Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Praca zawodowa a prace społeczne

Daniel Anweiler14 lipca 201610 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 21 maja 2018

Praca zawodowaZostałeś skazany na karę prac społecznych. Masz do odpracowania np. 6 miesięcy przy sprzątaniu w szpitalu. Nie masz stałej pracy więc ok w sumie można trochę popracować.

Co zrobić jednak w przypadku gdy po wydanym już wyroku uda Ci się znaleźć pracę?

Generalnie taka okoliczność nie powinna wpływać na wykonanie kary ograniczenia wolności, którą wykonuje się po godzinach zwykłej pracy. Jednakże gdy masz pracę po której przepisy wymagają żebyś odpoczął np. praca na kuźni lub inna podobna, praca w transporcie, to wykonywanie kary prac społecznych może być dla Ciebie uciążliwe, a nawet fizycznie nie możliwe.

W takiej sytuacji powinieneś złożyć wniosek o zmianę formy obowiązku wykonywania prac społecznych na potrącenie określonej kwoty z Twojego wynagrodzenia, także na cele społeczne. Przyjmuje się, że 20 godzin prac społecznych w miesiącu równoważne jest 10 % wynagrodzenia, a orzeczone wobec Ciebie prace nie mogą przekroczyć 40 godzin w miesiącu aby zamiana była możliwa. Oznacza to, że może być Ci potrącane maksymalnie do 20 % miesięcznego wynagrodzenia.

Wniosek o zmianę formy wykonywania kary ograniczenia wolności składa się do sądu rejonowego miejsca gdzie ma być ona wykonywana, czyli miejsca Twojego stałego pobytu lub pracy. Właściwy jest zawsze sąd rejonowy nawet gdy kara ograniczenia wolności została orzeczona przez sąd okręgowy.

We wniosku musisz uzasadnić dlaczego wnosisz o zmianę formy wykonywania kary ograniczenia wolności. W szczególności wykaż, że w czasie orzekania kary Twoja sytuacja zawodowa była inna niż teraz, a obecnie nie jesteś w stanie bez przeszkód wykonywać kary prac społecznych.

Wniosek jest wolny od opłat.

Sąd rozpozna Twój wniosek na posiedzeniu bez Twojego udziału. Od niekorzystnego postanowienia przysługuje Ci zażalenie do sądu okręgowego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bogusław 21 sierpnia, 2016 o 20:14

Witam,
Ponad rok temu, zostałem skazany na grzywnę za wykroczenie. Nie było mnie w kraju i „zapomniałem” 🙂 o wpłacie, a teraz sąd, nie przysyłając komornika, zamienił mi grzywnę na prace społeczne. Wydawało mi się, że zawsze mogę iść do sądu i w kasie wpłacić tę grzywnę, co zakończy sprawę. Jednak pisze Pan, że przepisy się zmieniły i już nie mogę tego zrobić? Kiedyś było tak, że nawet po zamianie prac na areszt, można było wpłacić grzywnę i zapomnieć o temacie, czy to jest już teraz nieaktualne, czy raczej ja czegoś nie zrozumiałem?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 września, 2016 o 17:21

Dzień Dobry Pani Bogusławie,
Witam Pana serdecznie.
Może Pan wpłacić grzywnę i złożyć wniosek o zmianę postanowienia o zamianie kary na prace społeczne. To powinno załatwić sprawę. Tu nic się nie zmieniło.
Zamiana kary ograniczenia wolności nie jest możliwa w przypadku gdy kara ograniczenia została orzeczona w wyroku. W takim przypadku zamiana jest możliwa tylko na surowszą karę.

Odpowiedz

Stefan 1 marca, 2017 o 19:06

A co z samozatrudnionymi?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 2 marca, 2017 o 08:56

Dzień Dobry Panie Stefanie,
Sytuacja z zamiana na potrącenie z wynagrodzenia dotyczy tylko zatrudnionych na podstawie umowy o prace, powołania, mianowania lub wyboru czyli zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy. samozatrudnienie czyli jednoosobowa działalność gospodarcza nie może być objęta potrąceniem.

Odpowiedz

Anna 12 kwietnia, 2017 o 18:58

Witam zostałam skazana na prace społeczne, ale pracuje na pełen etat i teraz pytanie czy taka praca społeczna może mi koolidowac z praca zawodową, czy zostaną mi godz z góry narzucone. Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 kwietnia, 2017 o 10:37

Dzień Dobry Pani Anno,
Witam Panią serdecznie!
Proszę rozważyć zmianę obowiązku pracy na potrącenia z wynagrodzenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michal 21 listopada, 2017 o 12:22

Witam zodałem skazany na prace społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie przez okres 10 miesięcy. Pracuje w państwowej firmie na umowę na czas nieokreślony. Moje pytanie w tej sprawie. Czy potrącenia za prace sa z wynagrodzenia brutto czy z wynagrodzenia netto.

Odpowiedz

Darek 25 listopada, 2017 o 12:28

netto

Odpowiedz

Aleksandra 5 kwietnia, 2019 o 16:36

Chciałam zapytać co musi zawierać taki wniosek o zmianę formy obowiązku wykonywania prac społecznych. Bo dostałam wyrok na pracę społeczną jednak podjęłam pracę i chce wnieść o zmianę formy na potrącenie z wynagrodzenia. Dziękuję z góry za pomoc

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 kwietnia, 2019 o 14:35

Dzień Dobry Pani Aleksandro,
Proszę we wniosku po pierwsze wskazać gdzie Pani pracuje, dołączyć kopię umowy o pracę i najlepiej jeszcze zgodę pracodawcy na potrącanie z wynagrodzenia. Proszę opisać, że ma Pani taką pracę, że nie może Pani wykonywać prac społecznych po godzinach i musi się Pani zając domem czy też dzećmi lub innymi osobami potrzebującymi pomocy i nie może Pani wykonywać prac społecznych.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: