Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Prison (Br)Exit

Daniel Anweiler28 czerwca 2016Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 28 czerwca 2016

W ostatnich dnia w mediach przelewa się wiele informacji jak świat będzie wyglądał po tym jak Wielka Brytania wyjdzie w Unii Europejskiej. To zdarzenie powinno się także rozpatrzyć pod kątem czy będzie ono miało, jeżeli w ogóle nastąpi, znaczenia także w zakresie prawa karnego, a co mnie interesuje szczególnie, w zakresie wykonywania orzeczeń karnych w szczególności kary pozbawienia wolności.

Po analizie kodeksu postępowania karnego w zakresie przepisów dotyczących wykonywania kar z zagranicy można dojść do wniosku, że skoro Wielka Brytania wyjdzie z UE to nie będzie można wykonywać kar orzeczonych na Wyspach w polskich więzieniach.

Cóż, nic bardziej mylnego. Co prawda wykonywanie orzeczeń karnych jest określone prawnie w ramach UE ale w przypadku negocjowania wyjścia Zjednoczonego (to się jeszcze zobaczy) Królestwa z Unii kwestia wykonywania orzeczeń karnych oraz spraw związanych z Europejskim Nakazem Aresztowania będzie poruszona i zapewne na 100 % przepisy, które obecnie mają zastosowanie także na terenie Wysp Brytyjskich będą dalej stosowane. Wynika to z tego, że w UK nie ogrodzą się płotem tylko będą chcieli być krajem stowarzyszonym z UE. No to przepisy karne będą musieli uwzględnić.

Nie będzie to odosobniony przypadek. Co prawda Norwegia nie jest w UE ale na jej terenie ENA Cię doścignie. Po prostu na podstawie odrębnych umów międzynarodowych przepisu dotyczące postępowań karnych mają zastosowanie także poza UE. Jest tak w przypadku właśnie Norwegii, Szwajcarii, Islandii czy Lichtenstein.

W przypadku Wielkiej Brytanii będzie tak samo. Jeżeli oczywiście Brexit dojdzie do skutku, bo do tego jeszcze daleka droga.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: