Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Kara ograniczenia wolności czyli praca na cele społeczne

Daniel Anweiler06 czerwca 20168 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 6 czerwca 2016

Każdy wie na czym polega kara pozbawienia wolności oraz na czym polega kara grzywny. Spotykam się jednak czasem z pytaniami na czym polega kara ograniczenia wolności.

Otóż kara ograniczenia wolności to nie częściowe pozbawienia wolności czy też ograniczenie tej wolności do jakiegoś miejsca lub ograniczenie jej w czasie. Muszę przyznać, że nazwa jest myląca i sam się na studniach zdziwiłem jak się dowiedziałem na czym kara ograniczenia wolności polega, gdyż moje wyobrażenie było bardziej oparte na amerykańskich filmach na których więźniowie nosili opaski elektroniczne na nogach. Taki rodzaj odbywania kary jest znany u nas od połowy lat 2000 pod nazwą dozoru elektronicznego czyli potocznie „obroży”. Trzeba przyznać, że w krótkim okresie od 1 lipca 2015 roku do 15 kwietnia 2016 roku kara ograniczenia wolności po części tak właśnie wyglądała. Z dniem 15 kwietnia 2016 roku powrócono prawie w całości do starego modelu kary ograniczenia wolności.

Zatem na czym polega kara ograniczenia wolności i kiedy może być orzeczona?

Kara ograniczenia wolności jest przewidziana jako kara obok grzywny i kary więzienia w przepisach karnych w tj. w kodeksie karnym. Może być orzeczona w przypadkach wskazanych w kodeksie karnym to znaczy, że sąd może jako karę zastosować ograniczenie wolności tylko gdy jest ono przewidziane jako kara za dane przestępstwo.

Istnieje także możliwość, że kara ograniczenia wolności może być orzeczona a właściwie zamieniona za karę grzywny albo w przypadku postępowania o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności zarządzona zamiast kary więzienia.

Kara ograniczenia wolności czyli kara prac społecznych polega na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Praca ta wykonywana może być w zakresie 20-40 godzin tygodniowo oraz może być orzeczona na okres od miesiąca do 2 lat.

Co to za prace społeczne będę wykonywać?

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego praca na cele społeczne czyli wykonanie kary ograniczenia wolności może się odbywać w zakładach pracy czy inaczej podmiotach, które zgłoszą chęć przyjęcia do pracy osoby skazanej na karę ograniczenia wolności. Może to być zatem zamiatanie ulic, sprzątanie w ogrodzie domu opieki, inne prace naprawcze czy konserwatorskie w szpitalu lub jakiejś innej firmie.

W przypadku gdy pracujesz i nie możesz wykonywać pracy społecznej sąd może orzec o potrącaniu z Twojego wynagrodzenia od 10-25 % jego wysokości na cele społeczne.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał 26 października, 2017 o 05:07

Mam pytanie gdzie sie składa wniosek o „Przedterminowe zwolnienie z kary ograniczenia wolności” ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 października, 2017 o 09:40

Dzień Dobry Panie Rafale,
Do sądu który karę wykonuje czyli sekcji lub wydziału wykonawczego sądu który skazał Pana w I instancji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

anna 5 listopada, 2017 o 11:24

witam. mój chłopak dostal kare odrobku spolecznego . jak napisac podanie aby ta kare mógl odrobic w zime? teraz by odrobil pare godz w piatki a potem co dzien

Odpowiedz

marcin 6 listopada, 2017 o 10:13

Witam ja mam karę prac społecznych a mam zakaz pracy jak mam to rozwiązać

Odpowiedz

Andrzej 15 lipca, 2018 o 16:30

Jak mam napisać pismo o odrobienie kary w formie prac spolecznych?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 lipca, 2018 o 21:36

Dzień Dobry Panie Andrzeju,
A jaka to jest kara którą chce Pan odrobić w formie prac społecznych?

Odpowiedz

Mateusz 11 września, 2018 o 11:17

Witam. Czy jeżeli odrabiam pracę społeczne a mam własną działalnosc gospodarczą to mogę to zamienić na potrącenia z wypłaty i na jakiej zasadzie?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 września, 2018 o 17:43

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie!
Niestety jeżeli ma Pan działalność gospodarczą to nie może Pan zamienić prace społeczne na potrącenie z wynagrodzenia. Taka możliwość wchodzi tylko w grę w przypadku pracy na umowę o pracę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: