Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Anatomia przestępstwa 002

Daniel Anweiler22 listopada 2018Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 22 listopada 2018

Anatomia przestępstwa 002Przestępstwo – co to jest to już wiesz z poprzedniego wpisu. No to teraz dalej z tą anatomią. Czy przestępstwo się dzieli na jakieś podgrupy? Tak, przestępstwa dzielą się na zbrodnie i występki. Czym się to różni od siebie i jakie ma to znaczenie dla sprawy i samego ciebie?

Rozróżnienie ma po pierwsze charakter formalny tzn. zbrodnia to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 lat w górę. Zbrodnię można popełnić tylko i wyłącznie umyślnie. Występek to przestępstwo zagrożone karą grzywny powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.

Ok, a czy są zatem czyny zabronione zagrożone karą poniżej 30 stawek dziennych lub karą ograniczenia wolności poniżej jednego miesiąca albo karą więzienia nie przekraczającą miesiąc. Tak, są to wykroczenia.

Zbrodnie od występków różni także to, że występek można popełnić także nieumyślnie. Różnice dotyczą też kwestii przedawnienia. W związku z tym, że zbrodnie zagrożone są cięższymi karami ich popełnienie przedawnia się dłużej.

Samo zagrożenie karą ma także znaczenie w przypadku nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Zatem to zagrożenie karą grożącą jest tym co rozróżnia zbrodnię od występku.

Photo by Clément H on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: