Ostatnia aktualizacja 14 października 2020
Zdarza się, że na posiedzeniach w sprawie o przerwę czy warunkowe przedterminowe zwolnienie prokurator zapytany o stanowisko w sprawie wniosku skazanego czy obrony mówi, że się mu sprzeciwia. Co oznacza taki sprzeciw prokuratora ?
Posiedzenie o przerwę czy warunkowe przedterminowe zwolnienie
W czasie posiedzenia w Zakładzie karnym obecny jest prokurator. Korzysta on z praw strony i może się wypowiadać co do wszystkich Twoich wniosków dowodowych. Może także wypowiedzieć się co do samego wniosku o przerwę czy też o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Zapytany przez sąd może powiedzieć, że sprzeciwia się Twojemu wnioskowi. To wystarczy, żeby trochę namieszać w sprawie. Przynajmniej na min. 7 dni.
Sprzeciw prokuratora
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego w sprawach o przerwę w wykonaniu kary czy też w sprawie o warunkowe przedterminowe zwolnienie prokuratorowi przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu co do Twojego wniosku. Nie musi go uzasadniać czy też w jakiś inny sposób popierać. Wystarczy samo „sprzeciwiam się”. Co taki sprzeciw prokuratora procesowo powoduje?
Sprzeciw prokuratora oznacza wstrzymanie wykonania postanowienia sądu do czasu jego uprawomocnienia się. W praktyce najkrócej trwa to 7 dni czyli do czasu upływu terminu na wniesienie zażalenia przez prokuraturę. Gdy nie wniosą zażalenia ich sprzeciw po 7 dniach „upada” i postanowienie staje się prawomocne i wykonalne.
W przypadku wniesienia zażalenia po sprzeciwie musi być ono rozpoznane w terminie 14 dni.
Sprzeciw prokuratora w sprawie o dozór elektroniczny
Zdarzyło mi się brać ostatnio udział w posiedzeniu ws. dozoru elektronicznego. Prokurator zapytany o stanowisko co do mojego wniosku o dozór powiedział tylko „sprzeciw”. Sąd to zaprotokołował po czym po naradzie udzielił zgody na odbycie kary w dozorze. Zwrócił się do mojego klienta, że jeszcze dziś będzie zwolniony z Zakładu karnego. Prokurator podniósł, że przecież zgłosił sprzeciw na co sąd wskazał, że w sprawie o dozór przepisy o sprzeciwie nie mają zastosowania. Jednym zdaniem postanowienie o zgodzie na dozór jest wykonalne od razu i żaden sprzeciw prokuratora nie może tego zatrzymać.
Photo by Kyle Johnson on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }