Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Anatomia przestępstwa 001

Daniel Anweiler15 listopada 2018Komentarze (0)

Anatomia przestępstwaWiele razy jestem pytany przez moich klientów co oznaczają te wszystkie prawnicze sformułowania w kodeksie karnym. Co to jest strona przedmiotowa przestępstwa, podmiot, zamiar ewentualny czy też jaka jest różnica miedzy zbrodnią czy występkiem i po co ten podział. Wszystko to można sprowadzić do pytania “z czego składa się przestępstwo?”.

Zaczynam zatem odszyfrowywanie kodu prawnego, zaczynamy – “Anatomię Przestępstwa“.

Zgodnie z polskim prawem za przestępstwo uważa się czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, zawiniony i społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomym. Co to wszystko oznacza?

Po pierwsze czyn przez nas popełniony czyli nasze zachowanie (działanie lub zaniechanie) musi być określone jako czyn zabroniony w ustawie karnej w chwili jego popełnienia. Oznacza to, że tylko zachowanie wskazane jako zabronione w ustawie (kodeksie karnym lub innej ustawie) jest karane. Nie można też w późniejszej ustawie uznać, że jakieś zachowanie jest czynem zabronionym pomimo, że w chwili jego popełnienia takim przestępstwem nie było.

Ok, ale co to ten czyn zabroniony a gdzie przestępstwo.

Żeby można mówić o przestępstwie czyn zabroniony musi być jeszcze zawiniony tzn. można sprawcy przypisać winę (np osobom chorym psychicznie nie można przypisać winy co oznacza, że gdy popełnią czyn zabroniony nie odpowiadają za przestępstwo).

Czyn musi być też w społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomym.

Wszystkie te prawniczy wyrażenia – czyn, wina, społeczna szkodliwość czynu wymagają dalszego wyjaśnienia.

Jest zatem o czym pisać 😀. W kolejnych wpisach wyjaśnię jaka jest budowa przestępstwa a potem po kolei wezmę się za anatomię każdego z przestępstw w polskim systemie prawnym.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: