Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Wyrok łączny w czasie przerwy

Daniel Anweiler29 listopada 2021Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 29 listopada 2021

Wyrok łączny w czasie przerwyCzy możesz dostać wyrok łączny w czasie przerwy? Co w takim przypadku zrobić? Czy ma to wpływ na przerwę albo na inne postępowania?

Wyrok łączny w czasie przerwy

Zdarza się tak, że wyjdziesz na przerwę i w sprawie nic się nie dzieje. Jest też jednak tak, że sąd z urzędu wyda w Twojej sprawie wyrok łączny. Może też sam złożyłeś o przerwę ale czeka się strasznie długo i już nawet o tym zapomniałeś.

Przychodzi nagle zawiadomienie, że jest rozprawa o wyrok łączny. Może nawet się wybierasz ale potem jakoś nie docierasz do sądu. Myślisz pewnie mi nie dołożą. Cóż kiedyś tak było, teraz jest troszkę inaczej (o nowych uregulowaniach w zakresie wyroku łącznego napiszę jeszcze).

Bez znaczenia jest to czy dotyczy to starych zasad czy też nowych. Znaczenie ma to, że zapadł nowy wyrok obejmujący karę z której masz właśnie przerwę. Jest to o tyle istotne, że z chwilą uprawomocnienia się wyroku łącznego nie podlegają wykonaniu kary jednostkowe z połączonych wyroków. Zatem jesteś na przerwie z kary którą nie jest wykonywana.

Musisz zatem sprawdzać czy wyrok łączny nie został już wydany i czy nie jest prawomocny. W takim przypadku konieczne jest aby wiedzieć czy coś się w sprawie wydarzyło.

Dostałeś wyrok łączny i co teraz?

Z reguły sąd który wydał wyrok łączny prześle go do Sądu Penitencjarnego aby ten wyraził Ci zgodę na dalsze odbywanie przerwy tylko tym razem kary łącznej. Nie jest to jednak automat oraz nie zawsze sąd prześle ten wyrok łączny do Sądu Penitencjarnego. W sprawie musisz sam zadziałać. Trzeba wziąć odpis wyroku łącznego i złożyć nowy wniosek o przerwę w Sądzie Penitencjarnym lub zmianę dotychczasowego poszanowania w trybie art 24 k.k.w. . Należy uargumentować, że przestrzegałeś porządku prawnego w czasie przerwy i zmianie uległ tylko wyrok na jaki udzielono Ci przerwy. Sąd wyda nowe postanowienie w którym raczej wyrazi zgodę na dalszą przerwę. Musisz po prostu sam tego wszystkiego dopilnować.

Zapraszam na mój kanał na You Tube.

Zapraszam także na mój podcast:

Photo by Andrew Bui on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: