Ostatnia aktualizacja 7 marca 2019
Często spotykam się z pytaniami, w szczególności od osób, które nie miały jeszcze styczności z prawem karnym wykonawczym, kiedy złożyć wniosek o odroczenie a kiedy o przerwę w wykonaniu kary.
Sprawa może wydawać się oczywista ale nie jest tak do końca w szczególności dla osób bez doświadczenia z systemem penitencjarnym w Polsce.
Odroczenie wykonania kary
O odroczenie wykonania kary można wystąpić w każdym czasie jeżeli kara nie była jeszcze wykonywana. Oznacza to, że nawet w przypadku gdy byłeś tymczasowo aresztowany w sprawie to pomimo zaliczenia aresztu na karę nie oznacza to, że rozpocząłeś wykonywanie kary. O tym jakie przesłanki przemawiają za odroczeniem wykonania kary przeczytasz tutaj.
Odroczenie wykonania kary jest możliwe co do kary pozbawienia wolności ale także i do kary ograniczenia wolności.
Przerwa w karze
O przerwę w karze możesz wystąpić gdy odbywasz już karę. Niby nie wielka różnica z odroczeniem kary ale jednak zasadnicza. Wniosek o przerwę rozpoznaje nie tak jak przy odroczeniu kary sąd, który wykonuje karę ale sąd penitencjarny czyli odrębny wydział sądu okręgowego.
Jeżeli złożyłeś wniosek o odroczenie a sąd nie wstrzymał wykonania kary wobec Ciebie i trafiłeś do Zakładu Karnego to Twój wniosek zamieni się automatycznie we wniosek o przerwę i zostanie przekazany do rozpoznania sądowi penitencjarnemu.
Udzielenie Ci przerwy może także prowadzić do warunkowego przedterminowego zwolnienie z odbycia reszty kary.
*****
Odroczenie wykonania kary prac społecznych,
Photo by Markus Spiske on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }