Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Jak upoważnić adwokata zza krat?

Daniel Anweiler26 kwietnia 2016Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2017

jak upoważnić adwokata zaa kratW mojej codziennej praktyce spotykam się z sytuacjami gdy o pomoc prawną zgłaszają się do mnie osoby najbliższe osób zatrzymanych czy już tymczasowo aresztowanych albo osadzonych w Zakładzie Karnym do odbycia kary pozbawienia wolności. Podstawowym pytaniem jest zawsze czy mogą mnie upoważnić do obrony w imieniu pozbawionego wolności i jak to zrobić. W wielu przypadkach nie ma czasu do stracenia i gonienie za podpisem  zatrzymanego czy osadzonego mija się z celem.

Zatem jak upoważnić obrońcę zza krat?

Z pomocą przychodzi sam ustawodawca. W art. 83 kodeksu postępowania karnego zawarł uprawnienie do ustanowienia obrońcy przez inną osobę w przypadku gdy podejrzany czy oskarżony albo skazany są pozbawieni wolności. Jest to tzw. „pełnomocnictwo tymczasowe„. Upoważnia ono obrońce do działanie bez jakichkolwiek ograniczeń. O ustanowieniu w ten sposób obrońcy zawiadamia się niezwłocznie zatrzymanego, tymczasowo aresztowanego czy też osadzonego.

Dlaczego „pełnomocnictwo tymczasowe”?

Bo przede wszystkim obrońca powinien spotkać się ze swoim klientem i uzyskać od niego potwierdzenie swojego upoważnienia. Gdyby potwierdzenia takie nie dostał upoważnienie tymczasowe wygasa.

Kto może udzielić takiego „pełnomocnictwa tymczasowego” czyli ustanowić obrońcę?

Przepisy określają, że „obrońcę może ustanowić inna osoba”. Oznacza to, że teoretycznie może to być każdy kto ma pełną zdolność do czynności prawnych, nawet osoba prawna czyli np. spółka z o.o. poprzez swój zarząd. W praktyce sprowadza się to zazwyczaj do takich osób najbliższych takich jak żona czy mąż, partner lub partnerka, rodzice czy też pełnoletnie dzieci albo bliscy znajomi.

Jeżeli znalazłeś się w takiej właśnie sytuacji i chcesz za kogoś ustanowić obrońcę w załączeniu udostępniam Ci wzór ustanowienia obrońcy z objaśnieniami do wypełnienia.  Znajdziesz go tutaj.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: