Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2017
W mojej codziennej praktyce spotykam się z sytuacjami gdy o pomoc prawną zgłaszają się do mnie osoby najbliższe osób zatrzymanych czy już tymczasowo aresztowanych albo osadzonych w Zakładzie Karnym do odbycia kary pozbawienia wolności. Podstawowym pytaniem jest zawsze czy mogą mnie upoważnić do obrony w imieniu pozbawionego wolności i jak to zrobić. W wielu przypadkach nie ma czasu do stracenia i gonienie za podpisem  zatrzymanego czy osadzonego mija się z celem.
Zatem jak upoważnić obrońcę zza krat?
Z pomocÄ… przychodzi sam ustawodawca. W art. 83 kodeksu postÄ™powania karnego zawarÅ‚ uprawnienie do ustanowienia obroÅ„cy przez innÄ… osobÄ™ w przypadku gdy podejrzany czy oskarżony albo skazany sÄ… pozbawieni wolnoÅ›ci. Jest to tzw. „peÅ‚nomocnictwo tymczasowe„. Upoważnia ono obroÅ„ce do dziaÅ‚anie bez jakichkolwiek ograniczeÅ„. O ustanowieniu w ten sposób obroÅ„cy zawiadamia siÄ™ niezwÅ‚ocznie zatrzymanego, tymczasowo aresztowanego czy też osadzonego.
Dlaczego „peÅ‚nomocnictwo tymczasowe”?
Bo przede wszystkim obrońca powinien spotkać się ze swoim klientem i uzyskać od niego potwierdzenie swojego upoważnienia. Gdyby potwierdzenia takie nie dostał upoważnienie tymczasowe wygasa.
Kto może udzielić takiego „peÅ‚nomocnictwa tymczasowego” czyli ustanowić obroÅ„cÄ™?
Przepisy okreÅ›lajÄ…, że „obroÅ„cÄ™ może ustanowić inna osoba”. Oznacza to, że teoretycznie może to być każdy kto ma peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych, nawet osoba prawna czyli np. spółka z o.o. poprzez swój zarzÄ…d. W praktyce sprowadza siÄ™ to zazwyczaj do takich osób najbliższych takich jak żona czy mąż, partner lub partnerka, rodzice czy też peÅ‚noletnie dzieci albo bliscy znajomi.
Jeżeli znalazłeś się w takiej właśnie sytuacji i chcesz za kogoś ustanowić obrońcę w załączeniu udostępniam Ci wzór ustanowienia obrońcy z objaśnieniami do wypełnienia.  Znajdziesz go tutaj.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }