Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Ułaskawienie przez Prezydenta RP. Czyli ostatnia szansa na darowanie lub złagodzenie kary

Daniel Anweiler17 maja 201671 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 23 stycznia 2024

Ułaskawienie przez PrezydentaOstatnio dość głośno zrobiło się o uprawnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jakim jest prawo łaski. Zgłaszają się do mnie osoby z pytaniami czy mogą wystąpić do Prezydenta z prośbą o ułaskawienie oraz jak mają taką prośbę napisać i czy można się od decyzji sądu pozostawiającej prośbę bez dalszego biegu.

W niniejszym wpisie omówię tryb procedowania z prośbą skierowaną do sądu z Twojej inicjatywy. Prezydent może także działać z własnej inicjatywy i wszcząć postępowanie poprzez Prokuratora Generalnego.

Prośbę o ułaskawienie wnosisz do Prezydenta Rzeczypospolitej za pośrednictwem sądu, który wydał wyrok w Twojej sprawie w pierwszej instancji. Wzór prośby o ułaskawienie znajdziesz tutaj.

Prośbę o ułaskawienie możesz wnieść sam, ale mogą to zrobić także osoby uprawnione do składania na Twoją korzyść środków odwoławczych (obrońca, przedstawiciel ustawowy nieletniego lub ubezwłasnowolnionego a także prokurator), krewni w linii prostej (rodzice lub dzieci), przysposabiający lub przysposobiony, rodzeństwo, małżonek i osoba pozostająca we wspólnym pożyciu (partner lub partnerka). Prośbę o ułaskawienie wniesioną przez osobę nieuprawnioną sąd pozostawia bez rozpoznania.

Jeżeli w Twojej sprawie orzekał tylko sąd pierwszej instancji i wyda on opinię pozytywną – przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy lub niezbędne ich części wraz ze swoją opinią, a w razie braku podstaw do wydania opinii pozytywnej pozostawia prośbę bez dalszego biegu. Nie przysługuje Ci żadne zażalenie na taką decyzję sądu.

Jeżeli w Twojej sprawie, orzekał sąd odwoławczy, sąd pierwszej instancji przesyła mu akta lub niezbędne ich części wraz ze swoją opinią. Nie zależnie czy jest ona pozytywna czy negatywna.  Sąd odwoławczy pozostawia prośbę bez dalszego biegu tylko wtedy, gdy wydaje opinię negatywną, a opinię taką w Twojej sprawie wydał już sąd pierwszej instancji. Gdy sąd odwoławczy wyda opinię pozytywną przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta wraz ze swoją opinią oraz opinią sądu pierwszej instancji.

Niestety zgodnie z prawem nie masz wglądu w treść opinii pozytywnych sądu.

Jeżeli prośbę o ułaskawienie choćby jeden sąd zaopiniował pozytywnie, Prokurator Generalny przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prośbę o ułaskawienie wraz z aktami sprawy i swoim wnioskiem. Prezydent nie jest związany ani opiniami sądu ani wnioskiem Prokuratura Generalnego.

Ponowna prośba o ułaskawienie, wniesiona przed upływem roku od negatywnego załatwienia poprzedniej prośby, może być przez sąd pozostawiona bez rozpoznania.

Uznając, że szczególnie ważne powody przemawiają za Twoim ułaskawieniem, zwłaszcza gdy uzasadnia to krótki okres pozostałej Ci do odbycia kary, sąd wydający opinię oraz Prokurator Generalny mogą wstrzymać wykonanie kary lub zarządzić przerwę w jej wykonaniu do czasu ukończenia postępowania o Twoje ułaskawienie.

Dlaczego piszę o prawie łaski na blogu o odroczeniu kary? Piszę o tym ponieważ Prezydent swoim prawem łaski może ingerować w wykonywanie orzeczonej kary.

Prezydent może zastosować prawo łaski wobec orzeczonej co do Ciebie kary za przestępstwa, wykroczenia a także przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Prezydenta możesz prosić o o darowanie kary lub środka karnego, złagodzenie kary lub środka karnego poprzez np. warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowe przedterminowe zwolnienie, zamiana kary pozbawienia wolności na ograniczenie wolności lub grzywnę, albo o złagodzenie skutków skazania.

Jest to zatem ostateczna ingerencja w wykonanie Twojej kary.

Photo by Mars Lain on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 71 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Erynkfajt 23 lutego, 2017 o 20:50

Potrzebuję żeby mi ktoś poradził z napisanie takiego wniosku

Odpowiedz

Daniel Anweiler 24 lutego, 2017 o 12:53

Dzień Dobry Panu,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy.

Odpowiedz

Klaudia 23 lutego, 2018 o 06:45

Czy jeśli dostałam negatywne pismo od Prezydenta to można jakoś jeszcze sie starać o darowanie kary?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 lutego, 2018 o 08:12

Dzień Dobry Pani Klaudio,
Witam Panią serdecznie!
Co jest w tym piśmie napisane?

Odpowiedz

Erynkfajt 23 lutego, 2017 o 20:51

Jak napisać taki wniosek kto może mi w ty pomóc

Odpowiedz

Daniel Anweiler 24 lutego, 2017 o 12:52

Dzień Dobry,
Jeżeli chce Pan uzyskać poradę prawną proszę o kontakt mailowy.

Odpowiedz

Piotr erynkfajt 31 marca, 2017 o 23:47

Witam chciałbym z korzystać z ułatwienia miałem wyrok w zawieszeniu w 99procentach gotówkowe wykonałem I przed samym upływie sad mi odwiesil karę składam wnioski zażalenia i nic dzisiaj miałem kolejną rozprawę sad podtrzymał wyrok nie mam już na to siły ani pieniędzy żeby to dalej ciągnąć nikt minie nie chce nawet wysłuchać zbadać sprawę prosiłem nawet o wywiad środowiskowy i nic proszę o pomóc.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2017 o 09:22

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Piotr Erynkfajt 4 listopada, 2017 o 13:25

Witam pana czekam juz 5miesiecy na odpowiedz o ulaskawiwnie a ty nic zero odzewu czy oni sobie jaja robia z ludzi dostalem pozytywna opinie od sedzi z nidzicy ktury wysylalal wniosek nie wiem oco chodzi

Kamil 16 maja, 2017 o 20:28

Witam ja w celu uzyskania porady prawnej mógłby Pan odpisać na maila sprawa bardzo pilna proszę o odpisanie z góry dziękuję pozdraiwam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 maja, 2017 o 14:03

Dzień Dobry Panie Kamilu,
Proszę o napisanie maila: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Helios 12 września, 2018 o 22:10

Czy pismo złożone o.prawo łaski wstrzymuje odbycie kary pozbawienia wolności 37 dni ?

Piotr 3 listopada, 2017 o 23:28

Dzień dobry panu proszę mi podpowiedzieć jak mam się obronić o zabraniu mi prawa jazdy od policji

Odpowiedz

Aleksandra 24 lutego, 2017 o 20:08

A ja chciałam zapytać nie tyle o poradę prawną, co uzyskać sprostowanie informaji: czy do wniosku o ułaskawienie to sąd wnioskuje o np. opinie kuratora, czy samemu trzeba o nie wystapić i je dołączyć?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 lutego, 2017 o 11:03

Dzień Dobry Pani Aleksandro,
Sąd sam powinien zalecić wywiad środowiskowy. Nie zaszkodzi też, żeby samemu we wniosku wnieść o sprawdzenie okoliczności podanych we wniosku w drodze wywiadu środowiskowego.

Odpowiedz

TOMEK 3 marca, 2017 o 20:25

Witam.
Wyrok z dnia 30 listopada 2000 roku z art 279 paragraf 1 kradziez z wlamaniem -warto to 60 zl,w dniu 8 lutego 2002 r stal sie wyrokiem prawomocnym. Wyrok to 10 miesiecy pozbawienia wolnosci.
Moje pytanie brzmi czy moj wyrok zostal przedawniony? Wspomne również ze 14 lutego 2014 odbyla sie sprawa w Londynie o ekstradycje. Sad w Uk nie wydal mnie wladzom Polskim. (Na pierwszym nakazie Europejskim pisze ze sprawa przedawnia sie 1 grudnia 2015, gdzie za pare miesiecy otrzymalem papiery z Sadu ze dopiero 1 grudnia 2025) co robic, juz nie mam sily. Przeciez nikogo nie zabilem zeby ukrywac sie 25 lat? Prosze o podpowiedź.

Odpowiedz

TOMEK 3 marca, 2017 o 20:27

Witam.
Wyrok z dnia 30 listopada 2000 roku z art 279 paragraf 1 kradziez z wlamaniem -warto to 60 zl,w dniu 8 lutego 2002 r stal sie wyrokiem prawomocnym. Wyrok to 10 miesiecy pozbawienia wolnosci.
Moje pytanie brzmi czy moj wyrok zostal przedawniony? Wspomne również ze 14 lutego 2014 odbyla sie sprawa w Londynie o ekstradycje. Sad w Uk nie wydal mnie wladzom Polskim. (Na pierwszym nakazie Europejskim pisze ze sprawa przedawnia sie 1 grudnia 2015, gdzie za pare miesiecy otrzymalem papiery z Sadu ze dopiero 1 grudnia 2025) co robic, juz nie mam sily.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 marca, 2017 o 13:58

Dzień dobry Panie Tomku,
Proszę o dokładne opisanie Pana sprawy na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Agnieszka 26 marca, 2017 o 15:05

Witam chciałabym zapytać sie pana o pomoc prawną ale za darmo bo jestem w trudnej teraz sytuacji pieniężnej więc mój narzeczony a ojciec dziecka 13 miesięcznego pluc dziecka jeszcze nienarodzonego ( ciąża zagrożona) jest w tym momencie areszcie śletczym ma wyjazd podkoniec tego miesiąca prawdopodobnie do Płot a jest jedynym żywicielem rodziny ( mnie , dziecka i dziecka nienarodzonego) siedzi za jazde bez prawajazdy i czy ja jako jego narzeczona no i matka dziecka moge pisać do prezydenta o zwolnienie go z więzienia lub o dozór policyjna albo o te odróbki godzinne ?? Mam pytanie czy by pan mi pomógł właśnie napisać takie pismo jak moge to zrobić ?? Co jeszcze bym mogłe pisać żeby go tylko uwolnić bo naprawde przez to że tam trafił to właścićel mieszkania chce mnie wyrzucić i chciałabym jaknajszybciej go uwolnić
(podaje email swojego narzeczonego tylko dlatego że nie mam swojego a korzystam jego emaila)

Odpowiedz

Daniel Anweiler 28 marca, 2017 o 17:15

Dzień Dobry Pani Agnieszko,
Proszę niech Pani narzeczony zwróci się o adwokata z urzędu jeżeli nie mają Państwo na pokrycie kosztów pomocy prawnej. On Państwu pomoże i będzie działał w sprawie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta 2 kwietnia, 2017 o 13:47

Witam!
Chciałabym zapytać czy prośbę o ułaskawienie można wnieść bezpośrednio do Prezydenta? Czy trzeba to koniecznie załatwiać przez Sąd?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2017 o 09:19

Dzień Dobry Pani Aneto,
Może Pani pisać albo do Prezydenta albo do Sądu.

Odpowiedz

Aneta 4 kwietnia, 2017 o 11:58

Witam!
Dziękuje za odpowiedź. Zapytam czy pisząc do Prezydenta adresuje bezpośrednio do Prezydenta czy za pośrednictwem Prokuratora Generalnego?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2017 o 12:26

Dzień Dobry Pani Aneto,
Proszę pisać bezpośrednio na adres Kancelarii Prezydenta RP.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta 5 kwietnia, 2017 o 11:43

Dzień dobry!
Dziękuję. Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna 24 kwietnia, 2017 o 19:16

Witam.Brat dostał wyrok 5 lat pozbawienia wolności za pobicie,odsiedzial rok,teraz sprawa się ciągnie od kilku lat,brat jest na wolnosci,ponieważ cały czas któras ze stron się odwołuje.Czy jeśli ja jako siostra napisze do Prezydenta,moge coś wskórać ,czy raczej nie mam na co liczyć?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 24 kwietnia, 2017 o 19:22

Dzień Dobry Pani Anno,
Witam Panią serdecznie!
Proszę spróbować napisać wniosek o ułaskawienie. Jeżeli chciałaby Pani i Pani brak skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. mail: anweiler@zubek-gatner.pl tel. 792226834.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna 30 kwietnia, 2017 o 14:52

Witam!
mam problem. Mianowicie nie do końca wiem do jakiego sadu skierować wniosek o ułaskawienie celem zaopiniowania. Sprawa wygląda następująco: w 2012 roku w sądzie w Opolu zapadł wyrok 1 roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, a sąd w Lesznie w 2016 roku zarządził wykonanie kary. Wniosek skierować do Opola czy do Leszna?
Bardzo dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 maja, 2017 o 21:10

Dzień Dobry Pani Anno,
Wniosek kieruje się do sądu który wydał pierwszy wyrok albo do samego Prezydenta.
Pozdrawiam

Odpowiedz

damian 7 maja, 2017 o 23:51

Witam.mialem zawieszany wyrok 2lata ustawa przeciw dzialaniu narkomanii.w 2011r dostalem list do wiezienia, w tedy wyjechalem za granice jak rowniez wyslalem prozbe o odroczenie kary. Sad sie zgodzil ale juz do kraju nie wrucilem, nie wiedzialem tez ze mam rok na wyslanie kolejnej prozby. Nikt z domu mnie nie poinformowal ze przyszlo do mnie pismo ktore sami odebrali. Niedawno dowiedzialem sie ze nie wysylajac kolejnej prozby o odroczenie zablokowalem sie na amen. Pomyslalem wiec o prezydencie. Czy jest Pan w stanie doradzic mi jaki ruch powinienem wykonac. We wniosku jest miejscowosc I data. Mam napisac miasto w ktorym sie ukrywam od szesciu lat?
Prosze o pomoc

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 maja, 2017 o 17:03

Dzień Dobry Panie Damianie,
Witam Pana serdecznie!
Miejscowość i data we wniosku nie mają znaczenia. Może Pan wpisać każdą datę i każdą miejscowość.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof 9 maja, 2017 o 11:36

Witam.
Czy w sprawie jednego skazanego prośbę o ułaskawienie może wnosić jednocześnie kilka osób? Czy tylko jeden wniosek na rok jest rozpatrywany?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 maja, 2017 o 16:57

Dzień Dobry Panie Krzysztofie,
W sprawie każdy uprawniony może złożyć prośbę o ułaskawienie nie zależnie od innego uprawnionego. Każdy może raz do roku złożyć wniosek.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Maja 11 maja, 2017 o 00:45

Witam pana chciala bym skorzystac z pana pomocy czy moge prosic na meila numer tel pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 maja, 2017 o 08:47

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
mój nr to 792226834
Pozdrawiam i czekam na kontakt.

Odpowiedz

Martyna 31 maja, 2017 o 18:24

witam. moj narzeczony przebywal za granica nie wiedzial o zadnej sprawie poniewaz jego byla zona osadzila go o coa czego nie zrobil. listy nie zostaly odebrana co do daty rozprawy. zapadl wyrok 2 lata pozbawienia wolnosci. bez jego obecnosci. czy mozna zatem starac sie o prawo laski? dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 1 czerwca, 2017 o 12:38

Dzień Dobry Pani Martyno,
Witam Panią serdecznie!
Jeżeli chcą Państwo skorzystać z mojej pomocy proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Marta 2 czerwca, 2017 o 14:45

Witam serdecznie,

rozumiem, że wniosek o ułaskawienie można złożyć tylko kiedy jest się po wyroku?
Status oskarżonego i zasądzenie aresztu tymczasowego pewnie do napisania wniosku nie kwalifikuje ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 2 czerwca, 2017 o 14:57

Dzień Dobry Pani Marto,
W świetle najnowszych doniesień medialnych i orzeczenia Sądu Najwyższego nie jest dopuszczalne wniesienie prośby o ułaskawienie przed wydaniem prawomocnego wyroku.

Odpowiedz

Marta 4 czerwca, 2017 o 13:46

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Proszę jeszcze o informację po jakim czasie skazany może się starać o wcześniejsze zwolnienie z zk?Jest osobą,która wcześniej nie była karana. Czy kwestia wcześniejszego zwolnienia zależy od wymiaru przestępstwa (wyrok 2)lata.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 5 czerwca, 2017 o 12:53

Dzień Dobry Pani Marto,
Tak możliwość warunkowego zwolnienia zależy od długości kary i uprzedniego skazania.
W tym przypadku prawdopodobne jest zwolnienie po roku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta 8 czerwca, 2017 o 13:11

Panie Mecenasie,

jeżeli oskarżonemu postawiono zarzut czerpania korzyści majątkowej z przestępstwa art 65 , to rozumiem, że w takim przypadku po 3/4 kary ?

Marta 8 czerwca, 2017 o 15:26

Mam jeszcze ostatnie pytanie. W jakich przypadkach ( biorąc pod uwagę nowelizację ustawy przeciw narkomanii) można zastosować art. 69 § l, 2 i 3 kk ?

Odpowiedz

Asia 11 czerwca, 2017 o 19:45

Witam czy udziela pan porad przez telefon ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 czerwca, 2017 o 10:52

Dzień Dobry Pani Asiu,
Nie udzielam porad prawnych przez telefon.

Odpowiedz

Oliwia 22 czerwca, 2017 o 22:19

Witam mam pytanie co do tego ułaskawienia. Jeżeli chcę napisać bezpośrednio do Prezydenta to musze pisać sygnatura akt sprawy? Ponieważ to są 3 wyroki i musiałabym pisac 3 sygnatury akt.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 czerwca, 2017 o 11:17

Dzień Dobry Pani Oliwio,
Tak proszę wpisać wszystkie sygn. akt

Odpowiedz

Łukasz 20 lipca, 2017 o 20:09

Chcę zwrócić się z prośbą do Prezydenta RP o wymazanie śladów odbytego przeze mnie wyroku w zawieszeniu. Pomimo odbycia kary nadal widnieję w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji (KSIP), co wyklucza ubieganie się o pracę w formacjach mundurowych. W związku z powyższym jak zatytułować pismo, które nie będzie prośbą o ułaskawienie?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 lipca, 2017 o 10:09

Dzień Dobry Panie Łukaszu,
Witam Pana serdecznie!
niestety Prezydent nie ma umocowania prawnego do wymazania informacji z KSIP. Z mojej praktyki wiem, że wszystkie próby wymazania wpisu są nie skuteczne. Niestety pozostaje on tam pomimo zatarcia skazania.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz 24 lipca, 2017 o 17:59

Panie Mecenasie dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 lipca, 2017 o 12:44

Dzień Dobry,
Proszę bardzo. Pozdrawiam

Odpowiedz

Andzia 22 lipca, 2017 o 00:45

Witam. Chcialam sie dowiedziec czy jak moj narzeczony jest w ZK i bedzie pisac do Prezydenta o ułaskawienie to trzeba podac adres P. Prezydenta czy jak to jest. ??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 lipca, 2017 o 09:10

Dzień Dobry,
Proszę pisać na adres Prezydenta.

Odpowiedz

Iga 12 sierpnia, 2017 o 11:33

Dzień dobry,
Panie Mecenasie czy podejrzany, który odbył 9-cio miesięczną sankcje ma szansę na karę mieszaną? W ustawie napisane jest, że sąd może zastosować karę krotkoterminowa pozbawienia wolności 3,lub 6 mc. Jak to wygląda w przypadku męża?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 sierpnia, 2017 o 14:34

Dzień Dobry Pani Igo,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kasia 28 października, 2017 o 15:15

Dzień dobry.
Mam pytanie , jeśli napisze o ułaskawienie bezpośrednio do Prezydenta to dostanę pisemna odpowiedz nawet gdy nie dostanę ułaskawienia ?

Odpowiedz

Alicja 8 listopada, 2017 o 18:03

Dzień dobry, Panie Mecenasie
Czy odpowiedź na wniosek o ułaskawienie, wniesiony za pośrednictwem sądu, odbywa się też taką drogą, czyli najpierw sąd, a dopiero wnioskodawca? Może równolegle wychodzi odpowiedź z Kancelarii Prezydenta?/ Może wie Pan, w jakim terminie od podjęcia decyzji przez Pana Prezydenta, taka odpowiedź jest wysyłana? Czy w odpowiedzi pośredniczy Prokurator Generalny??

Odpowiedz

iza 24 lipca, 2018 o 17:39

Witam panie mecenasie mam pytanko jak sie przedstawia jesli partner ma 4 wyroki razem 3 lata i 7 miesiecy czekamy na laczny ale nie wiem ile maga zbic chcemy napisac do prezydenta mamy jakas szansze?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 24 lipca, 2018 o 20:21

Dzień Dobry Pani Izo,
nie znam szczegółów sprawy także nie powiem ile może udać się zbić w wyroku łącznym. Do Prezydenta można napisać ale muszą istnieć okoliczność po wydaniu wyroku które uzasadniają ułaskawienie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Annn 20 lutego, 2018 o 18:22

Witam serdecznie,
Proszę o podanie adresu email lub numeru telefonu abym mogła się z Panem skontaktować. Jestem zainteresowana odpłatną pomocą przy napisaniu wniosku o ulaskawienie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 lutego, 2018 o 13:10

Dzień Dobry Pani,
Podaję mój nr 792226834 mail: anweiler@zubek-gatner.pl
Zapraszam do kontaktu

Odpowiedz

Olga 9 sierpnia, 2018 o 17:27

Witam Pana mam pytanie odnośnie ulaskawienia kary jak napisać takie uzasadnienie jestem w stanie krytycznym mój mąż dostał 10lat mam dwójkę dzieci jest mi ciężko tak samej to życie prowadzić

Odpowiedz

Aga 9 sierpnia, 2018 o 17:28

Witam Pana mam pytanie odnośnie ulaskawienia kary jak napisać takie uzasadnienie jestem w stanie krytycznym mój mąż dostał 10lat mam dwójkę dzieci jest mi ciężko tak samej to życie prowadzić

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 sierpnia, 2018 o 13:46

Dzień Dobry Pani Ago,
Witam Panią serdecznie!
Proszę w uzasadnieniu podać wszystkie okoliczności jakie mogą przemawiać nad zastosowaniem prawa łaski a dotyczące Pani męża, Pani i dzieci oraz rodziny sytuacji finasowej oraz zdrowotnej.

Odpowiedz

Andrzej 25 października, 2018 o 11:15

Dzień dobry , dostałem wyrok dwóch lat ,po 5 miesiącach pobytu w Z.K. dostałem przerwę w karze gdyż musiałem przejść operację kręgosłupa w sumie miałem ich trzy .Pierwszą przerwę dostałem na sześć miesięcy , później dostałem następne przerwy do chwili obecnej łącznie 4,5 roku ( do stycznia 2019). Stan mojego zdrowia nadal nie jest dobry . Czy mam szansę na ułaskawienie ze względów zdrowotnych ? . Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 października, 2018 o 11:31

Dzień Dobry Panie Andrzeju,
Witam Pana serdecznie!
Okoliczności zdrowotne jak najbardziej są przesłanką do złożenia prośby o ułaskawienie. Czy w Pana sprawie Prezydent zastosuje prawo łaski tego już niestety nie wiem. Warto jednak spróbować.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ja 15 kwietnia, 2019 o 15:49

Witam, czyli gdzie wysłać prośbę o ułaskawienie? Do sądu, który wydał wyrok czy do siedziby prezydenta? Czy wysłać dwa egzemplarze?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 kwietnia, 2019 o 11:46

Dzień Dobry,
Prośbę o ułaskawienie można wysłać do sądu albo do Prezydenta. Nie ma sensu dublować pism. Ja bym wysłał w jedno miejsce.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 września, 2018 o 17:36

Dzień Dobry,
Nie, nie wstrzymuje. Konieczne jest złożenie wniosku o wstrzymanie wykonania kary. Wniosek można złożyć do sądu który skazał.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 8 czerwca, 2017 o 13:38

Dzień Dobry Pani Marto,
tak, dokładnie.

Odpowiedz

Marta 8 czerwca, 2017 o 15:08

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: