Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zamiana kary pozbawienia wolności. Kiedy jest niemożliwa?

Daniel Anweiler27 maja 2016297 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 17 października 2017

Zamiana kary pozbawienia wolnościW poprzednim wpisie o zamianie kary pokazałem Ci, że możesz starać się o zamianę swojej kary pozbawienia wolności na grzywnę lub karę ograniczenia wolności.

W praktyce wygląda to tak, że sąd zastanawiając się nad zarządzeniem Ci kary powinien z urzędu zastanowić się czy zamiast orzec o zarządzeniu kary pozbawienia wolności zamienić Ci karę na grzywnę albo ograniczenie wolności. Niestety taka zmiana nie działa w każdym przypadku jak automat.

Gdy sąd zamierza zarządzić Ci karę bo zostałeś skazany za podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania to nie możesz wnioskować o zamianę kary. Tak samo jest w przypadku gdy sąd będzie orzekał o zarządzeniu kary jeżeli zostałeś skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie z Tobą, a w okresie próby rażąco naruszałeś porządek prawny, ponownie używałeś przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby dla Ciebie najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie z Tobą.

Nie możesz starać się o zamianę kary także gdy w okresie próby po udzieleniu Ci pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego rażąco naruszałeś porządek prawny, w szczególności gdy popełniłeś inne przestępstwo niż to wskazane wyżej, albo jeżeli uchylałeś się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku.

Jeszcze w jednym przypadku sąd nie zamieni Twojej kary na grzywnę lub ograniczenie wolności. Gdy nie wykonałeś nałożonych przez sąd na Ciebie określonych obowiązków nawet gdy wskazane powyżej okoliczności, które uniemożliwiają zamianę kary nie mają miejsca w Twoim przypadku.

Chodzi tu o obowiązek wyprowadzenia się z lokalu wspólnie zamieszkiwanego z pokrzywdzonym, nie wykonanie świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także nie wywiązania się z obowiązku naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części. Te obowiązki zależą jednak tylko od Ciebie i jeżeli je wykonasz to możesz się starać o zamianę kary.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 89 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil 27 stycznia, 2018 o 15:43

Witam. Dostalem do odsiadki 105 dni za godziny. Nie stawilem sie w terminie u kuratorki, bylem w trasie, jestem kierowca i zapomnialem o tym. W koncu tak jak napisalem dostalem 105 dni. Czy moge jakos uniknac wiezienia? Nie chce isc siedziec ani sie nie nadaje do paki. Czy i jak moge sie starac teraz o SDE, skoro mam na 5.02.18r. termin do odsiadki?? Prosze o pomoc.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 stycznia, 2018 o 09:18

Dzień Dobry Panie Kamilu,
Witam Pana serdecznie!
Jest oczywiście możliwość aby starał się Pan oo SDE lub żeby godziny były Panu przywrócone do odrobienia.
Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy proszę o kontakt.

Odpowiedz

Kamil 17 lutego, 2018 o 15:24

Pracuję jako kierowca, jeżdżę po Europie na wlasnej działalności, czy w grę wchodzi grzywna % od zarobków? Muszę pracować, płacę alimenty na córkę. Proszę o odpowiedź, bo nie wiem w jakim kierunku cos robić. Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Joanna 30 stycznia, 2018 o 00:49

Witam Pane Mecenasie, mam pytanie czy jest możliwość uniknięcia odbywana kary odwieszonej przez sąd z powodu nie uiszczenia w terminie grzywny i naprawienia szkody.
Pytam ponieważ sytuacja dotyczy brata u którego zdiagnozowano chorobę ( stwardnienie rozsiane )
tyle że obecnie przebywa za granicą i jest tam pod opieką lekarza. Brat posiada pełny opis choroby z zaznaczeniem Wysoko Aktywna Choroba i w dokumencie jest iż brat może tylko przejśc 150-200 metrów bez pomocy. Wszelkie koszta zwązane z naprawnieniem szkody zostały uregulowane.
Czy można coś zrobić w tej sprawie ( beznadziejnej ) Z góry dziękuję

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 stycznia, 2018 o 08:05

Dzień dobry Pani Joanno,
Witam Panią serdecznie!

W sprawie można zadziałać na kilka sposobów.
Oczywiście można próbować zawiesić karę na nowo, odroczyć karę lub zawiesić albo umorzyć całe postępowanie wykonawcze. Jeżeli chcieliby Państwo skorxystać z mojej pomocy proszę o kontakt bezpośrednio na maila:anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Tomek87 3 lutego, 2018 o 20:27

Witam,
Panie Mecenasie czy wyrok jaki proponował mi prokurator 6 miesięcy pozbawienia wolności (Z Art 178a paragraf 4) może sąd mi zamienić na karę ograniczenia wolności (dozór elektroniczny) lub wydać wyrok w zawieszeniu?
Pzdr

Odpowiedz

Daniel Anweiler 5 lutego, 2018 o 17:03

Dzień Dobry Panie Tomku,
Witam Pana serdecznie!
Karę bezwzględną pozbawienia wolności nie da się zamienić na karę ograniczenia wolności, można karę odbyć w dozorze elektronicznym a także karę odraczać co umożliwi po roku odroczenia zawieszenie jej wykonania.
Pozdrawiam

Odpowiedz

zdesperowana 10 lutego, 2018 o 15:06

witam mój narzeczony ma na utrzymianiu mnie oraz 2 dzieci… 5lat temu był skazany na rok w zwieszeniu na 5 i zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych… i juz wszystko minęło ale niestety popelnil nast wykroczenie prowadzil motorower pod wplywem alkocholu…dostal 10000zl na rzecz fundacji i 6 miesięcy odbycia kary w zk…decyzja prawomocna… ja nie mam mozliwosci isc do pracy ..jak mozna wnioskowac o zmianę kary (inna niz zk) poprostu nie podolam finansowo..

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 lutego, 2018 o 12:37

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Jeżeli kara jest prawomocnie orzeczona i bez zawieszenia nie da się jej zamienić na inną karę. Może się Pani narzeczony starać o dozór elektroniczny w celu odbycia kary na wolności.
Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z mojej pomocy w tejże sprawie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Maja 19 lutego, 2018 o 13:49

Witam, moj chlopak zostal skazany na 2 lata pozbawienia wolnosci czy jest mozliwosc zeby zamienic kare na areszt domowy tzw opaske ?? Z gory dziekuje

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 lutego, 2018 o 12:58

Dzień Dobry Pani Maju,
Witam Panią serdecznie!
Niestety nie ma możliwości odbycia kary 2 lat w drodze dozoru elektronicznego.

Odpowiedz

Paweł 19 lutego, 2018 o 19:21

Witam mam pytanie. Odbylem 2 kary wiezienia 4 miesiace za nieodbycie czesci odrobek publicznych. 2 odwieszona pol roku za niezaplacenie grzywny. Obie kary za oszustwo w tym drugim przypadku oszustwo na kwote 16.5 zl. Po zaplaceniu grzywny skrocono mi kare o 2 miesiace. Niestety po 2 latach od wyjscia zdazyla mi sie kradziez ksiazek u pracodawcy. Ksiazki byly przeznaczone na zniszczenie. Czy bede odpowiadal w warunkach recydywy?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 lutego, 2018 o 14:52

Dzień Dobry Panie Pawle,
Witam Pana serdecznie!
Wszystko zależy od tego jak zakwalifikuje Pana czyn policja. Trudno mi bez znajomości wszystkich szczegółów sprawy odpowiedzieć.
Pozdrawiam

Odpowiedz

dar 19 lutego, 2018 o 20:25

Dzień dobry mam pytanie czy jeżeli mój chłopak znajduje się obecnie w zk ma trzy wyroki rok pozbawienia wolności pół roku i 5 m-c pozbawienia wolności z tego odsiedziaane ma 3 MC i chciałbym bym się dowiedzieć czy jest możliwość opuszczenia zk np zamiany tych wyroków na grzywna lub odrabianie h społecznych lub czy jest może inna opcja?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 lutego, 2018 o 13:06

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Niestety nie ma możliwości zamiany tych wyroków na grzywnę albo prace społeczne chyba, że są karą zastępczą za grzywnę lub prace społeczne.
W tym wypadku pozostaje starać się o przerwę w karze lub odbycie kary 1 roku a potem złożenie wniosku o sde co do pozostałych kar.
Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z mojej pomocy w sprawie wykonawczej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Anna 20 lutego, 2018 o 13:53

Witam moj partner ma dwa wyroki po 1 roku . Dostał odroczke na pół roku w dwóch tych sprawach moje pytanie czy może zawiesić jeden wyrok dalej a w drugim starać się o dozór elektroniczny. Jest to sprawa w dwóch sądach.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 lutego, 2018 o 13:08

Dzień Dobry Pani Anno,
Witam Panią serdecznie!
Tak jest taka możliwość tylko odroczenie musi być na 1 rok wcześniej udzielone.
Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z mojej pomocy w sprawie wykonawczej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Anna 20 lutego, 2018 o 20:30

Witam, znajomy dostał karę z wyrokiem sądu do zapłaty 500 zł + 50 i 70 zł za koszty sądowe. Razem ma do zapłaty 620 zł, niestety ze względu na ciężką sytuację finansową nie jest jej w stanie zapłacić. Czy można tę karę zamienić na karę pozbawienia wolności? Jeśli tak to jak?

Kara została przyznana za to, że kierował samochodem bez uprawnień. Miał prawo jadzy zdane, kat b i c, chciał zrobić też e dlatego czekał z wyrobieniem dokumentu, niestety złapała go policja i ze stresu zapomniał gdzie włożył papierek z egzaminu, który zakończył się wynikiem pozytywnym. Potem okazało się, że miał go przy sobie. Prawo jady miał a został ukarany jak za jazdę bez żadnych uprawnień. Będzie się odwoływał, ale boi się, że poniesie jeszcze większe koszty niż przyznano mu teraz.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 lutego, 2018 o 13:15

Dzień Dobry Pani Anno,
Witam Panią serdecznie!
Oczywiście Pani znajomy może się najpierw postarać o rozłożenie tej należności na raty ewentualnie potem o jej umorzenie. Zamiana na karę pozbawienia wolności to ostateczność o jakiej decyduje sąd jak się grzywny nie spłaca. Proszę skorzystać z mojego wniosku o rozłożenie grzywny na raty https://odroczenie-kary.pl/wp-content/uploads/2016/04/Wniosek-rozlozenie-na-raty-grzywny-Daniel-ANWEILER.pdf

Odpowiedz

dar 23 lutego, 2018 o 22:09

Dzień dobry chciała bym spytać czy ta zmiana jest mozliwa jeżeli mój ma 5 MC z jednego wyroku z drugiego rok a z trzeciego 2lsta i 8 miesięcy (w tym odsiedziaane 2lata i 2 miesiące w czesniejszym wyroku więc zostało mu z niego 6 MC ) i aktualnie w zk jest od 3 MC i do tego czeka na wyrok łączny bo ostatnio dostał odroczenie i także chciała bym spytać czy na łącznym będzie się wliczało to dwa lata i osiem MC czy tylko to co mu do od siedzenia z tych dwóch lat osiem miesięcy zostało czyli sześć MC?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 lutego, 2018 o 20:27

Dzien dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Jezeli da się połaczyć wszystkie wyroki to sad je polaczy a do odsiedzenia bedzie tyle ile zostalo ale liczone już z wyroku łacznego a nie z poszczegolnych wyrokow.

Odpowiedz

Rafal 24 lutego, 2018 o 05:04

Witam Panie Mecenasie.Mam takie pytanie,w listopadzie 2013r. dostałem wyrok na 6 miesięcy pozbawienia wolności,w zawieszeniu na 3 lata,kiedy będę mógł zgłosić się do sądu o niekaralność z krk, by nic nie było widoczne na niekaralności,że miałem wogóle jakiś wyrok? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 lutego, 2018 o 15:23

Dzień Dobry Panie Rafale,
Witam Pana serdecznie!
Pana wyrok ulegnie zatarciu z mocy prawa po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, chyba, że miał Pan jeszcze jakieś obowiązki orzeczone w wyroku których Pan nie wykonał. Musi je Pan jak najszybciej wykonać.

Odpowiedz

Rafal 26 lutego, 2018 o 16:47

Witam Panie Mecenasie.To ja czegoś tutaj nie rozumiem.Tak ,dodatkowo miałem do zapłaty grzywnę w wysokości 30st.po 20zl. gdzie to uregulowałem w całości Dn. 2014-02-24.Jezeli po okresie próbnym i 6 miesiącach, mogłem wyciągnąć bez problemu niekaralność,to czemu gdy dn.13.09.2017r.skierowalem prośbę do KRK o niekaralność,to nadal wszystko było widoczne?Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 lutego, 2018 o 20:19

Dzien dobry Panie Rafale,
W takim wypadku trzeba sprawdzic w aktach sadu czemu jeszcze się nie zatarlo. Możliwe że jest gdzieś jakis szczegol ktory powoduje że nie ma jeszcze zatarcia skazania

Odpowiedz

PIOTR 24 lutego, 2018 o 09:01

Dzień dobry,
Otrzymałam od sądu karę grzywny, której nie byłem w stanie wówczas spłacić. Sąd zamienił ją na pracę społeczne. Przez około 3 miesiące wywiazywalem się z obowiązku, jednak po jakimś czasie dostałem pracę,, na czarno,, i nie mogłem wykonywać tych prac. Nie miałem środków do życia, więc chwytalem się każdej pracy. Na chwilę obecną jestem zatrudniony na umowę o pracę, jednak w międzyczasie otrzymałem wezwanie do sądu w sprawie nie wywiazania się z obowiązku prac i zamiany kary na pozbawienie wolności. Proszę o poradę co mogę zrobić w tej sprawie, by zapłacić karę grzywny bez tzw odsiadki, gdyż stracę pracę o którą ubiegalem się ponad rok.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 lutego, 2018 o 15:21

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
Proszę wpłacić grzywnę jaka pozostała do spłaty i poinformować o tym sąd wnosząc o zmianę postanowienia w sprawie zamiany kary grzywny na inną karę zastępczą.

Odpowiedz

Marzena 27 lutego, 2018 o 09:15

Wczoraj dostałam wyrok z sądu po posiedzeniu zaocznym na okres 6 miesięcy pozbawienia wolności i 30 godz prac społecznych za sprzedaż na allegro butów i torby na sumę 1200 zł oskarżono mnie o wyłudzenie pieniędzy i ciągle oszustwa!
Czy można odwołać się od wyroku i prosić o inny wymiar kary np grzywna czy stawianie się do komendy policji.
Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 maja, 2018 o 21:17

Dzień Dobry Pani Marzeno,
Może się Pani odwołać od wyroku i wskazać, że kara nie jest adekwatna do czynu jaki Pani popełniła.

Odpowiedz

Piotr 1 marca, 2018 o 13:43

witam pana chciałem się zapytać o jeden bardzo ważny szczegół odbyłem kare pozbawienia wolnosci w wymiarze 8 lat i 2 miesiecy skończył mi się dozór kuratora 23.09.2017 teraz obecnie za namowa teściowej popełniłem te same przestępstwo za które prokurator postawił mi 6 miesiecy bezwzglednego i bedzie sprawa czy jesli sąd zasądzi mi tą karę bede mógł odroczyć lub zawiesic lub tez zaskarzyć wyrok a mam ciężką sytuacje sam utrzymuję rodzine a moja roczna córka choruje jest niepełnosprawna jestem jej prawnym opiekunem a natomiast moja narzeczona jest z drugim w ciąży i ma cukrzyce ciążową bardzo proszę o pomoc z pana strony z góry dziękuję bardzo

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 marca, 2018 o 09:51

Dzień dobry Panie Piotrze
Witam Pana serdecznie!
Oczywiście może Pan zaskarżyć wyrok. Okoliczności jakie Pan podał mogą być podstawą do odroczenia kary lub zawieszenia postępowania wykonawczego.

Odpowiedz

Kamii 3 kwietnia, 2018 o 01:51

Witam. Ja w sprawie karnych. Bo mojego konkubina w piątek przewieźli ze szpitala psychiatrycznego po próbie powieszenia do aresztu żeby odbył karę która mu zasadzono 3lata i 8 miesiecy ale już odsiedział 12 miesięcy na sankci i 3 miesiące wliczone za niesłuszne zamkniecie.wiem tylko że dostał już petke. Co można zrobić żeby zamienić ta karę lub wyciągnąć go. A jeśli się nie da to po jakim czasie może mieć przepustki jedno dniowe. Proszę o odp.

Odpowiedz

Kamii 3 kwietnia, 2018 o 01:52

Witam. Ja w sprawie karnych. Bo mojego konkubina w piątek przewieźli ze szpitala psychiatrycznego po próbie powieszenia do aresztu żeby odbył karę która mu zasadzono 3lata i 8 miesiecy ale już odsiedział 12 miesięcy na sankci i 3 miesiące wliczone za niesłuszne zamkniecie.wiem tylko że dostał już petke. Co można zrobić żeby zamienić ta karę lub wyciągnąć go. A jeśli się nie da to po jakim czasie może mieć przepustki jedno dniowe. Proszę o odp.

Odpowiedz

Kamillla 3 kwietnia, 2018 o 01:53

Witam. Ja w sprawie karnych. Bo mojego konkubina w piątek przewieźli ze szpitala psychiatrycznego po próbie powieszenia do aresztu żeby odbył karę która mu zasadzono 3lata i 8 miesiecy ale już odsiedział 12 miesięcy na sankci i 3 miesiące wliczone za niesłuszne zamkniecie.wiem tylko że dostał już petke. Co można zrobić żeby zamienić ta karę lub wyciągnąć go. A jeśli się nie da to po jakim czasie może mieć przepustki jedno dniowe. Proszę o odp.

Odpowiedz

Kamillla 4 kwietnia, 2018 o 01:18

Witam. Ja w sprawie karnych. mojego konkubina w piątek przewieźli ze szpitala psychiatrycznego po próbie powieszenia ordynator oczywiście wystawil wypis.przewieziono go do aresztu żeby odbył karę która mu zasadzono 4lata i 8 miesiecy. 12 miesięcy odsiedział na sankcji już 3 lata temu.Co można zrobić żeby zamienić ta karę lub wyciągnąć go, czy mógłby odbywać karę na odziale psychiatrycznym. A jeśli się nie da to po jakim czasie może mieć przepustki jedno dniowe. Proszę o odp.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2018 o 13:46

Dzień Dobry Pani Kamilo,
Witam Panią serdecznie!
Podane przez Panią okoliczności mogą być podstawą do złożenia wniosku o przerwę w karze.
Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z mojej pomocy w tym zakresie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl lub tel. 792226834

Odpowiedz

Anna 21 maja, 2018 o 03:13

Witam. Potrzebuję rady. Otóż tak. Mój miał wyrok 11 lat za rozboj. Odsiedzial 6 lat dostał przerwę na 6 mies po tym miał ponownie wrócić do zk Ale tego nie zrobił. Zabrała go policja. Ma jeszcze 5 lat. Wspomnę tylko ze w tedy jak był w zk miał dobra opinie. Czy to będzie się liczyło do tych 5 lat. Co można zrobić żeby wyszedł wcześniej. Pomocy.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 maja, 2018 o 20:37

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Myślę, że udzieliłem już Pani odpowiedzi na Pani zapytanie w mailu.

Odpowiedz

Monika 5 czerwca, 2018 o 12:21

Witam. Mój narzeczony dostał wyrok 1 rok i 10 miesięcy pozbawienia wolności za te same wykroczenia. Jeżeli sąd połączy wyroki i zostanie mu rok pozbawienia wolności czy będzie mógł starać się o dozor elektroniczny?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 czerwca, 2018 o 21:56

Dzień Dobry Pani Moniko,
Jeżeli wyrok łączny będzie 1 rok może się starać o dozór elektroniczny.

Odpowiedz

Justyna 7 czerwca, 2018 o 18:17

Witam Mecenasie
Otrzymałam informację o zamiane kary ograniczenia wolności i prac na zastępcza karę pozbawienia wolności na 90 dni.
Policja mnie poszukuje (info od zaprzyjaźnionego policjanta)
Wezwania do wstawienia się w zk nie otrzymałam ale jako że policja ma nakazane zatrzymanie mnie to najwidoczniej sąd takiego nakazu nie wydał.
Co mam robić?
Wysłałam do sądu wniosek o wstrzymanie wykonania kary do momentu rozpatrzenia wniosku. Ile to może trwać? Czy sąd może go odrzucic?
Jestem mamą 1,5 dzieciątka i w 25 tygodniu ciazy.
Czy sąd przychyli się do mojej prośby i odroczy pójście do węzienia ?
Oświadczyłam także że odrobię ta Kate rzetelnie w miejscu pobytu po porodzie i połogu. Na ten moment to ja opiekuje się córka w domu. Parter utrzymuje rodzinę.
Kara została zamieniona za głupotę. Otrzymałam wyrok w zawieszeniu na pół roku i pracę, poinformowałam kuratorke o zmianie miejsca zamieszkania przy domu rodzinnym.
Mój błąd. Pisma trafiały nadal na adres tamtego pobytu a nie obecnego. Po odroczeniu kary z tytułu 1 ciąży sąd za niewykonanie kary i niestawiennictwo zamienil kary na pozbawienie wolności.
Czy da się z tego wyjść obronna ręka? Czy jest szansa że sąd pozytywnie podejdzie do mojej prośby o wstrzymanie wykonania kary zanim mnie zabiorą? Nie mam siły się urywać .
Proszę o pomoc …

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 czerwca, 2018 o 22:54

Dzień Dobry Pani Justyno,
Witam Panią serdecznie!
Czy wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary złożyła Pani o jej odroczenie? Jeżeli nie to sąd raczej wykonania kary nie wstrzyma.
Proszę złożyć wniosek o odroczenie a także od razu wniosek o dozór. Wraz z wnioskiem o dozór proszę złożyć o wstrzymanie wykonania kary ze względu na wniosek o dozór – wniosek o wstrzymanie wykonania kary składa się do sądu który wykonuje karę nie do sądu który orzeka o dozorze. Do wniosku o wstrzymanie proszę dołączyć kopię złożonego już wniosku o dozór.

Odpowiedz

Weronia 12 czerwca, 2018 o 21:30

Witam, moj partner zostal skazany, po raz pierwszy, i osadzony za pobicie na 1,5 roku i od 6 miesięcy jest w zakładzie karnym. Czy może się starać o zmianę na dozór elektroniczny? Słyszałam, że planowane jest rozszerzenie systemu dozoru elektronicznego m.in. na osoby skazane na kary do półtora roku więzienia ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych informacji.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 czerwca, 2018 o 22:39

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Niestety nie może się starać o dozór elektroniczny. Nie ma też prac co do zmian w Kodeksie karnym wykonawczym co do objęcia dozorem kar powyżej jednego roku pozbawienia wolności.

Odpowiedz

Marcin 7 listopada, 2018 o 10:35

Witaj staranie się od środka (z więzienia) jest bezsensowne sam siedziałem i sie o to starałem. I nic zwlekali aż mi kara mineła. To sobie odpuść. Lepiej się weźcie za wokandy po 1/4 kary możesz sie starać a masz więcej nic pewne ze po 2 wyjdzie. A gdzie twój chłopak siedzi na zamkniętym czy na pół otwartym ?

Odpowiedz

Kasia 13 czerwca, 2018 o 18:40

Witam serdecznie,moj narzeczony,uchylal sie od odsiedzenia wyroku po czym zostal sporzadzony list gonczy.Narzeczony sam zglosil sie do odsiedzenia wyroku (45 dni)od wczoraj przebywa w ZK,jakie sa szanse,aby wyrok zostal zamieniony na odpracowanie spoleczne,lub nadzor elektroniczny?dzis wystapil z takimi pismami do sadu…z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 czerwca, 2018 o 19:38

Dzień Dobry Pani Katarzyno,
Witam Panią serdecznie!
Trudno powiedzieć czy będzie wydana zgodna na dozór czy zamianę kary. Warto jednak składać take wnioski, bo sąd może zmienić swoje postanowienie i Pani narzeczony wyjdzie z ZK.

Odpowiedz

Karolina 27 lipca, 2018 o 21:15

Witam.
Mój podopieczny został skazany na 8 miesięcy ograniczenia wolności, w postaci nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesiecznym za przestępstwo z art. 160 par 2 k. k. Podczas ogłoszenia wyroku, pozostawał osobą bezrobotną zarówno on, jak i jego konkubina, która odpowiadała za to samo przestępstwo.
W chwili obecnej podopieczny podjął pracę na umowę i ciężko jest mu odrobić zasądzone godziny. Pytanie moje brzmi, czy może zwrócić się do sądu z wnioskiem o zmianę wyroku w przedmiocie kary na dozór elektroniczny bądź grzywnę? Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 sierpnia, 2018 o 21:32

Dzień Dobry Pani Karolino,
Witam Panią serdecznie!
Pani podopieczny może zwrócić się do sądu o zmianę formy obowiązku wykonywania pracy społecznej czyli o potrącanie z wynagrodzenia odpowiedniej kwoty na cele społeczne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kasia 15 sierpnia, 2018 o 08:42

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie zamiany kary pozbawienia wolności na karę grzywny. W czerwcu 2015r brat dostał karę pozbawienia wolności, ma do odsiadki 5 miesięcy. Przebywa za granicą gdyż chciał spłacić karę grzywny (spłacil juz calosc). Czy w takiej sytuacji jest możliwość zamiany kary odsiadki na karę grzywny? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Ania 27 sierpnia, 2018 o 12:36

Witam syn nie chodzl na odrobki i zamknęli go w zakładzie i odwiesili wyrok 10miesięcy której mial czy po odsiedzeniu 9miesięcy kary syn moze starać się o przywrócenie odrobek do odsiatki zostakiy mu jeszcze 9miesięcy

Odpowiedz

Iza 11 września, 2018 o 13:28

Witam . Znajomego zatrzymala policja w domu byl karany za kradzieze kilka lat temu nalozono na niego kare grzywny lecz nie splacal i sad wydal kare 2 lat pozbawienia wolnosci ale jej nie odbyl ukrywal sie w innym kraju . Po 4 latach wrocil i zlapali go w domu . Co w takiej sytuacji rodzina moze zrobic ? Na chwile obecna nikt nie chce udzielic zadnych informacji czy gdy sad wydal wyrok kilka lat temu to bedzie od razu odbywal kare w wiezieniu? Czy moze uniknac w inny sposob tej kary ? Jak w tej sytuacji mozna mu pomoc ? I co sie mozemy spodziewac ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 września, 2018 o 17:41

Dzień Dobry Pani Izo,
Witam Panią serdecznie!
Zapewne sąd zarządził już wykonanie kary jeżeli była w zawieszeniu. Jeżeli został zatrzymany przez Policję to będzie odbywał karę pozbawienia wolności gdyż zapewne został zatrzymany do jej odbywania. Oczywiście można pomóc i działać w zakresie przerwy w karze. Więcej nie mogę powiedzieć nie znając szczegółów sprawy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda 30 października, 2018 o 16:55

Dziendobry mam takie pytanie. Moj narzeczony zostal skazany na 6miesiecy pozbawienia wolnosci za grozby karalne i uszczerbek na zdrowiu. Niewstawil sie na rzadna rozprawe gdyz to wszystko sie stalo bardzo daleko od miejsca zamieszkania. Ma sie wstawic 16listopada w zakladzie karnym. W dniu dzisiejszym zlozylismy wniosek o dozur elektroniczny. Juz kiedys odbywal kare w dozorze elektronicznym zostaly mu odwieszone dwa wyroki i dostal 8miesiecy do odsiadki ale udalo sie wywalczyc dozur. Czy teraz tez posiada szanse na taki dozur??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 listopada, 2018 o 16:30

Dzień Dobry Pani Magdaleno,
Tak, Pani narzeczony ma szansę na dozór elektroniczny. Proszę złożyć jeszcze wniosek o wstrzymanie wykonania kary do sądu który karę wykonuje wraz z kopią wniosku o sde.
Pozdrawiam

Odpowiedz

jacek 1 listopada, 2018 o 18:20

Dzień Dobry Panu chciał bym się dowiedzieć zostałem skazany za przestepstwo z art 209 paragraf 1 kk 10 miesiecy na 2 lata wyrok uprawomocni l sie 02.09.2016 nie mogłem podjać pracy bo opiekowałem sie rodzicami i dostawałem specjalny zasiłek opiekuńczy tata zmarł w kwietniu tego roku a została się mama która leczy się psychjatrycznie i nie może zostawać sie sama a przyszło mi o wykonanie kary do czasu uprawomocnienia sie wyroku czy mogę sie starać o zamiane kary sąd uznał że zchodzą warunki z art 75 paragraf 2 kk a anie moge zostawiać mamy samej w domu i przedstawiłem odpowiednie zaświadczenie od jej lekarza psychjatry myślałem o dozór elektroniczny

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 listopada, 2018 o 16:15

Dzień Dobry Panie Jacku,
Witam Pana serdecznie!
Może się Pan starać o zamianę kary jeżeli postanowienie nie jest jeszcze prawomocne o zarządzeniu jej wykonania. Może Pan też wnieść o odroczenie wykonania kary ze względu na trudną sytuację rodzinną albo starać się o dozór elektroniczny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian 6 listopada, 2018 o 16:29

Witam zostałem skazany na rok i3miesiace pozbawienia wolności wyrokiem łącznym wcześniej odbyłem karę 3 lata i4 miesięcy pozbawienia wolnosci moje pytanie jakie mam szansę w apelacyjnym sądzie na to żeby mi zawiesza wyrok? Oraz czy można taki wyrok zamienić na karę prac społecznych lub na karę grzywny?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 listopada, 2018 o 19:13

Dzień Dobry Panie Damianie,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli czyny popełnił Pan po pierwszym 1 lipca 2015 roku to sąd kary powyżej 1 roku nie może warunkowo zawiesić. Taki wyrok nie może być też zamieniony na grzywnę czy też karę prac społecznych.

Odpowiedz

Małgorzata 3 grudnia, 2018 o 10:01

Witam mojemu mężowi sąd zawiesił (na 6 miesięcy o czym niestety nie wiedział) wykonywanie pracy społecznych końcem 2014r ze względu na podjecie pracy za granica i utrzymanie rodziny(z 360h odrobił 60h). Końcem listopada 2018 r okazuje się ze policja go szuka z obowiązkiem zatrzymania, nie został on poinformowany ponieważ nie otrzymał listu. Wnioskowaliśmy o wstrzymanie nakazu zatrzymania i zamianę pozbawienia wolności na grzywnę (mąż ma umowę na czas nieokreślony już od 2 lat ), co można jeszcze zrobić jeśli to nie poskutkuje ?
Dziękuje.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 grudnia, 2018 o 18:29

Dzień Dobry Pani Małgorzato,
Nie można kary ograniczenia wolności zamienić na grzywnę.
Można wnioskować o wstrzymanie wykonania kary wraz z wnioskiem o zamianę obowiązku pracy na potrącanie z wynagrodzenia. Rozumiem, że teraz pracuje w Polsce.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid 19 grudnia, 2018 o 13:03

Witam Mecenasie. Niestety znowu na rozrabialem chodzi o to ze mialem wyrok w zawieszeniu 1na 3 lata 1 zakazu picia i grzywnę 10 tys za jazde lecz wyrok zostal zaskarżony i czekam na dalszy ciag. Niestety około 2 miesiecy temu naruszyłem ten zakaz jednak nikt sie nie odzywał wszystko ok a tu nagle dostaje wezwanie na posterunek celem przesłuchania jeszcze nie bylem ale dowiedzialem sie ze to policjant oskarża mnie o jazde pod wpływem i teraz nie wiem co dalej a zaraz po tym zdarzeniu zrobilem sobie zastrzyk zamiennik wszyfki jest super ale co dalej moze mnie czekac jaki wyrok moze mnie czekac o co mogę sie domagać tym bardziej ze pracuje za granicą i w kraju jestem kilka razy w roku ehh

Odpowiedz

Dawid 19 grudnia, 2018 o 13:03

Witam Mecenasie. Niestety znowu na rozrabialem chodzi o to ze mialem wyrok w zawieszeniu 1na 3 lata 1 zakazu picia i grzywnę 10 tys za jazde lecz wyrok zostal zaskarżony i czekam na dalszy ciag. Niestety około 2 miesiecy temu naruszyłem ten zakaz jednak nikt sie nie odzywał wszystko ok a tu nagle dostaje wezwanie na posterunek celem przesłuchania jeszcze nie bylem ale dowiedzialem sie ze to policjant oskarża mnie o jazde pod wpływem i teraz nie wiem co dalej a zaraz po tym zdarzeniu zrobilem sobie zastrzyk zamiennik wszyfki jest super ale co dalej moze mnie czekac jaki wyrok moze mnie czekac o co mogę sie domagać tym bardziej ze pracuje za granicą i w kraju jestem kilka razy

Odpowiedz

Dawid 19 grudnia, 2018 o 13:06

Dodzm ze w ani jednym ani w drugim zdarzeniu nie złapano mnie za kierownicą tylko gdzie z boku

Odpowiedz

Daniel Anweiler 19 grudnia, 2018 o 14:53

Dzień Dobry Panie Dawidzie,
Witam Pana serdecznie!
W sprawie nie za bardzo da się zdalnie coś zrobić. Musi Pan skorzystać z pomocy adwokata na miejscu aby poszedł z Panem na przesłuchanie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Izabela 13 marca, 2019 o 18:38

Witam serdecznie Panie mecenasie mam pytanie odnośnie brata. Miał zadłużenie alimentacyjne które od pewnego czasu spłacal w dość dużej Msc kwocie tj ponad 3 tys zł. Brat pracował 500 km od domu i nie odbierał listów. W zeszłym tygodniu został zatrzymany w miejscu pracy i osadzony w zakładzie karnym. Dowiedziałam się w sądzie że miał pracę społeczne i się z nich nie wywiązał i na posiedzeniu sąd zamienił na areszt 272 dni. Pracodawca brata dzwonil z informacją i pytaniem czy może napisać zaświadczenie do sadu że pracuje i spłaca dług. Pytanie moje czy da się wgl coś zrobić i mu pomóc? Jakie są możliwości i czy takie wnoski sąd długo rozpatrza i czy wgl rozpatrzy Pozdrawiam serdecznie Izabela

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 kwietnia, 2019 o 15:13

Dzień Dobry Pani Izabelo,
Witam Panią serdecznie!
Pani brak musi do sądu złożyć wniosek o zamianę z powrotem na karę prac społecznych albo wniosek o dozór elektroniczny. Oba wnioski sąd musi rozpoznać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ilona 15 marca, 2019 o 11:16

Dzień dobry.
Mój partner z którym mam 2 dzieci dostał 6 miesięcy bezwzględnego wyroku. Jest już w trakcie odbywania kary. W jaki sposób ja jako partnerka mogę zachamiwać dwie toczące się sprawy, skoro nie znam ich przebiegu ( partner mnie nie zagłębiał w sprawy firmowe). Jedna dotyczy klienta, druga alimentów z poprzedniego związku. Pytania mam dwa. Czy bezwzględną karę można zamienić na nadzór elektroniczny? A drugie czy ja mogę odpowiadać na zawiadomienia w sprawie toczących się spraw (by nie doszły kolejne wyroki). Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 kwietnia, 2019 o 14:49

Dzień Dobry Pani Ilono,
Może Pani partner wystąpić o dozór elektroniczny.
Co do korespondencji do niego proszę poinformować oba sądy że odbywa karę i gdzie a tam będę wysyłać listy.

Odpowiedz

Sam 18 marca, 2019 o 08:13

Witam mam pytanie. Syn dostał wyrok odsiatki 90 dni pisałem wniosek do sądu o zamianę kary pozbawienia wolności na dozór elektroniczny. Pismo składane do sądu 27 Luty i jeszcze nie mam odpowiedzi co mogę zrobić żeby się dowiedzieć moja mama nie przeżyje tego jak ja pójdę do więzienia proszę o odpowiedź z góry dziękuję

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 kwietnia, 2019 o 14:43

Trzeba złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary do sądu który wykonuje karę wraz z kopią wniosku o dozór. Co do terminu posiedzenia o dozór to wszystko zależy od sądu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Co mi grozi 25 marca, 2019 o 12:20

Dzień dobry mam mały problem a manowicie pewnego dnia dwóch mężczyzn zapytał się mnie czy podwioze ich w jedno miejsce a w zamian dadzą mi 70zł gdy dojechaliśmy na miejsce ci mężczyźni zaczęli kraść gdy zobaczyłem co oni robią chciałem z tamtąd jechac lecz jeden z nich powiedział ze mam zostać bo dostane w ryj wiec zostałem(nie wiadomo co by mi zrobili) kamery zarejestrowały moj samochód. Kradzież wynosi 4000 złoty co mi za to . Dodam jeszcze ze chciałem pomóc policji w ich schwytaniu. Wcześniej nie byłem karany. Z góry dziękuję

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:26

Dzień Dobry,
Proszę o tym wszystkim opowiedzieć na Policji. Co Panu grozi nie mogę powiedzieć, zależy od Policji i Prokuratora oraz sądu.

Odpowiedz

Adrian 25 marca, 2019 o 18:28

Witam Pana
Mialem godziny do odrubki i nie wstawilem sie do kuratora zawodowego teraz mi przyszlo do odsiadki na 180 dni co zrobic bym uniknol tego da rade zmienic to na branzolete lub cos ? .
Bo juz termin mam na 1.04.2019

Odpowiedz

Adrian.t 25 marca, 2019 o 18:29

Witam Pana
Mialem godziny do odrubki i nie wstawilem sie do kuratora zawodowego teraz mi przyszlo do odsiadki na 180 dni co zrobic bym uniknol tego da rade zmienic to na branzolete lub cos ? .
Bo juz termin mam na 1.04.2019

Odpowiedz

Adi1885 25 marca, 2019 o 18:32

Witam Pana
Mialem wezwanie do kuratora zawodowego i listu nie mial kto odebrac a do pozna pracuje .
Teraz mi przyszlo o odwiedzenie na 180 dni a man stala prace na umowe co zrobić by to uniknac a juz wezwanie mam na 1.04.2019

Odpowiedz

Adrian95 25 marca, 2019 o 18:39

Witam Pana
Miałem wezwanie do kuratora zawodowego i nie stawilem sie teraz mi przyszlo ze uchylam sie co zrobic by uniknac tego bo list dostalem ze na 180 dni odsiadke dostalem co zrobic bo juz na 1.04.2019
Mam wezwanie a mam stala prace

Odpowiedz

Adriann 25 marca, 2019 o 18:41

Witam Pana
Miałem wezwanie do kuratora zawodowego i nie stawilem sie teraz mi przyszlo ze uchylam sie co zrobic by uniknac tego bo list dostalem ze na 180 dni odsiadke dostalem co zrobic bo juz na 1.04.2019
Mam wezwanie a mam stala prace

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:21

Proszę złożyć wniosek, że chce Pan odbyć prace społeczne a potem wniosek o potrącenie w wynagrodzenia zamiast prac społęcznych

Odpowiedz

Monia 31 marca, 2019 o 12:27

Witam mam pytanie mój znajomy dostał 8 miesięcy pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu. Od miesiąca przebywa w zakładzie karnym. Stawał na dozór ale mu nie przyznano. Czy można starać się o zamianę na karę grzywny

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:06

Dzień Dobry Pani,
Niestety nie ma możliwości zamiany kary Pani znajomego pozbawienia na grzywnę.

Odpowiedz

Klaudia 1 kwietnia, 2019 o 12:50

Dzień dobry mam pytanie . Jeśli mój partner odbywa karę w postaci dozoru elektronicznego i przyszedł mu teraz list że została zamieniona mu grzywna na 20 dni i że musi wstawić się do jednostki penitencjarnej to czy w czasie odbywania tej kary w postaci dozoru lektronicznego może starać się o pracę użytecznospołeczne tej drugiej kary

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:01

Dzień Dobry Pani Klaudio,
Witam Panią serdecznie!
Już nie da się tej kary zamienić na prace społeczne. Sposobem jest zapłata grzywny albo próba dołączenia tych 20 dni do dozoru jeżeli nie będzie przekraczać roku.

Odpowiedz

Monia 3 kwietnia, 2019 o 22:31

A czy może ponownie starać się o dozór elektroniczny

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2019 o 20:37

Można jeszcze raz spróbować wystąpić o dozór.

Odpowiedz

karnaa 9 kwietnia, 2019 o 10:36

Witam. Jezeli moj chlopak dostal do odsiadki o odrobek na 100pare dni czy można cos z tym jeszcze zrobić? Juz mial dawana szanse. Raz zapłacił kare za odrobek i kuratorka powiedziala ze odrobek ma juz z glowy i nie chodził a teraz mu znowu przyszło tylko juz do odsiadki bo powinien chodzic. Zo mozna zrobic?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 kwietnia, 2019 o 11:46

Dzień Dobry Pani Karolino,
Witam Panią serdecznie!
Jeżeli pisał już raz o zgodę na powtórne odrabianie to nie może złożyć takiego wniosku po raz drugi. Jeżeli jeszcze nie składał to może. Może też złożyć wniosek o dozór elektroniczny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina 12 kwietnia, 2019 o 07:02

Witam. Mój Chłopak miał odrobek. Nie chodził i dostał pismo z sądu że do odsiadki albo zapłacić grzywnę. Więc zapłacił i pokwitowanie zawiózł do kuratorki i mu powiedziała że jest już czysty. Więc na odrobek nie chodził. Bo tak to zrozumieliśmy że już nie musi. Po jakimś czasie znowu przyszło pismo do odsiadki za ten odrobek. Czy da się coś z tym zrobić? W poniedziałek już musi sie wstawić. Czy w miedzy czasie ja albo mój chłopak może pisać o ponownie kontynuowany odrobek?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 kwietnia, 2019 o 11:44

Dzień Dobry Pani Karolino,
Witam Panią serdecznie!
Jeżeli pisał już raz o zgodę na powtórne odrabianie to nie może złożyć takiego wniosku po raz drugi. Jeżeli jeszcze nie składał to może. Może też złożyć wniosek o dozór elektroniczny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: