Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Wyrok łączny – po co mi to?

Daniel Anweiler04 stycznia 2017Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 16 czerwca 2019

Masz kilka kar orzeczonych różnymi wyrokami. Musisz te kary odbyć po kolei. No i okazuje się, że jest to bardzo długi okres. Co zrobić? Odpowiedź jest prosta.

Złożyć wniosek o wyrok łączny.

W niniejszym wpisie nie będę omawiał jak wydawany jest wyrok łączny ani które wyroki podlegają połączeniu a które nie. Skupię się na korzyściach jaki może nieść za sobą wyrok łączny gdy ma się orzeczone kilka kar w szczególności kar więzienia.

Wyobraź sobie sytuację kiedy masz już jeden wyrok w zawieszeniu załóżmy, że jest to 4 miesiące pozbawienia wolności za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Niestety znowu zostajesz zatrzymany przez Policję za kółkiem i pod wpływem alkoholu czy też innej używki.

Nie kwestionujesz faktu prowadzenia pod wpływem a podstawowa kwestia jaka Cię interesuje to jaka będzie kara. Muszę Ci powiedzieć, że sądy i prokuratury bardzo restrykcyjnie patrzą na prowadzenia pod wpływem używek i za drugim razem nie zgodzą się na wyrok w zawieszeniu.

W Twoim przypadku, oprócz zakazu prowadzenia pojazdów, prokurator żąda kary np. 8 miesięcy pozbawienia wolności ale na tak zwane „bz” czyli bez zawieszenia wykonania kary. Sąd wymierzy Ci taką karę i co teraz?

Jak postąpić w takim przypadku możesz przeczytać we wpisie o odroczeniu kary więzienia. Jakie są przesłanki odroczenia możesz przeczytać tutaj. Co do pozostałych kwestii związanych z odraczaniem orzeczonych kar możesz przeczytać tutaj.

A co w przypadku gdy nie możesz się starać o odroczenie kary. Możliwe jest jej odbycie w drodze dozoru elektronicznego.

Jednak w życiu nie ma tak prosto a w sądzie zazwyczaj jest pod górę.

Nie możesz zapomnieć o poprzednim wyroku za jazdę pod wypływem alkoholu. W związku ze skazaniem za to samo w okresie próby sąd odwiesi Ci karę 4 miesięcy pozbawienia wolności.

Jeżeli nie spełniasz przesłanek do odroczenia kary to w takim przypadku dozór elektroniczny nie przysługuje. Razem kara wyniesie 14 miesięcy a dozór możliwy jest w stosunku do kary lub kar pozbawienia wolności do roku.

Zatem gdy wizja odsiadki zagląda Ci w oczy warto pomyśleć o złożeniu wniosku o wyrok łączny, jeżeli spełniasz przesłanki do jego wydania.

Sąd wydając wyrok łączny zazwyczaj jako karę łączną orzeka karę niższą niż suma kar. Zatem jak dostaniesz karę łączną w wysokości 12 miesięcy to możesz starać się o jej odbycie w drodze dozoru elektronicznego. Także w przypadku odroczenia kary po dwóch odroczeniach możesz starać się o zawieszenie wykonania kary.

Zatem sam widzisz, że wyrok łączny może się przydać.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: