Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Dozór elektroniczny powrócił!!!

Daniel Anweiler15 kwietnia 20166 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 17 października 2017

Dozór elektronicznyJak wskazywały wszystkie statystyki odbywanie kary w tym trybie było efektywne oraz nie kosztowało Skarbu Państwa tyle co osadzenie skazanego w Zakładzie Karnym. Było tylko kwestią czasu kiedy nastąpi powrót do poprzednich uregulowań prawnych dotyczących dozoru.

Zatem z dniem dzisiejszym tj. 15.04.2016 roku można ponownie składać wnioski o odbycie kary pozbawienia wolności w drodze dozoru elektronicznego. Przepisy dotyczące odbywania kary w drodze dozoru elektronicznego są obecnie określone w Kodeksie Karnym wykonawczym.

Jeżeli chcesz się starać o wydanie zgody na odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego czyli tzw „obroży” to musisz spełnić łączenie następujące warunki.

  1. Orzeczona wobec Ciebie kara pozbawienia wolności nie może przekraczać 1 roku oraz nie zostałeś skazany w warunkach multirecydywy,
  2. Dozór elektroniczny jest wystarczający do osiągnięcia celów kary,
  3. Posiadasz określone miejsce stałego pobytu,
  4. Wszystkie osoby pełnoletnie zamieszkujące z Tobą wyraziły zgodę na odbywanie przez Ciebie kary pozbawienia wolności w drodze dozoru elektronicznego,
  5. Odbycie przez Ciebie kary w drodze dozoru nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne to znaczy, że technicznie jest możliwe odbycie kary tam gdzie mieszkasz.

Dozór może dotyczyć kary której jeszcze nie odbywasz jak i reszty kary, którą odsiadujesz już w Zakładzie Karnym.

Wniosek o udzielenie zezwolenia na odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego składa się do sądu penitencjarnego miejsca twojego zamieszkania czyli sądu okręgowego w którego obszarze właściwości mieszkasz.

Wniosek o „obrożę” możesz złożyć sam lub przy pomocy obrońcy. W Twoim imieniu wniosek może złożyć także prokurator, sądowy kurator zawodowy lub dyrektor zakładu karnego w którym przebywasz. Sąd ma 30 dni na wydanie postanowienia co do dozoru. Na postanowienie przysługuje Ci zażalenie. Musi być ono rozpoznane w terminie 7 dni.

W przypadku odmowy udzielenia zezwolenia na odbycia kary w drodze dozoru, ponowny wniosek może być złożony przez Ciebie lub Twojego obrońcę, w tej samej sprawie, dopiero po upływie 3 miesięcy od wydania odmownego postanowienia.

Sąd penitencjarny na Twój wniosek może udzielić Ci warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania kary pozbawienia wolności w drodze dozoru elektronicznego. Zasady jakie sąd w tym przypadku stosuje, są te same jak w przypadku warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania kary pozbawienia wolności.

Od wniosku o dozór elektroniczny nie pobiera się opłaty sądowej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kinga 1 grudnia, 2016 o 20:20

Ile kosztuje złożenie tego wniosku o dozór?

Odpowiedz

Marlena 19 lipca, 2017 o 14:29

Witam, mój konkubent został osadzony w areszcie śledczym do odbywania kary dostał 3 miesiące staramy się o dozór elektroniczny ja obecnie jestem w 8 m-cu ciąży i mamy 2 dzieci na utrzymaniu . Co możemy zrobić aby to się udalo

Odpowiedz

Daniel Anweiler 19 lipca, 2017 o 16:25

Dzień Dobry Pani Marleno,
Witam Panią serdecznie!
Nie znam szczegółów sprawy więc trudno mi się wypowiedzieć co do tego czy dozór zostanie udzielony. Myślę jednak, że są Państwo na dobrej drodze żeby go uzyskać. W razie jakiś problemów mogą Państwo zawsze skorzystać z mojej pomocy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kamila 30 października, 2017 o 16:08

Dzien Dobry moj narzeczony przebywa w areszcie odwiesili mu wyrok 1 rok. Mamy 3 miesieczne dziecko, mieszkamy z iego mama ktoda jest schorowana i po dwoch szpitalach. Narzeczony nie dawnjo wrocol z Holandi i chcial szukac pracy w Polsce jest jedynym zywicielem w domu. Jakie mamy szanse o dozor elektronicznyh i jakie dokumenty trzeba zlozyc i kto powinien je zlozyc

Odpowiedz

Paweł 29 października, 2018 o 13:10

Witam mam mały problem dostałem wezweanie na wstawienie sie do zakładu karngo i złożyłem wniosek o system dozoru elektronicznego został on rozpoznany i zapadł wyrok odmowny wiec chce złożyć zazalenie czy musze dalej napisac wniosek o wstrzymanie nakazu aresztowania do sądu tego ktury mnie skarał na dalszy etap procedury odwoławczej wyrok w mojej sprawie to 8 miesiecy pozbawienia wolności

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 października, 2018 o 08:44

Dzień Dobry Panie Pawle,
Witam Pana serdecznie!
Może Pan złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary do sądu który wykonuje Pana karę czyli za zwyczaj do tego co Pana skazał.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: