Ostatnia aktualizacja 6 grudnia 2021
O wstrzymaniu wykonania kary pisałem i mówiłem już kilka razu. Jest to, jak cały czas podkreślam instytucja prawa karnego wykonawczego bardzo ważna ale też często niewykorzystywana. Zatem piszę kiedy, gdzie i dlaczego należy składać wniosek o wstrzymanie wykonania kary.
Gdy Twój wyrok jest bez zawieszenia to podlega natychmiastowemu wykonaniu. W ciągu kilku lub kilkunastu dni dostaniesz wezwanie do stawienia się w celu odbycia kary w Zakładzie Karnym. Podobnie jest gdy sąd zarządzi Ci wykonanie zawieszonej kary albo zamieni prace społeczne albo grzywnę na karę pozbawienia wolności. Postanowienie o zarządzeniu lub zamianie podlega natychmiastowemu wykonaniu pomimo, że możesz je zaskarżyć. Kiedy i jak zaskarżać postanowienia pisałem tutaj.
Jeżeli Twój wyrok nie przekracza jednego roku i nie masz innych wyroków co w sumie daje razem jeden rok pozbawienia wolności to możesz złożyć wniosek o dozór elektroniczny. Co, jak i gdzie możesz przeczytać tutaj.
Jeżeli Twój wyrok przekracza jeden rok lub nie chcesz odbywać go w dozorze elektronicznym to możesz złożyć wniosek odroczenie wykonania kary. Jako powody możesz wskazać względy osobiste, zdrowotne lub rodzinne. Więcej o odroczeniu przeczytasz tutaj.
We wszystkich przypadkach musisz złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary jeżeli nie chcesz musieć stawić się do Zakładu Karnego albo być tam doprowadzonym przez Policję. Sąd musi rozpoznać tenże wniosek od razu. Nie podlega on niestety uzasadnieniu choć czasem sąd uzasadnia dlaczego wstrzymuje lub odmawia wstrzymania. Postanowienie nie podlega też zaskarżeniu.
Pamiętaj złożenie wniosku o odroczenie czy dozór elektroniczny nie wstrzymuje wykonania natychmiastowego kary.
Kiedy złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary?
Teoretycznie wniosek ten można złożyć zawsze i bez konieczności odwoływania się do jakiegoś innego wniosku ale w praktyce to nie funkcjonuje za dobrze.
Wniosek o wstrzymanie wykonania kary najlepiej jest złożyć jako wniosek dodatkowy wraz z głównym wnioskiem o odroczenie wykonania kary czy też o dozór elektroniczny. W zależności od wniosku głównego możesz wniosek o wstrzymanie złożyć (napisać we wniosek o odroczenie wykonania kary) bo oba władny jest rozpoznać ten sam sąd. W przypadku gdy starasz się o dozór elektroniczny wniosek składasz do sądu okręgowego tj. wydziały penitencjarnego zwanego także sądem penitencjarnym. Sąd ten zajmie się Twoim wnioskiem o dozór jednakże nie zajmie się Twoim wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary. Do tego uprawnimy jest sąd który zajmuje się wykonywanie kary zatem sąd który Cię skazał w pierwszej instancji. Musi to zatem być osobny wniosek. Do tego wniosku należy dołączyć kopię złożonego wniosku o dozór elektroniczny.
*****
Może Cię zainteresować:
Co się stanie jak zerwiesz bransoletkę?
Dozór elektroniczny po odbyciu części kary.
Jakiej kary nie odbędziesz w dozorze elektronicznym.
Photo by Larry Farr on Unsplash
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, czy wniosek o wstrzymanie wykonania kary mam wysłać razem w jednej kopercie z wnioskiem o odroczenie wykonania kary? Czy w dwóch osobnych kopertach?
Koszt wniosku o odroczenie wykonania kary wynosi 80 zł a jaki jest koszt wniosku o wstrzymaniu wykonaniu kary? Jest darmowy?