Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Okres zawieszenia wykonania kary a zawieszenie postępowania karnego

Daniel Anweiler06 listopada 2018Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 6 listopada 2018

Zawieszenie wykonania kary a zawieszenie postępowania karnego. Brzmi podobnie ale nie jest to to samo w prawie karnym wykonawczym. Obie instytucje prawa karnego wykonawczego są osobo uregulowane w przepisach kodeksu karnego wykonawczego. Czy mają coś wspólnego z sobą poza tym, że są uregulowane w tym samym kodeksie?

Otóż tak.

Może najpierw czym się różnią te prawne instytucje?

Zawieszenie wykonania kary jest możliwe w przypadku gdy Twoja kara była odroczona na okres 1 roku. W takim przypadku możesz się starać o warunkowe zawieszenie wykonania kary. Twoja kara nie może przekraczać 1 roku jako kara orzeczona. Wyjątkiem od reguły 1 roku orzeczonej kary jest sytuacja gdy popełniłeś czyn przed zmianą przepisów karnych tj. 1 lipca 2015 roku. Gdy tak było wtedy zastosowanie mają poprzednie przepisy, które dopuszczały warunkowe zawieszenie wykonania kary orzeczonej do 2 lat.

Więcej o warunkowym zawieszeniu wykonania kary przeczytasz tutaj.

Zawieszenie postępowania wykonawczego jest orzekane przez sąd jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.

No to co w takim razie mają te instytucje prawa karnego wykonawczego wspólnego ze sobą?

W sytuacji gdy w Twojej sprawie było orzeczone odroczenie wykonania kary a następnie postępowanie zawieszono na podstawie tych samych przesłanek, które były brane pod uwagę przy odroczeniu wykonania kary (np. z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby) to nie musisz się starać o kolejne odroczenie jeżeli okres odroczenia lub zawieszenia postępowanie trwają co najmniej rok. W takim przypadku możesz wystąpić o zawieszenie wykonania kary zgodnie z art 152 k.k.w. W praktyce i orzecznictwie zostało przyjęte, że w takim przypadku obie instytucje służą temu samemu a zatem można się starać o zawieszenie warunkowe wykonania wyroku.

O tym jak to zrobić przeczytasz tutaj.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: