Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Co się stanie jak zerwiesz bransoletkę dozoru elektronicznego?

Daniel Anweiler18 września 2017Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 7 czerwca 2018

Przerwa w odbywaniu dozoru elektronicznegoSpotkałem się ostatnio z zapytaniem jednego z moich klientów co się stanie jak zerwie „przez przypadek” opaskę dozoru elektronicznego. Otóż sprawa wygląda w nie ciekawych barwach.

Zerwałeś bransoletę i co to oznacza?

Ostatnimi czasy sądy zastanawiały się jak należy traktować osoby, które zerwą bransoletkę dozoru elektronicznego. Czy traktować to jako ucieczkę czy samouwolnienie czy też coś innego. Przeważyła koncepcja została przesądzona przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 czerwca 2017 roku. Z wyrokiem możesz zapoznać się tutaj.

Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że zerwanie bransolety dozoru elektronicznego jest równoznaczne z wyzwoleniem się z pod straży co oznacza, że niszcząc bransoletę popełniasz przestępstwo samouwolnienia się. Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Zatem co zrobić jak zerwałeś bransoletę przez przypadek?

Na pewno należy zaraz skontaktować się z instytucją monitorująca oraz z kuratorem. Wytłumaczyć dlaczego bransoleta została zdjęta przez przypadek w czasie pracy czy jakiegoś zdarzenia np. udzielania Ci pomocy medycznej w związku z wypadkiem. W takim przypadku i tylko takim może się okazać, że nie zostaniesz skazany za samouwolnienie gdyż Twoje działanie było pokierowane czym innym niż chęcią uwolnienia się z pod dozoru.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku o dozór elektroniczny skontaktuj się.

*****

Polecam także inne wpisy związane z dozorem elektronicznym.

Kiedy można wystąpić z wnioskiem o dozór elektroniczny. >>

Po co jest wyrok łączny? >>

Wstrzymanie wykonania kary. >>

Dozór elektroniczny czyli ostatnia deska ratunku przed odsiadką. >> 

Co dalej się dzieje po złożeniu wniosku i SDE. >>

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: