Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Anatomia przestępstwa 003

Daniel Anweiler06 marca 2019Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 6 marca 2019

Anatomia przestępstwa 003W poprzednich wpisach opisałem już z czego „składa się” przestępstwo. Ok, ale kto za przestępstwo odpowiada? Czy jest jakaś granica wieku czy też każdy niezależnie od wieku może być do odpowiedzialności karnej pociągnięty.

Co do zasady za popełnienie przestępstwa odpowiada osoba która popełniła czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat. 

Zgodnie z przepisami polskiego kodeksu karnego za niektóre przestępstwa np. takie jak zabójstwo, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, spowodowanie katastrofy w komunikacji czy rozbój odpowiadać mogą osoby które skończyły 15 lat w chwili popełniania czynu. Nie jest to jednak odpowiedzialność automatyczna. Sąd będzie oceniał czy taka osoba może odpowiadać za przestępstwo. W szczególności będzie brał pod uwagę okoliczności sprawy, postawę młodocianego sprawcy a także czy stosowane wcześniej środki wychowawcze czy poprawcze były skuteczne.

Co do takiej osoby zgodnie z przepisami sąd nie może orzec kary wyższej niż 2/3 górnego ustawowego zagrożenia przewidzianej za dane przestępstwo. Sąd może także zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

W stosunku do sprawcy który popełnił występek (co to występek przeczytasz tutaj) po ukończeniu lat 17 lat przed ukończeniem lat 18 sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają. Ocena tego pozostaje w gestii sądu.

Co do końcowej granicy odpowiedzialności karnej to takiej nie ma. Nie wydaje się aby było konieczne jej wprowadzanie. W stosunku do osób pełnoletnich sąd za każdym razem ocenia czy mogą podlegać odpowiedzialności karnej czy też nie można im przypisać sprawstwa przestępstwa.

Photo by Fabian Grohs on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: