Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Niepowrót z przerwy

Daniel Anweiler01 maja 2019Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 7 grudnia 2021

Niepowrót z przerwyOtrzymałeś przerwę albo przepustkę i mogłeś wreszcie wyjść z Zakładu karnego na zewnątrz. Spotkać się z rodziną, załatwić potrzebne sprawy czy też udać się na konieczne leczenie. Na przerwie lub przepustce podoba Ci się na wolności. Postanawiasz sobie przedłużyć pobyt poza murami ZK. No co się może takiego stać? Przecież do wyroku mi nie dołożą. Nie jest to jednak prawda. Mogą Cię skazać za niepowrót z przerwy. Do wyroku mogą dołożyć i to nawet dość sporo miesięcy. Staranie się potem o kolejne przerwy czy przepustki jest mocno utrudnione.

Niepowrót z przerwy – co za to grozi?

Zgodnie z kodeksem karnym jeżeli korzystasz z przepustki czy przerwy w odbywaniu kary i bez usprawiedliwionej przyczyny nie powrócisz w ciągu 3 dni od wyznaczonego dnia powrotu do Zakładu karnego to narażasz się na odpowiedzialność karną za którą sąd może wymierzyć wobec Ciebie od kary grzywny aż po rok pozbawienia wolności. Możliwością wytłumaczenia się dlaczego nie powróciłeś do Zakładu karnego jest wskazanie, że nastąpiły usprawiedliwiające to przyczyny. Za każdym razem jednak będzie to przez prokuraturę i sąd oceniane. Ocenią czy rzeczywiście tak było i czy te okoliczności uzasadniały niepowrót z przerwy.

Co jeszcze Ci grozi?

Wprost nie ma wskazanych kolejnych sankcji za nie powrócenie w terminie do Zakładu karnego ale na pewno możesz się spotkać z tym, że będzie Ci bardzo trudno uzyskać kolejną przerwę lub przepustkę. W takim przypadku musisz wskazać bardzo istotne okoliczności jakie przemawiają za tym aby udzielić Ci przepustki czy też przerwy lub warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Możesz także obejrzeć mój vlog Prawo w Minutę #10.

Jeżeli chcesz posłuchać czy grozi niepowrót z przerwy zapraszam.

Photo by Emiliano Bar on Unsplash

adwokat Daniel Anweiler prawo karne Katowice Kraków Bielsko-Biała

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: