Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Kiedy składać o odroczenie a kiedy o przerwę?

Daniel Anweiler07 marca 2019Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 7 marca 2019

przerwa w karzeCzęsto spotykam się z pytaniami, w szczególności od osób, które nie miały jeszcze styczności z prawem karnym wykonawczym, kiedy złożyć wniosek o odroczenie a kiedy o przerwę w wykonaniu kary.

Sprawa może wydawać się oczywista ale nie jest tak do końca w szczególności dla osób bez doświadczenia z systemem penitencjarnym w Polsce.

Odroczenie wykonania kary

O odroczenie wykonania kary można wystąpić w każdym czasie jeżeli kara nie była jeszcze wykonywana. Oznacza to, że nawet w przypadku gdy byłeś tymczasowo aresztowany w sprawie to pomimo zaliczenia aresztu na karę nie oznacza to, że rozpocząłeś wykonywanie kary. O tym jakie przesłanki przemawiają za odroczeniem wykonania kary przeczytasz tutaj.

Odroczenie wykonania kary jest możliwe co do kary pozbawienia wolności ale także i do kary ograniczenia wolności.

Przerwa w karze

O przerwę w karze możesz wystąpić gdy odbywasz już karę. Niby nie wielka różnica z odroczeniem kary ale jednak zasadnicza. Wniosek o przerwę rozpoznaje nie tak jak przy odroczeniu kary sąd, który wykonuje karę ale sąd penitencjarny czyli odrębny wydział sądu okręgowego.

Jeżeli złożyłeś wniosek o odroczenie a sąd nie wstrzymał wykonania kary wobec Ciebie i trafiłeś do Zakładu Karnego to Twój wniosek zamieni się automatycznie we wniosek o przerwę i zostanie przekazany do rozpoznania sądowi penitencjarnemu.

Udzielenie Ci przerwy może także prowadzić do warunkowego przedterminowego zwolnienie z odbycia reszty kary.

*****

Odroczenie wykonania kary prac społecznych,

Sąd penitencjarny,

Wstrzymanie wykonania kary

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: