac społecznych czyli kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności. Zatem czy odrabiać prace społeczne? Tak, albo podjąć inne działania tj. np. odroczenie prac społecznych.

Co zamiast prac społecznych?

Czy można mieć coś zamiast prac społecznych w szpitalu czy też w domu opieki? Tak i to już na etapie wyroku. Sąd może orzec o tym, że zamiast pracowania będzie Ci potrącane z wynagrodzenia za pracę określona część. Chodzi tu o sytuację gdy pracujesz na umowę o pracę. Więcej szczegółów możesz o potrąceniu z wynagrodzenia możesz poznać tutaj.

Czy prace społeczne podlegają przedawnieniu?

Prace społeczne jak każda (prawie każda) kara podlega przedawnieniu wykonania. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem wynosi 10 lat. Oznacza to, że po tym czasie nie można jej już wykonać. Nie oznacza to, że możesz się „schować” za granicą. Jeżeli zaczną Cię szukać to może się okazać, że zawieszą postępowanie. oczywiście oznacza to, że do przedawnienia dolicza się wtedy dodatkowo 10 lat. Jak Cię szukają do prac społecznych za granicą to oznacza, że zamienili Ci je na zastępczą karę pozbawienia wolności.

Czy można zawiesić prace społeczne?

Prace społeczne można odroczyć na 6 miesięcy ale nie na więcej i tylko raz. Można także co do prac społecznych w ich trakcie wystąpić o przerwę. Zawieszenie prac społecznych jest w teorii możliwe w zakresie zawieszenia postępowania wykonawczego ale jeszcze się z tym nie spotkałem w praktyce.

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

 

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne #grzywna #rozłożenienaraty #umorzeniegrzywny

Photo by Ümit Yıldırım on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: