Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Warunkowe zawieszenie wykonania kary po odroczeniu

Daniel Anweiler13 listopada 2018Komentarze (0)

Z poprzedniego wpisu wiesz już, że po podwójnym odroczeniu kary na okres jednego roku możesz złożyć wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary jeżeli orzeczona wobec Ciebie kara nie przekracza jednego roku. Jeżeli czyn był popełniony przed 1 lipca 2015 roku to orzeczona kara nie może być wyższa niż dwa lata. Także jeżeli miałeś zawieszone postępowanie wykonawcze ze względu na okoliczności jakie mogły być podstawą odroczenia tj. np. ciężka choroba możesz starać się o warunkowe zawieszenie gdyż okres zawieszenia postępowania wykonawczego można wliczyć w okres odroczenia.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary

Oprócz warunków formalnych o których pisałem wyżej konieczne jest jeszcze spełnienie warunków materialnych tzn. sąd musi uzyskać przekonanie, że warto dać Ci jeszcze szansę. Pomimo przekonania sądu, jest to za zwyczaj ten sam sędzia, do udzielenia Ci odroczenia wykonania kary musisz jeszcze raz przekonać do warunkowego zawieszenia Twojej kary. Trochę łatwiej jest gdy kara była już zawieszona ale też nie jest prosto. Sąd bierze pod uwagę i to bardzo okoliczności, które doprowadziły do zarządzenia wykonania kary.

Jak przekonywać sąd do jeszcze jednej szansy?

Jeżeli wykonania kary zostało zarządzone ze względu na nie zapłacenie grzywny czy też nie wykonywanie obowiązku naprawienia szkody to trzeba zacząć spłacać grzywnę lub naprawiać szkodę. Nie można tego zrobić na pięć minut przed złożeniem wniosku o warunkowe zawieszenie wykonania kary. Jeżeli udało się przekonać sąd do odroczenia wykonania kary trzeba od razu zacząć pracować, żeby móc po roku złożyć wniosek o warunkowe zawieszenie. Jeżeli masz problem z płaceniem grzywny złóż wniosek o jej rozłożenie na raty. Jeżeli nie wykonywałeś obowiązku naprawiać szkody zacznij ją naprawiać. Postaraj się dogadać z pokrzywdzonym na płacenie w ratach lub transzami. Nie zostawiaj tego na sam koniec.  W ciągu roku może się bardzo dużo wydarzyć.

Gdy nie miałeś wcześniej warunkowo zawieszonej kary to zacznij od początku okresu odroczenia kary pracować nad tym, żeby mieć dobrą opinię w swojej społeczności. Sąd przed wydaniem decyzji o warunkowym zawieszeniu wykonania kary sąd zasięgnie opinii kuratora i będzie się opierał na wywiadzie środowiskowym. No i chyba oczywiste nie popełniaj już więcej przestępstw.

Wszystko to co piszę powyżej ma znaczenie gdyż sąd decydując o warunkowym zawieszeniu wykonania kary musi wsiąść pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.

Czyli już od momentu otrzymania odroczenia wykonania kary trzeba pracować na warunkowe zawieszenie jej wykonania. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: