Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zamiana prac społecznych na grzywnę

Daniel Anweiler06 sierpnia 2016190 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 8 kwietnia 2022

Zamiana prac społecznych na grzywnęW kilku poprzednich wpisach opisałem możliwość zamiany kar na inne. W obecnie obowiązujących przepisach prawa karnego zamiana kar na inne jest nieco inaczej regulowana niż było to poprzednio. Zmiana dotyczy w szczególności kary ograniczenia wolności.

Kara ograniczenia wolności może być orzeczona już w wyroku albo może być karą zamienioną z kary więzienia w zawieszeniu przy rozpatrywaniu przez sąd zarządzania wykonania kary jako alternatywa dla zarządzenia więzienia, choć nie zawsze jest to możliwe. Kara prac społecznych może być także karą zamienioną z grzywny. W tym ostatnim przypadku nie jest niestety już możliwe odroczenie kary prac społecznie użytecznych. Przerwa także po nowelizacji prawa karnego nie jest możliwa do uzyskania.

W poprzednio obowiązujący przepisach była także możliwość zamiany kary prac społecznych na grzywnę. Obecnie nie jest to już możliwe. Kara ograniczenia wolności może być tylko zamieniona ma zastępczą karę pozbawienia wolności.

Co w taki razie można zrobić? Nie chcesz iść do więzienia a kary prac społecznych też nie możesz odbyć.

Istnieje kilka możliwości prawnych wyjścia z wydawałoby się patowej sytuacji.

Możesz wnioskować o odroczenie kary ograniczenia wolności na 6 miesięcy. Sąd może się do Twojego wniosku przychylić jeżeli uzna, że natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki.

Gdy Twój stan zdrowia uniemożliwia Ci wykonywanie prac społecznych możesz wnioskować o przerwę w wykonywaniu kary a sąd gdy uzna, że nie możesz wykonywać nałożonych prac zarządzi przerwę w karze. W tym wypadku musisz jednak zacząć już wykonywać prace społeczne bo dopiero wtedy możliwa jest przerwa.

Kolejnym sposobem jest zamiana formy obowiązku pracy społecznej na potrącanie określonej kwoty z wynagrodzenia. Sąd w szczególnie uzasadnionych wypadkach może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę. Tak orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym. Jednakże w tym przypadku musisz mieć stałą (mniej więcej) pracę na umowę o pracę.

Możesz też poczekać na zarządzenie Ci zastępczej kary pozbawienia wolności a następnie złożyć wniosek o wykonanie kary w drodze dozoru elektronicznego. Jednak ten manewr zostawiłbym jako ostateczną deskę ratunku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 105 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

zbyszek 31 sierpnia, 2016 o 14:46

witam pana mam pytanie za prowadzenie pojazdu pod wplywem alkocholu otrzymalem kare 30 godzin prac spolecznych miesiecznie przez 6 msc oraz grzywne aby nie popasc w dlugi wyjechalem za granice do pracy ale mam problem co z praca spoleczna czy jest sposob aby ja odroczyc albo zamienic na kare pieniezna prosze o rade dodam ze obecnie nie moge pojechac do polski poniewaz zaczolem nowa prace i jestem w niej niezbedny czy jest jakis sposob aby wybrnac z tej sytuacji dziekuje za rade

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 września, 2016 o 17:15

Dzień Dobry Panie Zbyszku,
Witam Pana serdecznie.
Niestety nie ma możliwości zamiany kary prac społecznych na grzywnę. Może Pan złożyć wniosek o odroczenie kary ograniczenia wolności powołując się na wskazane powyżej okoliczności.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysiek 20 lutego, 2017 o 07:42

Dzień dobry panu ja mam takie pytanie po ilu latach sąd przedawnia godziny? Kurator sądowy mi powiedział ze umozyli mi 40 godzin bo one były z 2011 roku a jednak tych godzin miałem więcej niż 40 czy sąd zacznie mi umarzac te stare godziny społeczne? Proszę o odpowiedz dziekuje

Odpowiedz

Daniel Anweiler 20 lutego, 2017 o 18:15

Dzień Dobry Panie Krzyśku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Rafał 21 października, 2016 o 08:41

Witam po jakim czasie od wykonania prac społecznych ( 6msc po 20 godzin w miesiącu) następuje zatarcie skazania ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 października, 2016 o 09:47

Dzień Dobry Panie Rafale,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za pytanie.
Zatarcie skazania kary prac społecznych następuje po 3 latach od wykonania kary.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomas 2 listopada, 2016 o 20:51

Dzień dobry,

Dostałem właśnie postanowienie sądu o zamianie kary grzywny 50zł na 20 godzin pracy społecznie użytecznej. Niestety z uwagi na fakt iż pracuje od rana do późnego wieczora nie ma szansy na to abym odbył te 20 godzin dodatkowych prac społecznych. Czy mogę w takim razie opłacić jeszcze zasadzoną wcześniej grzywnę i koszty sądowe?

Pismo z sądu z postanowieniem dostałem w dniu dzisiejszym.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 listopada, 2016 o 16:54

Dzień dobry Panie Tomasie.
Witam Pana serdecznie i dziękuję za pytanie.
Proszę wpłacić grzywnę oraz koszty sądowe oraz złożyć wniosek o zmianę postanowienia o zamianie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz 3 listopada, 2016 o 06:38

Witam odbywam obecnie kare ograniczenia wolnosci wymiarze 20 godzin miesięcznie jestem zatrudniony na czas nie okreslony co musze zrobic zeby wymienili mi to na te 10% pobierane z wynagrodzenia ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 listopada, 2016 o 16:45

Dzień Dobry Panie Mariuszu.
Witam Pana serdecznie i dziękuję za pytanie!
Proszę złożyć wniosek do sądu wykonawczego o zamianę formy obowiązku wykonywania kary prac społecznych. Zapraszam do lektury mojego wpisu. https://odroczenie-kary.pl/zmiana-formy-obowiazku-prac-spolecznych-czyli-potracenie-z-wynagrodzenia-na-cele-spoleczne/

Odpowiedz

Konrad 16 listopada, 2016 o 19:36

Witam mam takie pytanie mam 40 godzin prac społecznych przez 6 miesięcy cz y da rade to zamienić na grzywnę ponieważ mam rodzinę i jestem jedynym żywicielem co mogę zrobić

Odpowiedz

Bartosz 22 listopada, 2016 o 03:02

Dobry Wieczór Panie Danielu, moja sprawa wygląda następująco, ukradłem w czerwcu rower, w lipcu byli u mnie funkcjonariusze kryminalni, rower oddałem i przyznałem się do winy, która była spowodowana alkoholem, dziewczyną oraz nie wiem jak to określić, lecz pospolicie można rzec głupotą, dostałem karę pozbawienia wolności na okres 8 miesięcy, lecz mam wykonywać prace społeczne, a od 20 października po długich poszukiwaniach, niestety w moim regionie ciężko jest by znaleźć pracę, lecz mnie się udało, mam wykonywać pracę w wymiarze 32 godzin miesięcznie, lecz bardzo chciałbym ją zamienić na potrącenia z wypłaty bądź karę grzywny, ale moja kuratorka mówi iż sąd nie bardzo się przychyla ku takim zamianą, umowę mam o pracę do końca 2017 roku, czy jeśli złożę wniosek do sądu i on oddali moją prośbę, to czy warto np wtedy wynająć prawnika i próbować dalej? bardzo Pana proszę o poradę co mógłbym w związku z tym zrobić i jaki wniosek mógłby być najbardziej skuteczny ku temu.

Odpowiedz

Maciej 29 listopada, 2016 o 16:28

Dzień dobry,
Mam do odpracowania 150 godzin w ciągu 5 miesięcy w wymiarze 30 godzin miesięcznie.
Z sądu dostałem pismo, które brzmi następująco:
„Na poczet kary łącznej 5 miesięcy ograniczenia wolności zalicza się okres zatrzymania od 10 do 12 sierpnia, przyjmując, iż okres ten jest równoważny 4 dniom ograniczenia wolności”

Nie wiem jak się to przelicza. 4 dni ograniczenia wolności to ile godzin prac społecznych?

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź

Odpowiedz

Monika 3 grudnia, 2016 o 13:15

Witam. Proszę mi podpowiedzieć co mam zrobić w mojej sytuacji. A mianowicie chodzi o to że mam 300 godzin prac społecznych, 25 godzin miesięcznie przez rok czasu. W obecnej chwili straciłam pracę. Mam na utrzymaniu mieszkanie i kredyt. Nie mam nikogo w Polsce kto moglby mi pomoc. Chciałabym wyjechać za granicę na rok czasu . Co w takiej sytuacji mam zrobić z pracą społeczna? Pzdr.

Odpowiedz

Mariusz 4 grudnia, 2016 o 11:59

Dzień dobry Panie Danielu Anweiler ,

przeczytałem na Pana blogu temat ” Zamiana prac społecznych na grzywnę”
Temat jest z 06 sierpnia 2016

No i czytam tam coś następującego:
„Możesz też poczekać na zarządzenie Ci zastępczej kary pozbawienia wolności a następnie złożyć wniosek o wykonanie kary w drodze dozoru elektronicznego. Jednak ten manewr zostawiłbym jako ostateczną deskę ratunku.”

Ja takie coś planowałem, ale na stronie SDE jest napisane wyraźnie, iż „Systemem tym nie mogą być również objęte osoby
,wobec których orzeczono karę aresztu lub zastępczą karę aresztu za wykroczenie….”

Jest to napisane w punkcie III informatora dla skazanego….
Z góry dziękuję za odpowiedź i (Oby Bóg, matka natura czy kto rządzi tym wszechświatem) sprawił, że Pan ma rację a w informatorze SDE się mylą.

Z poważaniem,
Kędziora Mariusz

Odpowiedz

Kasia 13 grudnia, 2016 o 11:23

Dzien dobry,moj chlopak nie odpracowal godzin pracy spolecznej i doprowadzono go do aresztu.Okazalo sie ze ma jedna kare 4 miesiecy i druga rok..wczesniej nie znal mnie,teraz jak sie zmienil to juz jest za pozno.czy da sie cos zrobic?

Odpowiedz

Przemek 16 grudnia, 2016 o 09:12

Witam dziś mam sąd za nieodrobione prace społeczne, miałem 20h w ciągu miesiąca. Nie przerobiłem, zostało mi 7h Czy sąd wyda karę pozbawienia wolności?

Odpowiedz

GRAZYNA 28 grudnia, 2016 o 18:24

Witam pana , pisze w imieniu syna własnie dostał wyrok na 480 h prac społ, na 40h miesięcznie przez rok a poniewasz ma umowe o stałą prace juz 5 lat pracuje to niema jak tego odpracowac . czy moze się starac o potrącenia z wynagrodzenia? i proszę o jakis wzór jak to napisac do sądu , dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Antoni 28 grudnia, 2016 o 20:33

Witam Pana zostalem skazany na karę ograniczenia wolnosci na 6 miesięcy oraz 5000zl za jazde po pijabemu mialem zasądzone 120godzin prac spolecznych tj 20godzin miesięcznie termin do kiedy miałem wykonac kare minąl nie odpracowalem tych godzin zostalo mi 55godzin co w tej sytuacji moge zrobic nie chce isc do wiezienia

Odpowiedz

GRAZYNA 8 stycznia, 2017 o 22:15

Witam pana , pisze w imieniu syna własnie dostał wyrok na 480 h prac społ, na 40h miesięcznie przez rok a poniewasz ma umowe o stałą prace juz 5 lat pracuje to niema jak tego odpracowac . czy moze się starac o potrącenia z wynagrodzenia? i proszę o jakis wzór jak to napisac do sądu , dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 9 stycznia, 2017 o 11:50

Dzień Dobry Pani Grażyno,
Witam Panią serdecznie!
Zapraszam do kontaktu mailowego co do odpowiedzi na Pani zapytanie.

Odpowiedz

michał 4 stycznia, 2017 o 14:43

witam mam w wyroku rok i trzy miesiace prac społecznych nieodpłatnej do tego 6 lat zakazu i 10 000 tys na fundusz poszkodowanym jestem chwilowo osoba bezrobotna i czy moge odwołac sie od odrubku poniewaz zeby zapłacic kare musze pracowac a na odrubku nie dostane nigdzie pracy co mozna zrobic

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 stycznia, 2017 o 11:06

Dzień Dobry Panie Michale,
Witam Pana serdecznie!
Proszę spróbować złożyć wniosek o rozłożenie na raty zapłaty na fundusz oraz wniosek o odroczenie wykonania kary ograniczenia wolności.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jakub 10 stycznia, 2017 o 19:40

Witam. Dziś dostałem wezwanie w sprawie zamiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę pozbawienia wolności. Wyrok ma zapaść 6 lutego 2017 r. Pytanie jest takie : mam do odrobienia jeszcze 140h ze 160h (dostałem 8 miesięcy po 20h) czy mogę od dziś to odrabiać by zmniejszyć karę pozbawienia wolności lub jej w ogóle nie mieć jeśli bym zdążył to odrobić ? oraz czy gdybym teraz się zarejstrował jako pracownik (aktualnie bezrobotny) mógłbym starać się o zastępczą karę grzywny zamiast zastępczej kary pozbawienia wolności jeśli tak to jaki wniosek wypełnić i gdzie go złożyć ? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 10 stycznia, 2017 o 20:52

Witam Panie Jakubie,
Dziękuję za komentarz i zawarte w nim pytanie. Pana sprawa jest skomplikowana. Zapraszam do kontaktu na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Jakub 11 stycznia, 2017 o 18:43

Napisałem. Dziękuje.

Odpowiedz

Marek 15 stycznia, 2017 o 11:05

Witam

Mam do opracowania po 30 godzin miesięcznie ale ostatnio szukając pracy znalazłem pracę w formie umowy zlecenie . pracodawca dopiero po okresie próbnym daje umowę o pracę. Co w takim wypadku mam zrobić ?

Odpowiedz

Mariusz 17 stycznia, 2017 o 08:21

Witam!
Jedno, krótkie pytanie.
Czy przedawnienie kary za wykroczenie ( które trwa 3 lata) następuje od wydania wyroku na prace społeczne czy od zamiany prac społecznych na 15 dni aresztu który to wyrok (zamiany ograniczenia wolnosci na pozbawienie wolnosci) zapadł ponad rok później?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 stycznia, 2017 o 11:27

Dzień Dobry Panie Mariuszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu odpowiedzi na Pana pytanie proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

ja 17 stycznia, 2017 o 19:42

ja również dołączę do tematu dziś ku wiekiemu zaskoczeniu otrzymałem piso że dostałem wyrok nakazowy ( bez ovecnosci świadków )

pierwsza rzecz nie na temat gdzieznjade wzor odwołania się od takiego wyroku .
druga rzecz zasądzono 30godz mies przez 10 miesiecy , ( pracuje na czarno nie fizycznie )
czy szystkie prace psoleczne sa fizyczne gdyz cierpie na neuropatie cukrzycowa konczyn gornych tak wiec malowanie grabienie odpada.
wole iść do więzienia jesli moje odwołanie nic nie da, ile moge dostać??
nie byłem wczesniej karany .

z góry dziękuje i pozdrawiam ,

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 stycznia, 2017 o 19:45

Dzień dobry, zapraszam do kontaktu na maila.

Odpowiedz

Przemyslaw 11 marca, 2017 o 10:36

Witam mam 200 h do odrobienia społecznie ale jestem na recie mój stan zdrowia nie pozwala mi na pracę co mogę z tym zrobić

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 marca, 2017 o 10:57

Dzień dobry Panie Przemysławie,
Proszę pisać o odroczenie prac ze względu na stan zdrowia oraz o przyznanie obrońcy z urzędu ktory przyjrzy się szczegółom sprawy i więcej pomoże. Gdyby chciał Pan skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu mailowego. Pozdrawiam

Odpowiedz

ania 23 stycznia, 2017 o 10:02

witam, mam pytanie dostałam postanowienie z sadu o zmiane wczesniej wymierzonej grzywny na prace spolecznie uzyteczne. a koszta sądowe zostały umorzone. czy moge odwołac sie od tego i zapłacic tą grzywne??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 stycznia, 2017 o 19:15

Dzień Dobry Pani Aniu,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania porady prawnej zapraszam Panią do kontaktu mailowego.

Odpowiedz

Anna 23 stycznia, 2017 o 11:03

Dzień Dobry Panie Danielu. Mój chłopak nie odrobił wszystkich godzin prac społecznych zostało mu ok 10h z 40. W jakim czasie następuje zamiana na areszt. Dodam że jestem w ciąży bliźniaczej zagrożonej i jest mi on niezbędny.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 stycznia, 2017 o 19:14

Dzień Dobry Pani Anno,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania porady prawnej zapraszam Panią do kontaktu mailowego.

Odpowiedz

Łukasz 25 stycznia, 2017 o 19:54

Witam Pana. Jestem obecnie za granicą Polski. Własnie odstałem wyrok prac społecznych przez 8 miesięcy i przeczytałem u Pana, że mogę złożyc wniosek o odroczenie wyroku na inny termin a tak się składa , że 1 lipca zjeżdzam na stałe do ojczyzny. Gdzie mogę znależć taki wniosek ? Dziękuję

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 stycznia, 2017 o 13:03

Dzień Dobry Panie Łukaszu!
Witam Pana serdecznie!
W kwestii uzyskania odpłatnej porady prawnej w Pana sprawie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Gosc 4 lutego, 2017 o 20:06

Witam. Czy jeżeli ma się dorobku 20godz miesięcznie przez pół roku można to jakoś odrobić w miesiącu np czy 2

Odpowiedz

Eryk 13 lutego, 2017 o 18:48

Mam zasadzone 25 h nieodpłatnej pracy kontrolowanej mam 17 lat odrobiłem 8 h w czwartek jest posiedzenie o zamianę na areszt jak wygląda moja sytuacja co mogę zrobić

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 lutego, 2017 o 20:40

Dzień Dobry Panie Eryku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila.

Odpowiedz

Rafał 16 lutego, 2017 o 15:33

Dzień dobry , dostałem karę 30godz przez 2 lata , jestem zarejestrowany na 1/2 etapu ale jestem po wypadku 6 miesięcy ale odczuwam bóle u stawu skokowego po wypadku . Czy można tej kary uniknąć ze względu na poważny uraz . Jak najlepiej można to zrobić?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 lutego, 2017 o 11:30

Dzień Dobry Panie Rafale,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Mateusz 16 lutego, 2017 o 18:31

Witam mam 21 lat, dostałem odroczenie prac spolecznych o 6msc, ale jest problem moj tata jest po udarze mózgu, ja planuje wyjechać za 3tygodnie za granicą by pomóc finansowo rodzinie, gdyż tata ma nikle szanse by wrócić do normalnego zdrowia, a sytuacja finansowa jest u nas kiepska. Co zrobić w tej sytuacji? Mogę napisać pismo do sądu by prace społeczne zamienili na kare grzywny lub zawieszenie kary prac społecznych? Bardzo proszę o pomoc 🙁

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 lutego, 2017 o 11:32

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Urszula 2 marca, 2017 o 02:02

Dzień dobry, moja sytuacja jest następująca. Pozostało mi 7 godzin nieodrobionych prac społecznych, sąd chce zamienić mi to na areszt. Napisałam odwołanie w celu zamiany tych godzin na grzywnę pieniężna. Otrzymałam odpowiedz o zaproszeniu na POSIEDZENIE w sprawie zamiany prac społecznych. Czego mogę się spodziewać? czy w sytuacji tak małej liczby godzin mogę liczyć na pozytywne rozpatrzenie? pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 2 marca, 2017 o 08:57

Dzień Dobry Pani Urszulo,
Sąd nie może zamienić Pani kary ograniczenia wolności na grzywnę. Kiedyś tak było ale teraz zamieniają tylko na karę zastępczą pozbawienia wolności.

Odpowiedz

Grażyna 5 marca, 2017 o 20:28

Witam, mam pytanie mianowicie odbyła sie sprawa w sądzie na której zostałam skazana na odpracowanie 40godz miesiecznie w czasie 8 miesiecy. Od sprawy minął miesiac a ja nie otrzymałam żadnego potwierdzenia jak i równiez miejsca odbycia prac społecznych. Co dalej? czekac? gdzie mam sie zgłosić bo czuje sie jakby o mnie zapomniano jak to w tym przypadku wyglada?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 marca, 2017 o 11:35

Dzień dobry Pani,
Zostanie Pani o wszystkim powiadomiona z sadu i od kuratora listownie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Ewelina N. 10 marca, 2017 o 16:20

Witam, piszę w sprawie mojego narzeczonego. Ze względu na pracę na umowę i dodatkową na czarno nie był w stanie odpracować wszystkich godzin. Jak narazie tylko on nas utrzymuje, spodziewamy się dziecka, ja niestety jestem bezrobotna bez prawa do zasiłku. Opracowane ma 32 z 120 godzin. Teraz sąd na wniosek kuratora wydał nakaz pozbawienia wolności. Czy jest możliwość pozytywnego rozpatrzenia apelacji od tego wyroku? Żeby spowrotem spróbował odrobić resztę tych godzin? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 10 marca, 2017 o 17:45

Dzień dobry Pani Ewelino, proszę próbować z apelacją. Jeśli chcą Państwo skorzystać z mojej pomocy w sprawie zapraszam do kontaktu mailowego.

Odpowiedz

Adrian 16 marca, 2017 o 14:20

Witam mam pytanie . Mój brat wychodzi we wrześniu z więzienia i ma do odrobienia prace społeczne i tu się zaczyna problem ponieważ nie ma on się gdzie podziac , nie ma adresu zameldowania w Pl. Ja pracuje za granicą od 7 LAT i chciał bym go tu od razu po odbyciu kary zabrać i teraz pytanie brzmi co możemy zrobić w tej sytuacji . Doczytałem się już ze nie ma możliwości zamiany prac społecznych na grzywnę , może są jakieś inne opcje . Ps. Najgorsza będzie gdy zostanie sam w Polsce … Dziękuję za odp. Pozdrawiam Adrian.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 16 marca, 2017 o 15:24

Dzień Dobry Panie Adrianie,
Witam Pana serdecznie!
Sprawa Pana brata rzeczywiście nie wygląda ciekawie po tym jak opuści zakład karny. Niestety tak jak Pan napisał nie ma możliwości aby zamienić jego pracę społeczną na grzywnę. Ewentualne odbycie kary z drodze systemu dozoru elektronicznego bez stałego miejsca pobytu też może się nie udać. Coż, jedyna kwestia jaka wydaje się możliwa to zamiana prac społecznych na zastępczą karę pozbawienia wolności.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian 16 marca, 2017 o 15:46

Zamiana na zastępczą karę pozbawienia wolności , co to tak dokładnie oznacza , że musiał by to odsiedziec jeszcze?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 16 marca, 2017 o 15:52

Tak, na tym polega zastępcza kara pozbawienia wolności. Jeżeli uda się, że będzie gdzieś mógł mieszkać to może spokojnie odbyć karę ograniczenia wolności bez konieczności jej zamiany na zastępczą kare pozbawienia wolności.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian 16 marca, 2017 o 17:16

Ok dziękuję Panu bardzo za pomoc . Tak czy owak sytuacja jest kiepska, jeśli on wyjdzie to nie bardzo będzie miał się gdzie podziac a u mnie miał by nowy start zapewniony .

Adrian 16 marca, 2017 o 15:49

A gdyby był zameldowany za granicą to może wtedy była by taka możliwość tego dozoru systemem elektronicznym .. ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 16 marca, 2017 o 15:50

Zameldowanie i pobyt muszą być w Polsce

Odpowiedz

Karolina 19 marca, 2017 o 13:38

Witam,
Miałam grzywnę w wysokości 1000zł, została ona zamieniona na pracę społeczno użyteczne na 1 miesiąc w wymiarze 40godz. Chciałabym jednak zapłacić te 1000zł. Co mam zrobić?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 19 marca, 2017 o 14:05

Dzień Dobry Pani Karolino,
Witam Panią serdecznie!
Proszę wpłacić grzywnę najlepiej w kasie sądu podając sygnaturę sprawy a potem napisać do sądu o zmianę postanowienia o zamianę grzywny na prace społeczne. Nie powinno być, żadnych problemów z zamiana z powrotem jak wpłaci Pani grzywnę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina 19 marca, 2017 o 14:11

Dziękuję bardzo ☺
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 19 marca, 2017 o 14:14

Proszę i pozdrawiam

Odpowiedz

Irek 21 marca, 2017 o 07:28

mam pytanie dostałem karę odrobku 120 godzin przez 6 miesięcy odrobiłem 100 .
zostaało 20 ale pół roku już mineło poprrostu czas mi na to nie pzwolił czy sąd może mnie skazać na areszt czy można to zamienić na jaką inną kare ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 marca, 2017 o 09:54

Dzień Dobry Panie Irku,
Nie ma możliwości zamiany na inną karę. Musi Pan odrobić kare albo sąd zamieni Panu karę na karę zastępczą pozbawienia wolności.

Odpowiedz

Irek 21 marca, 2017 o 07:39

przepraszam pomyliłe się 20 godzin przez 6 miesięcy

Odpowiedz

Irek 21 marca, 2017 o 07:40

przepraszam pomyliłełem się 20 godzin przez 6 miesięcy

Odpowiedz

Sebastian 22 marca, 2017 o 11:04

Witam, ja mam taki problem odrabiam sobie godziny społeczne, lecz miałem z 3-4 miesiące takie w których w ogóle nie byłem z powodu pracy i dzisiaj poszedłem a Pani z odróbek mi mówi że ma dla mnie nieprzyjemną wiadomość i mi mówi że dzwoniła Pani kurator i wstrzymała mi odróbki z takiego powodu że minęło właśnie teraz w marcu 10-miesięcy które miałem odrobić a mam dopiero zrobione 6, ale chodziłem teraz przez 2 miesiące normalnie i robiłem z 30/30 . Czego mogę się teraz oczekiwać, jechać do Pani kurator i próbować z Nią dyskutować o tym że nie mogłem czasami bo praca itp. ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 marca, 2017 o 20:39

Dzień dobry Panie Sebastianie,
Proszę rozmawiać z kuratorem to jest lepsze niż brak kontaktu. W razie potrzeby pomocy prawnej proszę o kontakt mailowy.

Odpowiedz

Daniel 27 marca, 2017 o 16:18

Witam mam taki problem, otóż otrzymałem listownie wiadomość, że rozprawa odbyła się beze mnie i dostałem karę 100 h prac społecznych. Sprawa wygląda tak, że wracając do domu po imprezie urodzinowej byłem byłem bardzo pijany, nawet tego dokładnie nie pamiętam ale obraziłem słownie funkcjonariusza KMP, który nawiasem mówiąc przyjechał do zupełnie innego wezwania i po prostu miałem pecha bo akurat przechodziłem w tamtym miejscu, powiedziałem o kilka słów wulgarnych za dużo i funkcjonariusz poczuł się urażony i skierował sprawę do sądu, tegoż feralnego dnia zostałem przez owego policjanta obalony na ziemie potraktowany gazem i zatrzymany na 48 h, nikogo nie uderzyłem nikt nie poniósł straty materialnej. Nigdy nie byłem karany i jestem spokojną osobą był to jednorazowy przypadek, czy mogę starać się jakoś o zamianę tych prac społecznych na jakąś grzywnę ? Jestem zarejestrowany w PUP i aktualnie szukam pracy, można powiedzieć, że lada chwilę będę ją miał dlatego nie chciałbym stracić tej możliwości przez prace społeczne wolałbym zarobić normalnie i wpłacić grzywnę. Proszę o odpowiedź i z góry bardzo Panu dziękuję. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 28 marca, 2017 o 17:07

Dzień Dobry Panie Danielu,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli chciałby Pan skorzystać z odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Fst 2 kwietnia, 2017 o 22:40

Witam,
Czy przy zastępczej karze pozbawienia wolności za karę ograniczeniami wolności i wykonywanie orac społecznych zmienia się sygnatura sprawy? Czy dalej, przy jakichkolwiek wnioskach posługiwać należy się sygnaturą z kary pierwotnej?

Odpowiedz

Justyna 2 kwietnia, 2017 o 22:41

Witam,
Czy przy zastępczej karze pozbawienia wolności za karę ograniczeniami wolności i wykonywanie orac społecznych zmienia się sygnatura sprawy? Czy dalej, przy jakichkolwiek wnioskach posługiwać należy się sygnaturą z kary pierwotnej?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2017 o 09:18

Dzień Dobry Pani Justyno,
Proszę pisać za każdym razem główna sygnaturę tak żeby nie było wątpliwości.

Odpowiedz

Justyna 3 kwietnia, 2017 o 09:20

Dziękuję za odpowiedź. A czy to normalne, że w sądzie po podaniu tej sygnatury jest tylko pierwszy wyrok i ani słowa o karze zastępczej?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2017 o 09:33

Dzień Dobry,
Pani Justyno nie wiem czy to normalne. Zawsze podaję najpierw główną sygnaturę a potem po nitce do kłębka. Pozdrawiam

Odpowiedz

Justyna 3 kwietnia, 2017 o 09:58

Dziękuję bardzo Panie Danielu za odpowiedzi, które na pewno pomogą mi w dalszych ustaleniach.

malgorzata 27 kwietnia, 2017 o 16:10

Witam nie wplacilam kary grzywny za wykroczenie drogowe w wys 500 zl. I dostalam kolejny wyrok o zamianie grzywny na prace społeczne. Czy jeśli wplace grzywnę to anuluja mi te prace społeczne.? Czekam na odpowiedz.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 kwietnia, 2017 o 16:13

Dzień Dobry Pani Małgorzato,
Witam Panią serdecznie!
Tak będzie dokładnie. Proszę jeszcze złożyć do sądu wniosek o zmianę postanowienia o zamianie kary i przedstawić potwierdzenie dokonania zapłąty grzywny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

malgorzata 27 kwietnia, 2017 o 16:32

A czy jest jeszcze szansa rozlozyc to na raty czy trzeba wplacic jednorazowo?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 kwietnia, 2017 o 16:53

Dzień dobry,
Żeby uniknąć odbywania całej kary ograniczenia wolności trzeba wpłacić całą grzywnę. Wpłata części spowoduje że cześć kary bedzie dalej do odbycia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin 28 kwietnia, 2017 o 22:34

Witam,
Kilka dni temu dowiedzialem sie ze jestem poszukiwany i mam do odsiatki 90 dni za prace spoleczne o ktorych nic nie wiedzialem nikt mnie nie zawiadomil o nich. Kilka lat temu zlapali mnie z podrobkami, 2 lata temu byla podobno sprawa i dostalem prace spoleczne o ktorych nic nie wiedzialem a teraz mam za to odsiedziec. Moje pytanie czy da sie teraz zamienic ta odsiadke na grzywne do zaplaty. Co moge zrobic.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 29 kwietnia, 2017 o 12:26

Dzień dobry Panie Marcinie,
Witam Pana serdecznie!
Niestety nie można zamienić kary zastępczej pozbawienia wolności na grzywnę. Może Pan złożyć oświadczenie, że odbędzie Pan karę ograniczenia wolności albo złożyć wniosek o dozór elektroniczny. Jeżeli chciałby Pan skożystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz grzybowski 5 maja, 2017 o 08:33

Witam.pana mam kare ograniczenia.wolnosci w postaci godzin spolecznych czy jest mozliwosc zamiany na kare w zawieszeniu? Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 maja, 2017 o 17:08

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie!
Kary ograniczenia wolności nie da się zawiesić, można jedynie ja odroczyć.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid 6 maja, 2017 o 13:06

Witam ja z pytanie czy dło by rade zamienic prace społeczne na kwotę pieniężnom bo mam taki problem jestem za granica pracuje no i sprawa wyszła jak ja zaczełem prqace nie odebrałem litu sądowego tyklko dowiedziałem sie od kolegi proszę o pomoc Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 maja, 2017 o 17:04

Dzień Dobry Panie Dawidzie!
Niestety nie ma możliwości zamiany kary ograniczenia wolności na grzywnę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz 9 maja, 2017 o 19:56

Witam czy prace społeczne mogę zamienić na SDE?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 maja, 2017 o 14:46

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie!
Tak, istnieje taka możliwość, że kara prac społecznych będzie odbywana w drodze SDE ale nie jest to wprost w przepisach zapisane i nie działa z automatu.
Proszę o kontakt jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy prawnej w tej kwestii. Kontakt: anweiler@zubek-gatner.pl tel. 792226834

Odpowiedz

Marta 11 maja, 2017 o 15:58

Witam
Proszę o pomoc
Jestem matką rocznej córeczki.
Dostałam wyrok w tamtym roku aby odrobić 120h w hospicjum.. Od lutego do sierpnia mam je wykonać.
Jest już Maj a nie mam zrobionej ani jednej ze względu na dziecko A partner kończy pracę o 17-18, więc w hospicjum mówili że nie mam po co przychodzić bo to za późno. Mam kontakt z kuratorka która właśnie napisała że daje sprawę do sądu. Godzinki powinnam zrobić do sierpnia. Mogłabym w weekendy ale mam szkołę Co 2 tygodnie..
Co sąd zrobi????
I co ja Mam zrobić??
Można to zamienić na karę elektroniczną lub pieniężną,???

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 maja, 2017 o 14:38

Dzień Dobry Pani Marto,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

S 11 maja, 2017 o 21:52

Witam

W 2013 zostałem skazany na pol roku w zawieszeniu na 4 lata z art 244 na tych zawiasach zostalem skazany z art 180 kk na samą grzywne. Teraz przyszlo mi wezwanie na posiedzenie. Przedmiotem posiedzenia bedzie zarzadzenie kary warunkowo zawieszonej. Czy ta kare moge zamienic na grzywne lub prace spoleczne?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 maja, 2017 o 14:36

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Daniel 27 maja, 2017 o 21:24

Witam,
Dostałem 22 stycznia wyrok 40 g przez 10 miesiący i 500 zł grzywny na rzecz poszkodowanego. Zapłaciłem grzywnę i do marca odrabialem godziny po godzinach mojej pracy (godziny mogę odbywać tylko od godz 7 do 15). Umowę mam już od 7 msc przedłużona co miesiąc a od 2 miesięcy godziny pracy i wysiłek nie pozwalają mi na odrabianie godzin. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Odpowiedz

Daniel 27 maja, 2017 o 21:30

Witam
Dnia 22 stycznia dostałem wyrok pozbawienia wolności po 40 godzin przez 10 miesięcy i 500 zł na rzecz poszkodowanego. Grzywnę juz zapłaciłem i odrabialem godziny do 22 marca i od tamtego dnia do dzisiaj nie odrabiam już ponieważ nie pozwalają mi na to godziny pracy (dodam też że wcześniej godziny odrabialem po pracy ale wysiłek i zmęczenie nie dają o sobie zapomnieć) . Pracuje od października 2016 cały czas mam przedłużona co miesiąc umowę i pytanie co mogę w takim wypadku zrobić?

Odpowiedz

Mateusz 2 czerwca, 2017 o 09:01

Witam mam prace sloleczne 100 godz 20 godz w miesiącu. Chciałbym zamienić je na grzywna mógłbym prosić o odpowiedź . Mam prace za granicą i nie wiem czy jak wyjade bez zamienienia tych prac na grzywna czy mnie będą ściągać za granicy ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 2 czerwca, 2017 o 12:56

Dzień dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie
Obecnie polskie prawo nie pozwala na zamianę ograniczenia wolności na grzywnę.
Gdyby chciał Pan skorzystać z mojej pomocy w zakresie wykonywania Pana kary proszę o kontakt: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Angelika 9 czerwca, 2017 o 07:52

Witam.
Jestem matką 2 synów( 3 latka i
12miesiecy) mam do odpracowania 30godzin prEz okres 6miesiecy niestety nie mam mozliwosci zostawic z nikim pod opieka dzieci. Co zrobić?
Pozrawiam i czekam na odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 9 czerwca, 2017 o 11:14

Dzień Dobry Pani,
Proszę w tej sprawie o kontakt mailowy lub telefoniczny jeżeli chce Pani skorzystać z mojej pomocy prawnej, gdyż konieczne jest szybkie podjęcie działań w Pani sprawie.

Odpowiedz

emilia 9 czerwca, 2017 o 10:39

Dzień dobry, moj partner z powodu przeprowadzki nie odbierał wezwań wczoraj dzwonil policjant ze jest list do odebrania wiec poszliśmy go odebrać. Okazalo sie ze mial wyrok w zawieszeniu na godziny ale nie odebraliśmy wezwania i za nie odrobione godziny dostal 182 dni pozbawienia wolnosci i juz nie wrocil ze mna do domu. Jestem w czwartm miesiacu ciazy i jestem zalamsna. Co mozemy zrobic. Z gory dziekuje

Odpowiedz

Daniel Anweiler 9 czerwca, 2017 o 11:16

Dzień Dobry Pani Emilio,
W sprawie jest kilka możliwości działania. Jeżeli chce Pani skorzystać z mojej pomocy prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl lub telefoniczny 792226834

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 marca, 2017 o 11:36

Dzień Dobry Panu,
Może też Pana brat starać się zamienić karę już teraz, odsiedzieć jeszcze trochę dłużej i jak wyjdzie trochę późnij udać się do Pana i zacząć życie przy Pana pomocy od nowa. Decyzję pozostawiam Panu oraz Pańskiemu bratu. Gdyby chcieli Państwo skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu mailowego: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Adrian 17 marca, 2017 o 11:40

Ok. Dziekuje Panu bardzo zapisze sobie kontakt . Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 marca, 2017 o 11:42

Również pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2017 o 10:00

Proszę i pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: