Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Ucieczka za granicę

Daniel Anweiler01 kwietnia 2023Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 1 kwietnia 2023

Ucieczka za granicęMasz wyrok w Polsce. Nie wiesz co zrobić? To może ucieczka za granicę przed polskim wymiarem sprawiedliwości? Czy to dobry pomysł?

Ucieczka za granicę?

Otrzymałeś wyrok do odsiadki w Polsce albo musisz się z tym liczyć. Nie uśmiecha Ci się jednak iść na krócej czy dłużej do polskiego więzienia. Postanawiasz uciec „na jakiś czas” z kraju. Niech się tu wszystko uspokoi. Czy ucieczka za granicę to dobre wyjście?

Czy polski wymiar sprawiedliwość o Tobie zapomni?

Spotkałem się z takim stwierdzeniem, że niektórzy skazani czy oskarżeni uważają, że jak przekroczą granicę Polski to już nie ma żadnej władzy nad nimi polski wymiar sprawiedliwości. W ścisłym sensie to tak jest ale nie jest to też do końca dobre założenie.

Oczywiście wiadomo, że polskie organy ścigania zaczną Cię szukać. Nie możesz im zniknąć tak od i Cię nie ma.

Po pierwsze zaczną Cię szukać listem gończym w Polsce. Jak Cię nie znajdą to zaczną się zastanawiać gdzie mogłeś pojechać. Zastosują „czynności operacyjne” i z jakąś dozą prawdopodobieństwa ustalą, że jesteś za granicę. Ustalą że nastąpiła ucieczka za granicę.

Co wtedy? Wtedy wystawią Europejski Nakaz Aresztowania.

Europejski Nakaz Aresztowania

Jak zostanie wydany europejski nakaz aresztowania to będą Cię szukać do skutki za granicą. Jak już Cię znajdą to masz możliwość obrony. Możesz walczyć żeby zostać w Twoim nowym kraju.

Zastanawiasz się pewnie czy jak jesteś już długo poza granicami kraju i polskim wymiarem sprawiedliwości to czy nie opłaciła się ucieczka za granicę. Opłaciła się w tym sensie, że nastąpiło przedawnienie karalności. Nie do końca i nie zawsze. Przedawnienie kary pozbawienia wolności następuje po 15 latach ale jest jeszcze coś takiego jak zawieszenie postępowania karnego. W takim przypadku Sąd dodaje jeszcze max 10 lat do przedawnienia. Twoja szansa jest w tym, że nie zawsze zawieszą postępowanie. W przypadku kiedy minęło 15 lat od skazania warto złożyć wniosek o umorzenie postępowania gdyż może uda się wykazać, że całe poszukiwanie nie miało w ogóle miejsca a postępowanie się przedawniło. Wtedy możesz wracać do Polski. Była to „skuteczna” ucieczka za granicę. 

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

 

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne

Photo by Pascal Meier on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: