Ostatnia aktualizacja 2 września 2021
Dostałeś wezwanie do Zakładu Karnego czyli tzw. „bilet” na za np. dwa tygodnie. Myślisz sobie stawiać czy nie się nie stawić. Powstaje zatem pytanie co się stanie jak się nie stawię?
Wezwanie czy doprowadzenie?
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego najpierw powinieneś otrzymać wezwanie do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym, położonym najbliżej miejsca jego stałego pobytu, wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość. Taki termin to zazwyczaj dwa lub trzy tygodnie od odebrania wezwania.
Sąd może jednak bez wzywania cię do stawienia się w Zakładzie Karnym doprowadzić do Aresztu Śledczego w celu odbywania kary. Zdarza się tak czasem w przypadkach wyższych wyroków oraz obawy ze strony sądu, że skazany może uciec i nie stawić się na odbycie kary.
Co się stanie jak się nie stawię?
Jeżeli nie stawisz się na wskazany termin mimo wezwania, sąd poleci Cię doprowadzić. Zostaniesz obciążony kosztami doprowadzenia.
Nie dzieje się to jednak tak od razu na drugi dzień. Najpierw po jakiś trzech dniach administracja Aresztu Śledczego informuje listownie lub faxem sąd, że się nie stawiłeś do odbycia kary.
Wtedy sąd podejmuje decyzję do doprowadzeniu Cię i zleca to odpowiedniej dla Twojego miejsca zamieszkania jednostce policji. Gdy te czynności nie przyniosą skutku może być wydany za Tobą list gończy.
Czyli lepiej się stawić do odbycia kary?
Odpowiedź może być: Tak lepiej się stawić ale (jak to w prawniczym świecie bywa) to zależy.
Od czego?
W szczególności od tego jakie podjąłeś działania jak otrzymałeś wezwanie, a gdy go nie otrzymałeś od tego to trzeba działać od razu po uprawomocnieniu się wyroku.
W ręce masz możliwości:
Jeżeli kara w wyroku nie jest wyższa niż 18 miesięcy pozbawienia wolności to możesz złożyć wniosek o dozór elektroniczny. We wniosku możesz a właściwie powinieneś zawrzeć dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania kary. W takim przypadku czekasz do czasu aż zapadnie rozstrzygnięcie co do wstrzymania wykonania kary ze stawieniem się w Areszcie Śledczym.
Gdy Twój wyrok i orzeczona w nim kara przekraczają 18 miesięcy możesz starać się o odroczenie jej wykonania. Nie ma znaczenia jak długi jest wyrok do odsiadki, odroczenie jest możliwe z każdym wyrokiem.
Jak przygotować wniosek o odroczenie możesz przeczytać tutaj. Jak wcześniej przygotować się do odroczenia możesz przeczytać tutaj. W sprawie o odroczenie możesz a właściwie powinieneś zawrzeć dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Tak jak powyżej pisałem ws. dozoru.
Masz jakieś pytania napisz przez Whatsapp.
Zapraszam na mój kanał na You Tube.
Zapraszam także na mój podcast Prawnicze espresso
#adwokat #danielanweiler #sprawykarne #katowice
Photo by Kristina V on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }