Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Alcatraz – najsłynniejsze więzienie świata

Daniel Anweiler05 listopada 2018Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 5 listopada 2018

alcatraz

Zaczynam serię o więzieniach świata. Jako pierwsze najsłynniejsze współczesne więzienie świata, chociaż już od dawna nieczynne – Alcatraz.

Powstało o nim wiele filmów. Dla mnie najbardziej rozpoznawalnym jest film „Twierdza” z 1996 roku, w reżyserii Michael’a Bay’a, z Seanem Connery, Nicolasem Cagem, Edem Harrisem z niezapomnianą muzyką Hansa Zimmera. Film w wersji oryginalnej ma tytuł „The Rock„.

Taka też była potoczna nazwa tego więzienia, które było czynnym więzieniem federalnym dla najcięższych przestępców od 1934 – 1963 roku. Było to więzienie uważane za więzienie ostateczne dla więźniów nie rokujących na jakąkolwiek poprawę czy resocjalizację. Strażnicy mieli tylko pilnować by nikt nie uciekł. Co oficjalnie podobno się udało.

Jednak zanim stało się słynnym więzieniem a także inspiracją dla wielu filmów czy też legend albo nieodkrytych historii – ucieczki (udanych lub nieudanych) było najpierw wyspą z latarnią morską, koszarami wojskowymi a następnie więzieniem wojskowym.

Pierwszy transport więźniów przybył na wyspę 11 sierpnia 1934 roku z 137 więźniami. Jako jeden z pierwszych z nr 85 pojawił się w Alcatraz, aby spłacić swój dług wobec amerykańskiego społeczeństwa, sam Al Capone. O nim to filmów było wiele (w jednym też grał Sean Connery).

Na wyspie mieszkali nie tylko więźniowie ale także strażnicy i cała obsługa więzienia wraz z rodzinami.

Więzienie od samego początku sprawiało problemy i było można powiedzieć inwestycją bez końca. W związku z rosnącymi kosztami naprawy a także zagrożeniem ucieczkami, których prób było 14 podjętych przez 36 więźniów zostało zamknięte po 29 latach od otwarcia.

Oficjalnie nikomu się nie udało uciec, choć niektórzy twierdzą, że 4 więźniom w 1962 roku się to udało.
Moim zdaniem udało się tylko Seanowi Connery 😉

Po zamknięciu w 1963 roku więzienie było jeszcze zresztą, jak cała wyspa, okupowane przez Indian. Obecnie jest to muzeum które można zwiedzać.

*****
Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alcatraz_Federal_Penitentiary
https://en.wikipedia.org/wiki/Alcatraz_Island
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alcatraz
https://www.historytv.pl/artykuly/s%C5%82ynni-wi%C4%99%C5%BAniowie-alcatraz

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: