Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Praca zawodowa a prace społeczne

Daniel Anweiler14 lipca 201610 komentarzy

Praca zawodowaZostałeś skazany na karę prac społecznych. Masz do odpracowania np. 6 miesięcy przy sprzątaniu w szpitalu. Nie masz stałej pracy więc ok w sumie można trochę popracować.

Co zrobić jednak w przypadku gdy po wydanym już wyroku uda Ci się znaleźć pracę?

Generalnie taka okoliczność nie powinna wpływać na wykonanie kary ograniczenia wolności, którą wykonuje się po godzinach zwykłej pracy. Jednakże gdy masz pracę po której przepisy wymagają żebyś odpoczął np. praca na kuźni lub inna podobna, praca w transporcie, to wykonywanie kary prac społecznych może być dla Ciebie uciążliwe, a nawet fizycznie nie możliwe.

W takiej sytuacji powinieneś złożyć wniosek o zmianę formy obowiązku wykonywania prac społecznych na potrącenie określonej kwoty z Twojego wynagrodzenia, także na cele społeczne. Przyjmuje się, że 20 godzin prac społecznych w miesiącu równoważne jest 10 % wynagrodzenia, a orzeczone wobec Ciebie prace nie mogą przekroczyć 40 godzin w miesiącu aby zamiana była możliwa. Oznacza to, że może być Ci potrącane maksymalnie do 20 % miesięcznego wynagrodzenia.

Wniosek o zmianę formy wykonywania kary ograniczenia wolności składa się do sądu rejonowego miejsca gdzie ma być ona wykonywana, czyli miejsca Twojego stałego pobytu lub pracy. Właściwy jest zawsze sąd rejonowy nawet gdy kara ograniczenia wolności została orzeczona przez sąd okręgowy.

We wniosku musisz uzasadnić dlaczego wnosisz o zmianę formy wykonywania kary ograniczenia wolności. W szczególności wykaż, że w czasie orzekania kary Twoja sytuacja zawodowa była inna niż teraz, a obecnie nie jesteś w stanie bez przeszkód wykonywać kary prac społecznych.

Wniosek jest wolny od opłat.

Sąd rozpozna Twój wniosek na posiedzeniu bez Twojego udziału. Od niekorzystnego postanowienia przysługuje Ci zażalenie do sądu okręgowego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: