Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Anatomia przestępstwa 002

Daniel Anweiler22 listopada 2018Komentarze (0)

Anatomia przestępstwa 002Przestępstwo – co to jest to już wiesz z poprzedniego wpisu. No to teraz dalej z tą anatomią. Czy przestępstwo się dzieli na jakieś podgrupy? Tak, przestępstwa dzielą się na zbrodnie i występki. Czym się to różni od siebie i jakie ma to znaczenie dla sprawy i samego ciebie?

Rozróżnienie ma po pierwsze charakter formalny tzn. zbrodnia to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 lat w górę. Zbrodnię można popełnić tylko i wyłącznie umyślnie. Występek to przestępstwo zagrożone karą grzywny powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.

Ok, a czy są zatem czyny zabronione zagrożone karą poniżej 30 stawek dziennych lub karą ograniczenia wolności poniżej jednego miesiąca albo karą więzienia nie przekraczającą miesiąc. Tak, są to wykroczenia.

Zbrodnie od występków różni także to, że występek można popełnić także nieumyślnie. Różnice dotyczą też kwestii przedawnienia. W związku z tym, że zbrodnie zagrożone są cięższymi karami ich popełnienie przedawnia się dłużej.

Samo zagrożenie karą ma także znaczenie w przypadku nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Zatem to zagrożenie karą grożącą jest tym co rozróżnia zbrodnię od występku.

Photo by Clément H on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: