Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego

Daniel Anweiler11 października 2017Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 8 października 2020

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznegoW przypadku SDE jest możliwe warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego. Okoliczności jakie bierze sąd penitencjarny pod uwagę są dokładnie takie same jak w przypadku „zwykłego” przedterminowego zwolnienia.

Ile kary trzeba odbyć, żeby starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego ?

W przypadku dozoru elektronicznego przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu stosuje się także przepisy kodeksu karnego. Zgodnie zatem z przepisami kodeksu karnego możesz wystąpić z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego po odbyciu połowy kary. Nie ma żadnego limitu kary, którą trzeba koniecznie odbyć.

Co w przypadku recydywy i multirecydywy?

Kodeks karny zaostrza warunek czasu odbycia kary pozbawiania wolności. W przypadku skazania w recydywie i w tym przypadku musisz odbyć 2/3 kary w SDE. W przypadku multirecydywy nie dostaniesz dozoru zatem i przedterminowe zwolnienie z dozoru nie wchodzi w grę. [Przeczytaj jakiej jeszcze kary nie można odbyć w drodze dozoru elektronicznego >>]

Niestety warunkowego przedterminowego zwolnienia nie dostaniesz z zastępczej kary pozbawienia wolności za przestępstwo i przestępstwo skarbowe.

Jakie są przesłanki aby uzyskać warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego ?

W przypadku warunkowego zwolnienia z dozoru elektronicznego sąd ocenia jak się zachowujesz. Czy Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że po zwolnieniu będziesz przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełnisz ponownie przestępstwa.

Co to wszystko oznacza?

  1. Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste: czyli to czy zostałeś skazany pierwszy raz czy po raz kolejny. Czy udzielono Ci już warunkowego przedterminowego zwolnienia w czasie którego popełniłeś przestępstwo. Znaczenie ma też rodzaj przestępstwa czyli jakie naruszyłeś swoim czynem dobro chronione prawem tj. np. życie i zdrowie ludzkie,
  2. Okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary: okoliczności popełnienia przestępstwa są jeszcze raz ocenianie pod kontem pozytywnej prognozy kryminologicznej po opuszczeniu zakładu karnego. Zachowanie po popełnieniu przestępstwa jest ocenianie w zakresie zachowania w czasie odbywanie kary ale także wcześniej z czasu całego procesu karnego. Co do zachowanie w czasie odbywania kary to większe znaczenie ma zachowanie podczas przepustek i przerw w karze niż samo zachowanie w samym zakładzie karnym choć ono ma także duże znaczenie.

Sąd oceniając czy udzielić Ci warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary dozoru elektronicznego będzie oceniał jak się zachowywałeś w czasie dozoru i czy przestrzegałeś nałożonych na Ciebie obowiązków jakich musisz przestrzegać w czasie dozoru.

Okres próby przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu z dozoru elektronicznego

Co do zasady okres próby stanowi okres kary pozostały Ci do odbyciaNie może on być jednak krótszy niż dwa lata a dłuższy niż pięć lat.

Jeżeli chcesz skrócić odbywanie kary i wystąpić o warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego pomogę Ci z Twoim wnioskiem. Skontaktuj się.

*****

Może Cię także zainteresować.

Co się stanie jak zerwiesz bransoletę dozoru elektronicznego >>

Dozór elektroniczny jako ostatnia deska ratunku przed odsiadką >>

Kiedy można wystąpić z wnioskiem o dozór elektroniczny >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: