Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zatarcie skazania w wyniku ułaskawienia przez Prezydenta

Daniel Anweiler19 maja 2016Komentarze (0)

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa. Zatarcie skazania może także nastąpić na Twój wniosek na mocy postanowienia sądu. Wzór wniosku znajdziesz tutaj. Zatarcie skazania może nastąpić także w wyniku ułaskawienia przez Prezydenta RP. Wzór prośby o ułaskawienie znajdziesz tutaj.

Prawo Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do zastosowania swojej kompetencji wobec władzy sądowniczej jest niczym nie ograniczone. Oznacza to, że Prezydent może złagodzić skutki skazania występujące już po wykonaniu, darowaniu czy przedawnieniu wykonania kary niezależnie od tego czy przepisy prawa karnego na zatarcie skazania pozwalają czy nie.

Zatem zatarcie skazania w wyniku aktu łaski Prezydenta może mieć miejsce kiedy nie upłynął jeszcze czas przewidziany prawem do zatarcia skazania, kiedy Twój wniosek o zatarcie skazania został załatwiony przez sąd odmownie oraz w przypadku kiedy w ogóle nie może nastąpić zatarcie Twojego skazania. Tak jest w przypadku skazania Cię na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.

Prezydent może także aktem łaski dokonać zatarcia ukarania za wykroczenie przed upływem okresu do zatarcia kary.

Zatarcie skazania jest możliwe także przed wykonaniem kary, jej darowaniem czy przedawnieniem jej wykonania. Wszystko zależy od decyzji Prezydenta RP, który ma w zakresie prawa łaski całkowitą niezależność.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: