Zatarcie skazania. Kiedy będziesz miał czystą kartotekę?

Daniel Anweiler        05 maja 2016        250 komentarzy

Zatarcie skazaniaZastanawiasz się dlaczego skutki Twojego skazania ciągną się jeszcze za Tobą długo po tym jak odbędziesz karę i zapłacisz wszystkie należności zasądzone wyrokiem.

Otóż status osoby karanej ma na celu zapewnienie tego, żebyś przestrzegał porządku prawnego i nie popełniał więcej przestępstw. Taki status nie powinien jednak obowiązywać w nieskończoność. Jeżeli przestrzegasz porządku prawnego przez określony okres czasu to nie powinieneś ponosić dalej niekorzystnych konsekwencji związanych z byciem osobą karaną. Instytucja prawna, która określa zasady wykreślania skazania z rejestru skazanych to instytucja zatarcia skazania.

Z chwilą kiedy zatarcie skazania nastąpi uważa się je za niebyłe a wpis o nim usuwa się z rejestru skazanych.

Kiedy nastąpi zatarcie skazania ?

Zacznę od tego kiedy nie nastąpi. Tylko w przypadku gdy skazano Cię na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności i jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15 to zatarcie skazania nie następuje nigdy.

W przypadku skazania za inne przestępstwa, okres po którym następuje zatarcie skazania zależy od kary na którą skazał Cię sąd.

W przypadku skazania na karę pozbawienia wolności tj. od miesiąca do lat 15 oraz 25 lat zatarcie skazania nastąpi po 10 latach od wykonania kary lub jej darowania albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może na Twój wniosek zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli w tym okresie przestrzegałeś  porządku prawnego, a wymierzona Ci kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. Wzór wniosku znajdziesz tutaj.

W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania nastąpi z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

Gdy skazano Cię na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania nastąpi z upływem 3 lat, a w razie wymierzenia Ci kary grzywny z upływem roku, od wykonania lub darowania albo od przedawnienia wykonania kary ograniczenia wolności albo grzywny.

Gdy Sąd w Twojej sprawie odstąpił od wymierzenia kary, zatarcie skazania nastąpi z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.

Jeżeli orzeczono wobec Ciebie środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.

Jeżeli skazano Cię za dwa lub więcej przestępstw, a nie można wnioskować o wyrok łączny, jak również jeżeli po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu do zatarcia skazania, o którym pisałem wyżej, popełnisz ponownie przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań. Oznacza to, że zatarcie nastąpi po upływie okresu potrzebnego do zatarcia skazania ostatniej z orzeczonych kar.

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa tzn., że nie musisz nic robić, za wyjątkiem przypadku wskazanego wyżej, zatarcie skazania zostanie dokonane w kartotece karnej. Jeżeli jednak zbliża się termin zatarcia skazania a masz na biegu sprawę karną to warto samemu w pierwszym dniu kiedy zatarcie może nastąpić wysłać wniosek do rejestru skazanych, żeby zrobili to szybciej.

Gdybyś miał lub miała wątpliwości czy twój wyrok uległ już zatarciu albo jak napisać wniosek o zatarcie skazania skontaktuj się ze mną i skorzystaj z pomocy profesjonalisty.

{ 250 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Janek Maj 5, 2016 o 22:37

A może Pan Mecenas orientuje się jak wygląda kwestia „zatarcia” skazania jeśli chodzi o policyjne kartoteki? Czy skazanie na grzywnę za jazdę pod wpływem (mniej niż 0,5 promila) powiedzmy 8 lat temu powoduje, że osoba która chce ubiegać się o pracę w Policji może w kwestionariuszach rekrutacyjnych do Policji wskazywać, że była niekarana? Czy jeśli napisze się, że się było niekaranym a z systemów policyjnych wyskoczy taki kwiatek to na samym początku procesu rekrutacyjnego do Policji nie wystąpi zgrzyt, który zdyskwalifikuje potencjalnego kandydata.

Odpowiedz

Marek Grudzień 4, 2017 o 20:36

Witam
Dnia 9.10.2015 mialem uprawomocnienie sie orzeczenia za oszustwo gdzie zostalem skazany na 10mcy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na dwa lata. W marcu 2016 zostal wykonany srodek karny(naprawienie szkody) Kiedy nastapi zatarcie albo bede mogl posac wniosek o przyspieszenie zatarcia? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Marek Grudzień 4, 2017 o 20:38

Witam
Dnia 9.10.2015 mialem uprawomocnienie sie orzeczenia za oszustwo gdzie zostalem skazany na 10mcy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na dwa lata. W marcu 2016 zostal wykonany srodek karny(naprawienie szkody) Kiedy nastapi zatarcie albo bede mogl posac wniosek o przyspieszenie zatarcia? Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 9, 2016 o 10:39

Dzień Dobry,
Dziękuję za komentarz. Poruszona przez Pana kwestia jest złożona i można na nią patrzeć z dwóch stron.
Po pierwsze z Pana komentarza można zrozumieć, że skazanie na grzywnę było za wykroczenie. Zgodnie z art 46 kodeksu wykroczeń ukaranie ma grzywnę uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary. Ulega ono zatem zatarciu z mocy prawa.
W przypadku wskazanym wyżej po 2 latach ukazanie uległo zatarciu.

Po drugie co innego wynika z informacji w policyjnych bazach danych. Zgodnie z ustawą o Policji ma ona prawo zbierać dane osobowe w celu wykrycia przestępstwa przechowuje się przez okres niezbędny do realizacji ustawowych zadań Policji. Weryfikacji tych danych dokonuje po zakończeniu sprawy, nie rzadziej niż co 10 lat i wtedy dokonuje usunięcia.

Co do samej karalności jeżeli z karty karnej nie wynika, że w kartotece karnej nie figuruje się jako skazany można podać, że nie jest się skazanym. Inną kwestią jest, że może z policyjnej kartoteki wyskoczyć, że kiedyś była sprawa o jazdę po pijanemu.

Nie wiem czy jest to przeszkoda w przyjęciu do pracy w Policji. Te kwestie najlepiej rozwiązać już u źródła.

Odpowiedz

Elżbieta Sierpień 1, 2016 o 11:17

15 lipca 2011 zaliczono mi na poczet kary pozbawienia wolności zapłaconą grzywnę. Mam pytanie kiedy nastapi zatarcie skazania. Czy w ciagu roku od zapłacenia grzywny, czy w ciągu 5 lat od wydania postanowienia, czy w chwili wydania postanowienia.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 5, 2016 o 23:24

Dzień Dobry Pani Elżbieto,
Dziękuję za kontakt i pytanie. W Pani pytani jest trochę za mało szczegółów, które z punktu widzenia adwokata są konieczne.
Proszę o odpowiedzi na pytania:
1, Kiedy był prawomocny wyrok?
2. Jaka była orzeczona kara pozbawienia wolności?
3. Jaką grzywnę Pani wpłaciła i czy „pokryła” ona całą karę pozbawienia wolności?
W związku z tym, że są to już mocno szczegółowe informacje co do Pani wyroku proszę o kontakt mailowy.

Odpowiedz

Elżbieta Sierpień 16, 2016 o 09:32

Mam podobną sytuację do Pani Elżbiety. Miałam wyrok w 2010 roku za jazdę w stanie nietrzezwości skazujący mnie na karę grzywny oraz kare pozbawienia wolności 1 miesiąca w zawieszeniu na 2 lata.W marcu 2011 ( przed upływem 2 lat) miałam kolejny wyrok(również za jazdę w stanie nietrzezwości) 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata , grzywnę oraz zapłatę nawiązki. Wszystkie postanowienia zawarte w wyroku zostały wykonane. 14 lipca 2011 roku wydano postanowienie dot. pierwszej sprawy zaliczano mi kare pozbawienia wolności na poczet zapłaconej grzywny. Niestety 11 maja 2016 znów jechałam pod wpływem alkoholu i mam kolejna sprawę. Przedstawiono mi zarzuty z par 178 pkt 4. Czy zaliczenie kary pozbawienia wolności na poczet grzywny ulega zatarciu po roku od zapłacenia grzywny czy po 5 latach. Jeżeli po roku to czy będę mogła ubiegać się o zmianę kwalifikacji czynu.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 17, 2016 o 12:31

Dzień Dobry Pani Elżbieto,
Dziękuję za komentarz.
Z Pani komentarza rozumiem, że na poczet pierwszej kary przy zarządzaniu jej wykonania zaliczono grzywnę, którą Pani uiściła oraz , że kara w dniu 14 lipca 2011 została uznana za wykonaną i postanowienie się po 7 dniach uprawomocniło. Kolejna kara za to samo była wymierzona w marcu 2011 roku 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i nie uległa zarządzeniu. Zatem zgodnie z art 76 k.k. zatarcie tego wyroku powinno było w Pani przypadku nastąpić najpóźniej w październiku 2014 roku.
Co do pierwszej kary to zatarcie skazania jest możliwe po 5 latach od wykonania kary zatem po 5 latach od 21 lipca 2011 roku na Pani wniosek.
Jeżeli w przypadku trzeciej sprawy nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok to może się Pani nadal starać o zatarcie pierwszego wyroku gdyż 5 lat już minęło a kara jest poniżej 3 lat.
Zachęcam do skorzystania z mojego wzoru wniosku o zatarcie skazania. Sąd powinien dokonać zatarcia skazania na Pani wniosek gdy nie jest jeszcze Pani prawomocnie skazana za kolejne przestępstwo.
Pozdrawiam

Odpowiedz

slawomir Wrzesień 13, 2016 o 09:25

dzień dobry.W 2006 roku za jazdę w stanie nietrzeźwości zostało odebrane prawo jazdy na okres jednego roku ikara grzywny.W jakim terminie kara ulega zatarciu?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 23, 2016 o 15:58

Dzień Dobry Panie Sławomirze,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za kontakt.
Z tego co Pan podał w komentarzu wnioskuję, że grzywna została wpłacona i żadnej innej kary nie było. W takim przypadku zatarcie skazania nastąpiło pod rządami poprzednio obowiązującej regulacji art. 107 par. 4 kodeksu karnego czyli po 5 latach od wykonania kary grzywny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

slawomir Wrzesień 26, 2016 o 19:03

serdecznie panu dziękuje za odpowiedz,pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 26, 2016 o 19:06

Proszę bardzo, pozdrawiam

Odpowiedz

karol Wrzesień 16, 2016 o 22:11

Witam. Zostałem skazany prawomocnie z oskarżenia prywatnego za zniewagi i art.157 par 2 kk wlipcu 2016 r. Kiedy mija okres zatarcia kary?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 23, 2016 o 14:39

Dzień Dobry Panie Karolu,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za kontakt.
Do udzielenia odpowiedzi na Pana zapytanie muszę wiedzieć na jaki wyrok został Pan skazany i kiedy się uprawomocnił.
Pozdrawiam

Odpowiedz

karol Październik 25, 2016 o 09:46

Zostałem skazany na karę grzywny a wyrok uprawomocnienia się w 10 2016.Czy po zapłaceniu grzywny muszę czekać rok na zatarcie skazania czy mogę ubiegać się o wcześniejsze zatarcie skazania?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 25, 2016 o 10:00

Dzień dobry Panie Karolu,
Witam Pana serdecznie i dziekuje za pytanie.
Musi Pan rok odczekać na zatarcie skazania. Skazanie następuje z mocy prawa a rocznego okresu nie można skrócić.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wiesiek Październik 13, 2016 o 14:48

Witam
W październiku 2011r. zostałem skazany na kare grzywny. Wezwanie do zapłaty otrzymałem w styczniu 2014 i w lutym 2014 grzywne zapłaciłem. W tym wypadku obowiązuja mnie stare czy nowe przepisy – tzn czy w lutym 2017 musze złożyć podanie o wcześniejsze zatarcie skazania czy wyrok uległ juz zatarciu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 15, 2016 o 22:56

Dzień Dobry Panie Wieśku,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za ciekawe pytanie.
W Pana przypadku zatarcie skazania już nastąpiło. Zgodnie z przepisami ustawy zmieniającymi kodeks kary do zatarcia skazania wyroków wydanych przed jej wejściem w życie tj. 21.03.2015 stosuje się przepisy nowe. Gdyby wg. nowych przepisów zatarcie skazania następowało wcześniej niż 21.03.2015 roku to zatarcie skazania następuje w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej kodeks karny. Zatem w Pana przypadku zatarcie skazania na karę grzywny nastąpiło z mocy prawa w dniu 21.03.2015 roku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wiesiek Październik 15, 2016 o 23:14

Dziekuje za informacje i pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 15, 2016 o 23:17

Proszę. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Ela Październik 18, 2016 o 10:59

Dzień dobry, jaki jest okres zatarcia skazania w sytuacji, kiedy w 2014 r. orzeczona została kara ograniczenia wolności poprzez prace społecznie użyteczne i kara grzywny a następnie z powodu ich niewykonania oraz nieuiszczenia grzywny zamieniono karę na zastępczą karę pobawienia wolności na 4 miesiące. Czy mam liczyć trzy lata na zatracie skazania jak dla ograniczenia wolności czy 10 ( mam na myśli zatarcie z mocy prawa) jak dla kary pozbawienia wolności?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 19, 2016 o 14:18

Dzień Dobry Pani Elu,
Witam Panią serdecznie!
W odpowiedzi na Pani zapytanie. Do zatarcia skazania kary zastępczej czyli jak w Pani przypadku kary ograniczenia wolności zamienionej na karę pozbawienia wolności stosuje się przepisy dotyczące zatarcia skazania kary ograniczenia wolności. Okres od którego liczy się czas potrzebny do zatarcia skazania zaczyna się w chwilą wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności.
W Pani przypadku rozumiem, że i kara ograniczenia wolności i grzywny były zamienione na karę zastępczą. Pozdrawiam

Odpowiedz

Ela Październik 25, 2016 o 09:04

Bardzo serdecznie dziękuję Panu za odpowiedź i pozdrawiam.
Ela.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 25, 2016 o 10:00

Proszę bardzo. Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Październik 18, 2016 o 18:05

Dzień dobry, chciałbym zapytać o okres jaki musi minąć do zatarcia się wyroku. Otóż staram się o uzyskanie uprawnien instruktora jazdy kat. B i… w roku 2013.06.24 dostałem wyrok 6 miesięcy ograniczenia wolnosci,20godz pracy na cele sp. , całą karę skrupulatnie wykonałem i póżniej nie miałem żadnych przygód z prawem. Art. 286 §3 kk art 34 §1 kk art 34§2kk art. 35§ 1 kk art. 46§1kk I tu rodzi się pytanie kiedy mogę się ubiegać o zatarcie kary?? Wyciągnąłem już informacje o osobie z krk licząc na zaświadczenie o niekaralności ponieważ 3 lata minęły w czerwcu jednak ciagle widnieje w rejestrze i moje plany co do tego zawodu legły w gruzach 🙁 Dodam że postanowienie o zwolnieniu z reszty odbywania kary ogranieczenia wolności wydano DOPIERO 25-07-2014r . Kiedy w moim przypadku mogę się ubiegać o zatarcie kary? 3 lata od uprawomocnienia wyroku,3 lata od wykonania kary czy 3 lata od wydania tego postanowienia koncowego?? Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 19, 2016 o 14:27

Dzień Dobry Panie Marku,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za pytanie!
Termin 3 lat do zatarcia skazania w Pana przypadku biegnie od daty uprawomocnienia się postanowienia o zwolnieniu Pana z odbywania reszty kary i uznania jej za wykonaną. W związku z powyższym postanowienie z dnia 25.07.2014 roku, zakładam, że było to postanowienie sądu I instancji, stało się ono prawomocne po 7 dniach od jego wydania lub doręczenia Panu postanowienia wraz z uzasadnieniem (jeżeli miało to miejsce w Pana przypadku). Z szybkiego obliczenia okres potrzebny do zatarcia Pana skazania płynie od 2.08.2014 roku. W Pana przypadku zatarcie nastąpi z mocy samego prawa bez konieczności składania przez Pana wniosku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Październik 26, 2016 o 22:59

A czy złożenie wniosku o szybsze zatarcie skazania przyspieszy coś w tym przypadku?

Odpowiedz

wera Październik 20, 2016 o 15:56

witam chciałabym się dowiedzieć kiedyw moim przypadku mogę liczyć na zatarcie skazania .
w 26,11,2003 zostałam skazana za jazdę na rowerze w stanie nietrzeżwości 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata i karę grzywny grzywna zapłacona wyrok wykonany w 8,03,2007 ponownie otrzymałam karę za jazdę samochodem 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata oraz świadczenie pieniężne (zapłacone)Czy mogę liczyć na zatarcie?czy muszę sama starać się o zatarcie czy jest to możliwe

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 20, 2016 o 16:25

Dzień Dobry Pani Weroniko,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za Pani pytanie.
Z Pani zapytania rozumiem, że pierwsza kara została wykonana w całości. Druga kara także w zawieszeniu zatem zgodnie z art 76 k.k. zatarcie skazania w Pani przypadku nastąpiło po upływie 6 miesięcy od zakończenia się okresu próby.
Pozdrawiam

Odpowiedz

wera Październik 20, 2016 o 16:33

dziękuję bardo za odpowiedz Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 20, 2016 o 16:33

Proszę i pozdrawiam

Odpowiedz

Polo Marzec 13, 2017 o 21:21

Witam ! Kiedy mogę najpóźniej wycofać wniosek z prokuratury ? Aresztowanego na trzy miesiące.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 13, 2017 o 22:01

Dzień dobry. Proszę przybliżyć o jaki wniosek złożony do prokuratury chodzi?

Marcin Listopad 3, 2016 o 23:13

Witam Pana Mecenasa.

Prosze o odpowiedź odnośnie zatarcia.
w lipcu 2016 roku zostalem ukarany przez Sad na karę grzywny w wysokości 20 stawek dzuennych po 20 zł i 5tys na cele charytatywne za jazdę pod wpływem oraz 3lata zakazu prowadzenia pojazdów gdyż nie miałem uprawnień (zostalem wrobiony w ten incydent i zlozyłem wniosek o kasacje) i wierze w sprawiedliwoś.chce za 2lata pracować jako Ratownik Medyczny i nie mogę byc w rejestrze karnym.
Jak na wstępie prosze Pana Mecenasa o odpowiedź kiedy nastapi zatarcie.

Z wyrazami szacunku
Marcin.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 4, 2016 o 15:46

Dzień Dobry Panie Marcinie,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za pytanie.
Kara grzywny zatrze się z mocy samego prawa po roku od wykonania kary grzywny tj. wpłacenia jej w sądzie w kasie lub przelewem na konto sądowe. Do zatarcie skazania konieczne jest też wpłacenie 5 tyś na cele charytatywne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysiek Listopad 4, 2016 o 18:32

Witam Panie Mecenasie
Dzisiaj tj.2016.11.04 otrzymałem wyrok nakazowy w którym zostałem skazany na karę grzywny 70 stawek dziennych gdzie jedna stawka wynosi 20,00zl plus koszta. Mam pytania
1. Czy jest szansa na rozłożenie grzywny na raty? Sam pracuję i dzieci uczące się na utrzymaniu.Jeśli tak to kiedy mam napisać wniosek? Jak dostanę wezwanie do zapłaty??
2. Na jaki okres mogę prosić o rozłożenie na raty?
3. Po jakim czasie kara ulegnie skazaniu?
Z góry Serdecznie Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Krzysiek

Odpowiedz

Marcin Listopad 4, 2016 o 18:55

Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź.
Czyli od spłaty 5tyś i grzywny to za rok bedzie zararcie rozumiem.Mimo, że mam zakaz na 3lata w prowadzeniu pojazdów to za rok od spłaty będzie zatarcie? I w tym momencie nie będę w widniał w rejestrze karnym i mogę legitymowac sie jako osoba nie karana?
To moje ostatnie pytanie Panie Mecenasie.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

agnieszka Listopad 4, 2016 o 22:56

Witam, zostałam skazana na karę grzywny w 2015 r i 23 listopada 2015 dokonałam przelewu na całą kwote. Rozumiem, że 23 listopada tego roku nastąpi zatarcie z mocy prawa.
Moje pytanie brzmi czy automatyczne zatarcie oznacza, że np. 30 listopada nie będzie już śladu w kartotece? Chodzi mi o to jak w szybko w praktyce następuje proces zatarcia?

Odpowiedz

Marek Listopad 5, 2016 o 19:27

j.w. Czy złożenie wniosku o szybsze zatarcie skazania przyspieszy coś w tym przypadku?
pozdrawiam

Odpowiedz

mariusz Listopad 7, 2016 o 17:45

Witam. Zostałem skazany na karę grzywny w zawieszeniu na 3 lata za naruszenie nietykalności cielesnej. Chciałbym się dowiedzieć po jakim czasie nastąpi zatarcie oraz czy można jakoś szybciej wnioskować o usunięcie z kartoteki osób karanych. Zależy mi na pracy w policji.

pozdrawiam

Odpowiedz

Cezary Listopad 7, 2016 o 21:56

Witam Panie Danielu
10 lat temu zabrano mi prawo jazdy, za jazdę pod wpływem alkoholu. Dostałem 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, oraz kare grzywny w wysokości 2000 zł. Grzywnę zapłaciłem, a także nic nie zrobiłem w tym czasie. Dodam jeszcze, że nikomu nic się nie stało.
Chciałbym się dowiedzieć – po jakim okresie czasu mija przedawnienie o karalności. Mam nadzieję że zrozumie Pan o co mi chodzi. Wydaje mi się że po 5 latach, ale nie jestem pewny.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Waldi Listopad 8, 2016 o 07:52

Witam. 20.12.2014 roku zostalem skazany na 3 miesiace w zawieszeniu na 2 lata oraz kare grzywny za platna protekcje. Grzywna zostala od razu zaplacona, natomiast sam wyrok nie dlugo sie konczy. Mam pytanie kiedy w moim przypadku nastepuje zatarcie oraz czy moge ubiegac sie o wczesniejsze zatarcie. Dziekuje i pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamil Listopad 17, 2016 o 03:25

Witam
Nie pamiętam dokładnie dat ale dostałem dorobek na cele społeczne którego nie odpracowałem.
Zamieniono mi to odsiadkę 6 miesięcy za paserstwo.
Po odsiedzeniu 13 dni w areszcie miałem kolejną sprawę o dozur elek.
Odwiedziłem to w domu bez problemu.
To było w 2014 r coś koło Wielkanocy.
I moje pytanie brzmi, kiedy w takim wypadku następuje zatarcie?
Mam pilny wyjazd do pracy za granicę i nie wiem czy dostanę zaświadczenie o niekaralności, które jest wymagane.
Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Lena Listopad 19, 2016 o 15:58

Jeżeli została skazana na 3 miesiace w zawieszeniu. I kara się skończyła. I obecnie jestem w okresie karencji mogę starać się o zatarcie skazania?

Odpowiedz

Stanisław Listopad 27, 2016 o 18:12

Witam serdecznie. Mam pytanie. Od zapłacenia kary grzywny upłynęło 3 lata 20.11.2016r. Czy zgodnie z nową Ustawą muszę pisać do Sądu o zatarcie kary? Pozdrawiam. Stanisław.

Odpowiedz

Olga Listopad 28, 2016 o 17:16

witam serdecznie, w tym roku kończę prawo i wybieram się na aplikację adwokacką. Chciałabym zapytać, czy jakikolwiek wpływ mają mandaty np za nieprawidłowe parkowanie. W ubiegłym i w tym roku otrzymałam taki mandat, wyrokiem nakazowy Sadu Grodzkiego, czyli chyba Policja zastosowała w takim wypadku „wniosek o ukaranie”. Chcę dowiedzieć się, czy to rzutuje w jakikolwiek sposób na mojej przyszlości zawodowej…oczywiście mandaty są przeze mnie spłacane

Odpowiedz

Tomasz Grudzień 2, 2016 o 10:59

Dzień dobry,
W październiku 2010 roku została mi wymierzona kara 6 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata (lub 10 miesięcy na 2 lata – nie pamiętam dokładnie) oraz zakaz zbliżania się do pewnej osoby. Przez kilka mięsięcy odwiedzał mnie pan kurator, po czym stwierdził, że traci czas (był to zwykły wybryk, byłem porządnym studentem poza tym).
W każdym miejscu jest napisane, że zatarcie zachodzi po wykonaniu środka karnego (jeśli był wymierzony). Jak to się ma do zakazu zbliżania? W żadnych dokumentach nie jest napisane, na jak długo. Jak to sprawdzić?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Grudzień 12, 2016 o 13:45

Dzień Dobry Panie Tomaszu,
Witam Pana serdecznie!
W kwestii na jaki okres orzeczony była zakaz zbliżania się proszę sprawdzić w aktach sądowych w wyroku sądu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grudzień 7, 2016 o 17:37

Witam panie mecenasie,

Mam pytanie odnośnie zatarcia, w 2012r zostałem skazany na karę grzywny w wysokości 700zł, za niewpłacenie pieniedzy w terminie zamieniono mi karę grzywny na karę pozbawienia wolności w wysokości 35 dni, po kilku dniach wpłaciłem pieniądze i sprawa została umorzona.
Tu pojawia się pytanie czy zatarcie nastąpi po okresie 10 lat w przypadku kary pozbawienia wolności czy po roku w przypadku grzywny?

Z góry dziękuje za odpowiedz.
Pozdrawiam, Michał.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Grudzień 12, 2016 o 13:44

Dzień Dobry Panie Michale,
Witam Pana serdecznie!
W odpowiedzi na Pana pytanie podaję, że zatarcie skazania nastąpi zgodnie z przepisami dotyczącymi zatarcia grzywy. Zamiana kary na karę pozbawienia wolności nie ma w tym zakresie znaczenia. Chodzi o wykonanie kary grzywny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 12, 2016 o 13:30

Szanowny Panie Danielu,

Wobec mnie trwa postępowanie. Lada moment ruszy proces. Oskarżony jestem z paragrafu 257 kk. Chodzi tu o niefortunny okrzyk na manifestacji antyimigranckiej. Najprawdopodobniej zakończy się to grzywną i teraz pytanie brzmi: Lepsza grzywna czy starać się o warunkowe umorzenie postępowania. Pytam w kontekście planów zawodowych i zatarcia skazania(wojsko czy inny służby mundurowe). Bardzo proszę o pomoc.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz

Odpowiedz

Daniel Anweiler Grudzień 12, 2016 o 13:36

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za pytanie!
Oczywiście lepsze jest warunkowe umorzenie. Polecam w tej kwestii mój wpis http://odroczenie-kary.pl/czy-warunkowe-umorzenie-sprawy-jest-wpisywane-do-rejestru-karnego/
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grzegorz Grudzień 12, 2016 o 22:10

Witam w 2006 roku zostałem skazany na 3lata w zawieszeniu na 5 lat za pobicie i grzywnę którą zapłaciłem w 2007 roku , moje pytanie kiedy będę mógł się starać o czystą kartę ,
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Grudzień 13, 2016 o 19:01

Witam.
Mam prośbę o potwierdzenie moich stwierdzeń.

I
W dniu 17.11.2015r. uprawomocnił się wyrok z dnia 09.11.2015r. (157§1 z 46§2). Orzeczono karę grzywny (wykonana 31.12.2015r.) i nawiązkę. Nawiązka zostanie wykonana w 12.2016r.
Zatarcie skazania z mocy prawa jest możliwe po 31.12.2016r. i oczywiście nie wcześniej niż po wykonaniu nawiązki?

II
Zakładając poprawność stwierdzenia I. Jak poniżej opisana sytuacja ma się do art. 108 KK. i oczywiście zatarcia skazania ?

W dniu 22.10.2014r. uprawomocnił się wyrok z dnia 07.05.2014r. Skazujący na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Karę grzywny, zakaz prowadzenia pojazdów i świadczenie pieniężne wykonano. Wykonanie kary pozbawienia wolności zawieszono na 2 lata.
Zatarcie skazania nastąpi po upływie zawieszenia wykonania kary i okresie 6 miesięcy próby. Czyli w 04.2017r.

Pytanie czy jest możliwe zatarcie skazania tylko z sytuacji opisanej w punkcie I w styczniu 2017r. ? Czy też w świetle art. 108 KK dopiero po zatarciu skazania z sytuacji opisanej w punkcie II ?

Odpowiedz

Paulina Grudzień 15, 2016 o 04:01

Witam, chciałabym się zapytać czy jeśli dostałam karę grzywny (bodajrze w 2011 roku) całą kare spłaciłam w listopadzie 2013. (bojajrze za przestępstwo lecz nawet nie pamiętam paragrafu ) . Dodam że w 2011 roku miałam lat 17. I za swoją głupotę musiałam dostac karę . To czy ta kara jest już ”wyczyszczona’ czy jeszcze widnieje w WPISIE osób karanych ? i czy muszę czekać na wyczyszczenie od listopada 2013 do listopada 2018? czy ta kara już sie” wymazała z rejestru z mocą nowego rejestru > czy mogę starać się o zaświadczenie o niekaralności np w dniu dzisiejszym ? Bardzo dziękuję nie mogę spać z tego powodu nie daje mi to spokoju, bardzo proszę o odpowiedz Dziękuję , Paulina

Odpowiedz

Mariusz Grudzień 18, 2016 o 15:33

Witam, chciałem się zapytać jeśli wyrok prawomocny wydany był w grudniu 2012 roku w postaci kary ograniczenia wolności 6 miesięcy z obowiązkiem nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne (40 godzin miesięcznie) pracę rozpocząłem kwiecień 2013, a zakończyłem październik 2013, wobec tego czy zatarcie skazania już nastąpiło na zasadzie nowych przepisów (szybsze zatarcie skazania) czy muszę czekać jeszcze 2 lata z tego względu że wyrok był wydany w 2012 czyli przed wejściem nowej ustawy o szybszym zatarciu skazania ? Ponieważ nie wiem czy szybsze zatarcia skazania dotyczą wszystkich czy tylko tych którzy dostali wyroki po wejściu tej nowej ustawy. Bardzo proszę o odpowiedź, Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 6, 2017 o 18:26

Dzień Dobry Panie Mariuszu,
W Pana sprawie zatarcie skazania nastąpi wg. nowych przepisów.
Polecam w tej kwestii mój wpis http://odroczenie-kary.pl/zatarcie-skazania-stare-czy-nowe-przepisy/

Odpowiedz

Bartek Grudzień 26, 2016 o 11:46

Witam mam pytanko kiedyś zostałem skazany prawomocnym wyrokiem sądu za pobicie , generalnie pobicia żadnego nie było bo po prostu typek wyciągnął od kilku kolegów kasę i jeszcze mi sie dostało kasę dostał od nas i sprawy nie wycofał , generalnie było to ok 8 lat temu , wiadomo zatarcie juz dawno minęło ale ciagle wstydzę sie jak jest np jakaś rutynowa kontrola i wiadomo zawsze podaje sie pesel a policji wyskakuje o mnie co narobiłem . Od 2 lata jest po ślubie pracuje w budżetówce mam wspaniała córkę i od tamtej głupiej chwili kiedy dostałem wyrok dlatego bo chciałem być solidarny z kolegami ciagle ciągnie sie to za mną ciagle chodzi mi to po głowie czy istnieje jakaś szansa zeby usunąć te dane z ksip prosze o poradę czy mogę gdzies napisać , odwołać sie albo cos bo z roku na rok zamiast zapominać ciagle o tym myśle czy wyjdzie gdzies to czy ktoś sie dowie itp w czasie czynu miałem 19 lat i byłem młody i głupi a teraz moje życie zmieniło sie w 100 %

Odpowiedz

Iwona Grudzień 29, 2016 o 19:29

Witam serdecznie! W 2012r zostałam skazana na karę grzywny. zasądzoną kwotę natychmiast uregulowałam. W związku z tym mam pytanie kiedy nastąpi zatarcie skazania w KRK ponieważ potrzebuję zaświadczenia o niekaralności do pracy i nie wiem czy mogę już wystąpić do Sądu o wydanie mi takiego zaświadczenia.Iwona

Odpowiedz

Górnik Grudzień 31, 2016 o 17:28

Witam. Ok 5 lat temu dostalem wyrok w zawieszeniu 8miesiecy na 2lub3 lat. Mam okazje zrobic uprawnienia na strzałowego tj.wydawane mi bd materialy wybuchowe. Ale jest warunek musze byc czysty co do prawa.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 6, 2017 o 11:52

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Z tego co Pan napisał wnoszę, że skazanie uległo zatarciu z upływem 6 miesięcy od czasu zakończenia okresu próby. Jeżeli nie miał Pan dodatkowych obowiązków wyroku do wykonania to kara uległa już zatarciu. Proszę wystąpić z wnioskiem o zaświadczenie o niekaralności i jak je Pan otrzyma to będzie wszystko wiadomo.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aaa Styczeń 5, 2017 o 01:06

Bylem karany 3 wyrokami z art 282. Kary to 1.6. 1.8 i 2 lata czy wogole bede mogl sie ubiegac o zatarcie skazania? Chcialbym zaznaczyc ze 6 lat nie dostalem nawet mandatu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 6, 2017 o 11:04

Dzień Dobry Panu,
Witam serdecznie i dziękuję za pytanie.
Rozumiem, że wszystkie kary były wykonane oraz nie podlegały połączeniu oraz, że ostatnia została wykonana 6 lat temu. Jeżeli tak jest to może Pan wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania na podstawie art 107 par. 2 k.k. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. W Pana przypadku zatarcie skazania wszystkich przestępstw może nastąpić łącznie, czyli okres 5 lat liczymy od wykonania ostatniej kary.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Olek Styczeń 9, 2017 o 08:01

Dzień Dobry Panu
Miałem zatrzymane prawo jazdy za alkohol w 2010r na 3lata
Tak więc w 2013 roku kara mineła
Moje pytanie.
Czy moja kara uległa zatarciu?
Czy mogę od nowa robić kurs na prawo jazdy?
Boję się o to że będę widniał w rejestrze że miałem zatrzymane prawo jazdy i będzie problem ze zdaniem ponownego egzaminu. Dlatego chciałbym zrobić kurs na nowo.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta Styczeń 10, 2017 o 23:24

Witam , ja również mam pytanie dotyczącej kary grzywny . Otrzymałam karę w wysokości 1880zł , dodam że nie doszło do sprawy sądowej a poszłam na ugodę z prokuratorem na etapie zeznań na policji . W grudniu 2016 dostałam informacje o wyroku który zapadł w listopadzie oraz o konieczności opłacenia grzywny co zrobiłam od razu. Wysłałam piniądze na wskazany numer konta. Czy teraz powinnam gdzieś pójść starać się o zatarcie ? czy automatycznie po roku od zapłacenia grzywny będę widniała w KRK jako nie karana ? Z góry dziękuje za odpowiedź .
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartek Styczeń 11, 2017 o 17:00

Bartek

Witam mam pytanko kiedyś zostałem skazany prawomocnym wyrokiem sądu za pobicie , generalnie pobicia żadnego nie było bo po prostu typek wyciągnął od kilku kolegów kasę i jeszcze mi sie dostało kasę dostał od nas i sprawy nie wycofał , generalnie było to ok 8 lat temu , wiadomo zatarcie juz dawno minęło ale ciagle wstydzę sie jak jest np jakaś rutynowa kontrola i wiadomo zawsze podaje sie pesel a policji wyskakuje o mnie co narobiłem . Od 2 lata jest po ślubie pracuje w budżetówce mam wspaniała córkę i od tamtej głupiej chwili kiedy dostałem wyrok dlatego bo chciałem być solidarny z kolegami ciagle ciągnie sie to za mną ciagle chodzi mi to po głowie czy istnieje jakaś szansa zeby usunąć te dane z ksip prosze o poradę czy mogę gdzies napisać , odwołać sie albo cos bo z roku na rok zamiast zapominać ciagle o tym myśle czy wyjdzie gdzies to czy ktoś sie dowie itp w czasie czynu miałem 19 lat i byłem młody i głupi a teraz moje życie zmieniło sie w 100 %

Odpowiedz

Igor Styczeń 18, 2017 o 10:26

Witam,
Zostałem skazany za jazdę po alkoholu na 6 miesięcy prac społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie oraz na karę grzywny w wysokości 1260zł i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez dwa lata. prace społeczne zakończyłem 1 października 2016r kara grzywny została spłacona w tym samym terminie, a dwa lata zakazu prowadzenia pojazdów minęły w maju 2016r, mam pytanie kiedy mogę spodziewać się zatarcia skazania i czy jest szansa na przyspieszenie tego zabiegu, gdyż ten jeden wybryk sprawił, że nie udało mi się pójść do wojska a było to od zawsze moim wielkim marzeniem, czy będę miał jakieś szanse na podjęcie pracy w służbach mundurowych?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 18, 2017 o 13:03

Dzień Dobry Panie Igorze,
Witam Pana serdecznie!
Proszę o kontakt na maila w celu uzyskania odpowiedzi na Pana zapytanie.

Odpowiedz

Mateusz Styczeń 22, 2017 o 11:59

Witam za gluppte 18 roku zycia dostalem wyrok 120 godz i koszty sadowe w krk jestem czysty lecz gdy staralem sie do policji to mnir odrzucili jak wyczysci swoja karte. W policji

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 23, 2017 o 19:19

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania porady prawnej zapraszam Pana do kontaktu mailowego.

Odpowiedz

Kamil Styczeń 23, 2017 o 18:17

Witam, po jakim czasie od wykonania kary mogę złożyć wniosek o wcześniejszym zatarciu skazania, jeśli dostałem wyrok pozbawienia wolności na rok czasu przy czym 3 miesiące byłem w areszcie śledczym a 9 miesięcy odbyłem karę w Systemie Dozoru Elektronicznego.Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 23, 2017 o 19:11

Dzień Dobry Panie Kamilu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpowiedzi na Pana zapytanie zapraszam do kontaktu mailowego.

Odpowiedz

Rafal Styczeń 29, 2017 o 23:56

Witam. Mam pytanie. 10 lat temu zostałem skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. (Uzyskałem kredyt hipoteczny na swój dom który spłacam do dziś, posługując sie zawyżonym zaświadczeniem o prace). Wyrok sie juz dawno zatarł. Skonczylem studia prawnicze i dostałem sie na aplikacje adwokacka. Czy moja niekaralność bedzie gdzieś jeszxze potwierdzana oprócz krajowego rejestru skazanych? Z góry bardzo Dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 30, 2017 o 09:42

Dzień Dobry Panie Rafale,
Proszę o kontakt na maila w celu uzyskania odpłatnej porady prawnej.

Odpowiedz

Łukasz Luty 2, 2017 o 13:14

Witam serdecznie, dnia 3.01.2014 roku zostałem skazany na karę ograniczenia wolności w formie prac społecznych (180 godzin podzielonych na 6 miesięcy po 30 godzin) Karę wykonałem i odpracowałem wszystkie godziny do dnia 15.12.2014 roku.

Jakieś pół roku temu próbowałem wyciągnąć zaświadczenie o niekaralności, niestety dalej figuruje w systemie.

Chciałbym zapytać, kiedy nastąpi zatarcia skazania?
Dziękuje, Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Luty 2, 2017 o 13:32

Dzień dobry Panie Łukaszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila.

Odpowiedz

Dariusz Luty 19, 2017 o 23:32

Witam,
We wrześniu 2006 roku zostałem skazany na karę ograniczenia albo pozbawienia(nie pamiętam bo to było dawno) wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz nawiązkę na cele publiczne, której nie zapłaciłem. W 2012 r. wnioskowałem do sądu o zatarcie, ale moja prośba nie została przyjęta bo nawiązka nie została opłacona. Dziś minęło już 10 lat. Czy nastąpiło już zatarcie??

Odpowiedz

Daniel Anweiler Luty 20, 2017 o 18:17

Dzień Dobry Panie Dariuszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej zapraszam do kontaktu na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Katarzyna Marzec 4, 2017 o 10:55

Witam
Otoz w roku 2009 zostalam skazana z artykulu 270 kk (podrobienie zaswiadczenia z uczelni) na okres 6 miesiecy w zawieszeniu na 2 lata. Prosze mi udzielic informacji czy ta kara ulegla zatarciu? i czy moge poslugiwac sie stwierdzeniem ze nigdy nie bylam karana? glownie chodzi mi o rezydenture stala w Wielkiej Brytani. czy moje przestepstwo musze zaliczac do : „spent criminal conviction” czy moge twierdzic ze nigdy nie bylam karana skoro moj wyrok ulegl zatarciu?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 4, 2017 o 13:53

Dzień dobry dobry Pani Katarzyno!
Odpowiem Pani na Pani maila.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr żołnierz Marzec 6, 2017 o 11:28

Witam! Mam pytanie odnośnie zatarcia skazania. Po wyroku ograniczenia wolności według przepisów zatarcie skazania nastąpi po 3 latach od końca kary. Czy jest jakaś możliwość napisania wniosku i skrócenia tego okresu? Jestem żołnierzem zawodowym i jest Mi to niezbędne do wykonywania pracy w misjach pokojowych. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 6, 2017 o 11:34

Dzień dobry, niestety przy karze ograniczenia wolności nie ma możliwości skrócenia okresu zatarcia skazania.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafał Marzec 7, 2017 o 03:27

Witam serdecznie i proszę o pomoc.
Rok temu ukończyłem karę 5 miesięcy pozbawienia wolności za obrazę funkcjonariusza, 10 miesięcy prac społecznych zamieniono mi na odsiadkę.
Czy po 2 latach mogę starać się o zaświadczenie o niekaralności we właściwym dla tego urzędzie ?
Z góry serdecznie dziękuję,

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 7, 2017 o 08:49

Dzień Dobry Panie Rafale,
Zatarcie skazania następuje po 3 latach od dnia wykonania kary.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarosław Marzec 14, 2017 o 18:07

Witam Panie Danielu
Zwracam się z prośbą o podpowiedź w czerwcu 2015 r. Zostałem skazany na 8 m-cy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 2 lat kiedy mogę się ubiegać o zawarcie kary lub Kiedy będzie uznana za niebyłą z mocy prawa. Pozdrawiam

Odpowiedz

Stanisław Marzec 16, 2017 o 14:45

Witam Panie Danielu
Zwracam się z prośbą o odpowiedź 2 grudnia 2014r. Byłem złapany za prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Rozprawa odbyła się 17 lutego 2015r. Zostałem skazany na 8 m-cy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 2 lat. Kiedy będzie uznana jako wykasowana z mocy prawa? W jakim terminie kara ulega wykasowaniu z kartoteki?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 16, 2017 o 15:13

Dzień dobry Panie Stanisławie,
Witam Pana serdecznie!
Zatarcie skazania następuje po 2 latach i 6 miesiącach od upływu okresu próby.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Stanisław Marzec 16, 2017 o 15:28

To znaczy że od 17 lutego 2017 roku, jeszcze czekać 2 lata i 6 miesiące? To do 17 sierpnia 2019 roku?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 16, 2017 o 15:33

Przepraszam nie precyzyjnie się wyraziłem. Okres 2 lat i 6 miesięcy liczymy od 17.02.2015 roku. „od upływu okresu próby” dotyczyło tylko tych 6 miesięcy czyli zatarcie skazania następuje z mocy prawa po upływie okresu próby + 6 miesięcy. Czyli jak dobrze liczyć to 18.08.2017 roku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Stanisław Marzec 16, 2017 o 15:54

Bardzo dziękuje.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 16, 2017 o 15:56

Proszę i pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Marzec 26, 2017 o 22:40

Witam. Staram się o pracę w straży miejskiej. Byłem skazany na rok w zwężenie na 3 lata w roku 1999. Wyrok uległ zatarciu. W KRS sprawdzałem i nie widnieje jako skazany. Czy mógłbym prosić o odpowiedź. Czy mogę starać się o tą posadę?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 28, 2017 o 17:10

Dzień dobry Panie Tomaszu,
Witam Pana serdecznie!
W świetle prawa karnego jest Pan osobą nie karaną.

Odpowiedz

Tomasz Marzec 28, 2017 o 19:44

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem że do pracy w SM to wystarczy?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 29, 2017 o 08:52

Dzień Dobry,
Powinno.
Powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej i egzaminie.

Odpowiedz

Mankament Human Rights Marzec 27, 2017 o 20:07

Dzień dobry! W 2007 roku zostałem skazany za znieważenie policjanta na karę ograniczenia wolności. W 2008 odpracowałem wszystkie godziny. W 2017 roku ponownie zostałem oskarżony o znieważenie policjanta i został mi przedstawiony zarzut zniewagi. W aktach moich jest informacja, że w 2007 roku skazano mnie za przestepstwo zniewagi. Czy w moim przypadku w aktach sprawy powinna figurować taka informacja skoro od czasu mojego skazania minęło niecałe 10 lat. Czy Sędzia może powołac się przy orzekaniu wyroku, że wcześniej byłem osobą skazaną za przestępstwo zniewagi czy też nie ma takiego prawa?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 28, 2017 o 17:05

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Proszę sprawdzić w KRK czy widnieje Pan jako osoba skazana. Jeżeli po takim czasie nadal jest Pan ujęty jako skazany to proszę spojrzeć do akt sprawy z 2007 roku. Możliwe, że jakiegoś obowiązku Pan nie dopełnił i jeszcze w KRK Pan widnieje. Proszę to sprawdzić. Jeżeli będzie chciał Pan dalej skonsultować sprawę to zapraszam do kontaktu na maila w celu uzyskania odpłatnej porady prawnej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Marzec 28, 2017 o 23:38

Witam. W 2009 zostalem skazany za jazde pod wplywem alkoholu. Prawo jazdy zabrane na 2 lata i zdawalem od nowa. Grzywna byla wplacona od razu. Czy widnieje jeszcze w rejestrze ?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 29, 2017 o 08:55

Dzień Dobry Panie Marcinie,
Witam Pana serdecznie!
Proszę sprawdzić w KRK czy dalej Pan widnieje. Z tego co Pan napisał nie powinien Pan być w rejestrze, ale proszę jeszcze sprawdzić.

Odpowiedz

Marcin Marzec 29, 2017 o 16:07

Przy takiej karze w jakim czasie nastepuje zatarcie ?

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz !

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 29, 2017 o 16:11

Dzień Dobry Panie Marcinie,
polecam mój wpis:
http://odroczenie-kary.pl/zatarcie-skazania-kiedy-bedziesz-mial-czysta-kartoteke/
tam Pan znajdzie odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafał Marzec 29, 2017 o 00:14

Witam Serdecznie
12 czerwca 2012 miałem sprawę karną z art 286 1kk. Orzeczenie sądu było takie:
uznając że czyn oskarżonego stanowi wypadek mniejszej wagi na podstawieart 66s1 i s2kk oraz art 67s1 kk postępowanie karne przeciwko oskarżonemu o ten czyn nawrunkowo umarza na okres próby 2 lat.
Okres próby już minoł oraz zatarcie KRK 6 miesięcy też.
Sprawdzalem na komendzie i nadal sprawa widnieje w KSIP jako że trwa.
Jak się mogę pozbyć tego wpisu???

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 29, 2017 o 08:57

Dzień Dobry Panie Rafale,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na adres e-mail: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Paweł Marzec 30, 2017 o 20:37

Witam. W styczniu 2016 roku zapadł wyrok w sprawie przestępstwa skarbowego. Sąd skazał mnie na grzywnę w wysokości 4900. Grzywnę miałem rozłożoną na raty i wczoraj grzywnę spłaciłem do reszty. Rozumiem że od tego momentu po roku czasu będzie zatarcie… Czy można zatarcie zrobić szybciej? Jestem osobą niepełnosprawną psychicznie, ruchowo i mam astmę. Mam również upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim i nadaje sie tylko do pracy w ochronie a tam wymagają niekaralności. Czy sąd może szybciej mi zatrzeć ten wpis z uwagi na moją trudną sytuację?? Wiem że tego nie musi robić ale czy jest taka możliwość i czy wnioski są rozpatruje indywidualnie? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 31, 2017 o 13:31

Dzień Dobry Panie Pawle,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Karol Kwiecień 4, 2017 o 18:36

Dzien dobry Panie mecenasie. Po dobrowolnemu poddaniu sie karze zostalem skazany na grzywne bez zadnych innych kar. Jestem zolnierzem zawodowym. Czy po uprawomocnieniu sie wyroku zostane wydalony z jednostki? Dziekuje serdecznie za odpowiedz.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 5, 2017 o 10:31

Dzień Dobry Panie Karolu,
Nie wiem jaki ma Pan kryteria w zakresie zatrudnienia w Wojsku oraz za co został Pan skazany zatem trudno mi na Pana pytanie odpowiedzieć.
Zapewne powinno być też postępowanie dyscyplinarne wobec Pana. W razie bardziej szczegółowych pytań proszę o kontakt na maila.

Odpowiedz

Łukasz Kwiecień 4, 2017 o 21:25

Witam Pana,
Napisał Pan w artykule, że można starać się o wcześniejsze zatarcie skazania jeśli wymierzona kara nie przekraczała 3 lat. Wymierzono mi karę lat 4, ale po 2,5 roku zostałem zwolniony warunkowo. (26.05.2010 r) Domyślam się, że niestety kara odbyta to nie to samo co wymierzona, więc nie mogę się ubiegać o wczesniejsze zatarcie. Czy tak jest w istocie? Czy istnieje inna droga?

Pozdrawiam
Łukasz

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 5, 2017 o 10:27

Dzień Dobry Panie Łukaszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Damian Kwiecień 11, 2017 o 17:23

Dzien dobry Panie mecenasie. Mam pytanie odnosnie zatarcia grzywny. Czy jesli po ogloszeniu wyroku od razu wplace grzywne tj. tego samego dnia to zatarcie bedzie obowiazywalo od dnia jej zaksiegowania? Slyszalem, ze nie warto czekac na wezwanie do zaplaty tylko od razu jej dokonac, gdyz ma to wplyw na szybsze zatarcie. Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz, gdyz jest to dla mnie bardzo wazne. Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 12, 2017 o 10:32

Dzień Dobry Panie Damianie,
Zatarcie skazania biegnie od wykonania kary. Zatem od momentu kiedy jest prawomocny wyrok może Pan dokonać wpłaty grzywny i od tego czasu liczy się okres potrzeby do zatarcia kary (jeżeli grzywna była jedyną karą orzeczoną w wyroku i nie było nałożonych żadnych innych obowiązków).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Kwiecień 13, 2017 o 09:53

Byla to jedynie grzywna. Bardzo Panu dziekuje! Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomasz Kwiecień 13, 2017 o 11:51

Dzień dobry Panie mecenasie, moje pytanie dotyczy czasu po jakim od wydania wyroku następuje umieszczenie danych osoby skazanej w KRK. Zostałem ukarany karą grzywny, którą niezwłocznie opłaciłem. Po około 3 tygodniach, złożyłem przez e-Platformę Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o informację od kiedy figuruję w KRK, żeby wiedzieć kiedy dokładnie nastąpi zatarcie i ku mojemu zaskoczeniu, otrzymałem odpowiedź, że nie figuruję w rejestrze.
Pozdrawiam,
Tomasz

Odpowiedz

Magda Kwiecień 22, 2017 o 13:29

Witam Panie Adwokacie,mam pytanie.Byly partner narobil mi problemow, poszlam na policje prokurature, ale tym samym sama rowniez zostalam pociagnieta do odpowiedzialnosci karnej, ba Pani sedzinie sie „nie chcialo”,a moj obronca „sierota”..Dostalam rok w zawieszeniu na 2 lata plus kare grzywny.Grzywna zaplacona od razu.Wyrok zapadl 22 lutego 2016.Teraz problem: chce wstapic w zwiazek malzenski z obywatelem amerykanskim,we wniosku narzeczenskim „wiza K1” trzeba podac czy bylo sie karanym..nie chce skladac teraz, ze faktycznie jestem karana, bo moge stracic szanse na dostanie wizy, czekam na zatarcie skazania..w teorii 2 lata(wyrok w zawieszeniu) plus 6 msc(grzywna), czy moge ubiegac sie o zatarcie skazania po odbyciu okresu proby(2 lata), i nie czekanie tych 6 msc ktore dodaje mi grzywna?Czy we wniosku/prosbie o zatarcie moge uzyc argumentu ze slubem, bedacym stanem faktycznym?Czy taki wniosek przejdzie mi wczesniej?Pilne, bardzo prosze o informacje

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 22, 2017 o 14:49

Dzień dobry Pani Magdo,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej na zadane przez Panią pytanie proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

M. Kwiecień 25, 2017 o 16:53

Witam. W roku 2005 w lipcu trafiłem do zakładu karnego. Opuściłem go w sierpniu 2009 od tamtej pory nie mam styczności z sadem. Jestem od prawie ośmiu lat kierowcą zawodowym i teraz mój szef chce zaświadczenie o niekaralności. Po jakim czasie mija zatarcie a może muszę napisać wniosek. Proszę o poradę.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 25, 2017 o 17:07

Dzień dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Monika Kwiecień 26, 2017 o 12:42

Dzień dobry,
Kiedyś chciałam kupić prawo jazdy.
Sąd zasądził grzywnę (którą spłaciłam w ratach) i niestety nie pamiętam czy było ograniczenie wolności z zawieszeniem na określony czas.
Było to w roku 2011.
Czy nadal istnieję w rejestrze?
Czy i kiedy mam składać wniosek o zatarcie?
Z góry dziękuję za informację.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 26, 2017 o 12:45

Dzień Dobry Pani Moniko,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafal Kwiecień 29, 2017 o 14:45

Dzien Dobry.
Mam nastepujace pytanie.
15 lat temu bylem skazany z art.210 na maloletnim ponizej 15 roku zycia,czy to oznacza ze nie moge sie starac o zatarcie skazania?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 25, 2017 o 21:14

Dzień Dobry Panie Rafale,
Proszę sprawdzić w KRK ale moim zdaniem Pana skazanie się już zatarło. Nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jacek Maj 3, 2017 o 06:39

Witam w październiku 2008 wyszedłem na warunkowe zwolnienie które zawieszono na 2 lata to czyli kiedy nastąpi zatarcie? W 2018 czy po zakonczenitu okresu próby w 2020 ? Kara pozbawienia wolności 18 m-cy, ZK opuściłem po 13-stu. Dziękuję

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 25, 2017 o 21:05

Dzień Dobry Panie Jacku,
Zatarcie skazania nastąpi po 10 latach od zwolnienia. Może się Pan jednak starać szybciej o zatarcie gdyż kara jest poniżej 3 lat zatem może Pan się już starać o zatarcie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Maj 3, 2017 o 19:31

Witam Panie Mecenasie
W 2015 r. Zostałam skazana z Art. 207 kl na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata jako okres próby i zostałam oddana pod dozór kuratora. Po jakim czasie nastąpi zatarcie, a kara będzie uznana za niebyłą. Bardzo proszę o poradę.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 15, 2017 o 17:14

Dzień Dobry Pani Aldono,
Zatarcie skazania nastąpi po upływie 2,5 roku od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Odpowiedz

Mariusz Maj 11, 2017 o 11:34

Witam czy można zlozyc wniosek o skrócenie zatarcie skazania do pół roku po skazaniu na grzywnę za posiadanie 1 g marihuany? pozdrawiam Mariusz

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 13, 2017 o 14:39

Dzień Dobry Panie Mariuszu,
Nie można skrócić okresu zatarcia skazania na grzywnę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Maj 22, 2017 o 11:15

Witam serdecznie. Zostałem skazany na wyrok w zawieszeniu 6 miesięcy na 3 lata. Rozumiem ze zatarcie następuje dopiero 3 lata po skończeniu okresu zawieszenia ? Czyli łącznie 6 lat od wyroku ? Prosze o odpowiedz i pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 24, 2017 o 10:52

Dzień Dobry Panie Pawle,
Zatarcie skazania w przypadku kary w zawieszeniu następuje po upływie okresu próby + 6 miesięcy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Maj 24, 2017 o 10:40

Witam Panie Mecenasie.
17 kwietnia 2008 roku zostałem skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat próby za naruszenie nietykalności cielesnej art. 217 1kk.
Obecnie zamierzam aplikować o pracę do aresztu śledczego. Czy powinienem najpierw wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania? Czy po takim czasie jest to zbędne. ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Krzysztof

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 24, 2017 o 10:47

Dzień Dobry Panie Krzysztofie,
Proszę sprawdzić w rejestrze KRK czy Pan widnieje. To rozwieje wszystkie wątpliwości.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kazimierz S Maj 29, 2017 o 08:14

Witam Panie Mecenasie. W 2002 r zostałem skazany za spowodowanie kolizji prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości.Kilka dni temu zostałem zatrzymany kierując pojazdem mając 0.4mg/L. Wiem ze czeka mnie dotkliwe kara. Czy wyrok z 2002 r bedzie miał wpływ na orzekanie tej kary? Czy skorzystanie z adwokata może pomóc w uniknięcie straty prawa jazdy?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 29, 2017 o 16:00

Dzień Dobry Panie Kazimierzu,
Witam Pana serdecznie!
Nie wiem jaki wyrok miał Pan w 2002 oraz czy i kiedy został wykonany ale jeżeli już był wykonany to jest duże prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że ma Pan czystą kartotekę. Jeżeli wyrok nie uległ z jakiś powodów jeszcze zatarciu to będzie miał wpływ na kwalifikację prawną Pana czynu. W sprawie nawet pomoc adwokata może nie pomóc w sprawie zatrzymania prawa jazdy. Z tym musi się Pan liczyć. Gdyby potrzebował Pan pomocy w swojej obronie proszę o kontakt tel: 792226834

Odpowiedz

Dawid Maj 29, 2017 o 16:53

Witam serdecznie Panie Mecenasie. W 2004 r zostalem skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3,zatrzymanie prawo jazdy na 2 lata oraz grzywnę za spowodowanie wypadku kierując pod wpływem alkoholu.W tym czasie nie dokonałem żadnego wykroczenia i wplacilem grzywnę.Ostatnio podczas kontroli policji powiedziano mi że mialem wyrok w 2004 roku.Czy to możliwe że wyrok ten nie uległ zatarciu.Jak sprawdzić w sądzie czy moja kartoteka jest czysta?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 29, 2017 o 21:49

Dzień Dobry Panie Dawidzie,
Witam Pana serdecznie!
Proszę sprawdzić w Sądzie czy nadal Pan widnieje w KRK.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michaĺ Maj 30, 2017 o 11:48

Witam
Panie Danielu w kwietniu 2015 r zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazde pod wpływem alkoholu. na 1 rok bez konieczności zdawania egzaminu ponownie. Bylem wczorajszy po godzinie zawarto alkoholu spadla do 0.25 czyli wykroczenia. Grzywna rozłożył na raty. Ostatnia ratę splaciLem w sierpniu 2016. Czy rok zatarcia liczy się od splaty ostatniej raty i czy można coś zrobic w tym temacie ?
Dziękuję

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 31, 2017 o 12:33

Dzień Dobry Panie Michale,
Witam Pana serdecznie!
W zakresie zatarcia ukarania za wykroczenie polecam mój wpis:
http://odroczenie-kary.pl/zatarcie-ukarania/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kazimierz S Maj 31, 2017 o 08:23

Witam Panie Mecenasie. Kilka lat temu zostałem skazany za jazde pod wpływem alkoholu.Obecnie na zaświadczeniu o niekaralnosci widnieje Nie Figuruje.Kilka dni temu zatrzymano mnie za jazde pod wpływem i miałem 0,4 mg/L.Czy sąd będzie mnie traktował jako osobę niekarana? Czy wplyw na wyrok moze miec fakt z 2002 r?Czy mogę wnioskować o warunkowe umorzenie?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 31, 2017 o 12:27

Dzień Dobry Panie Kazimierzu,
Jeżeli z zaświadczenia KRK widnieje Pan jako osoba nie karana to tak sąd Pana będzie traktował. Co do warunkowego umorzenia z praktyki wiem, że raczej w Pana sprawie takie umorzenie nie będzie wchodziło w grę ale proszę złożyć mimo to wniosek o warunkowe umorzenie postępowania może w Pana przypadku się uda.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kamila Czerwiec 2, 2017 o 19:30

Witam. W czerwcu 2015roku wyrokiem Sądu zatrzymano mi prawo jazdy na pol roku oraz nałożono na mnie grzywnę która opłaciłam. jazda pod wpływem 0,18promila. Kiedy nastąpi zatarcie tzn bede miała czysta kartotekę? Czy następuje to samoistnie?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 2, 2017 o 21:00

Dzień Dobry Pani Kamilo,
Witam Panią serdecznie!
W Pani przypadku w grę wchodzi zatarcie ukazania za wykroczenie. Polecam mój wpis http://odroczenie-kary.pl/zatarcie-ukarania/ w którym wszystko wyjaśniam.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 8, 2017 o 14:18

Witam . Mam takie pytanie 7 lat temu miałem wyrok 6 mc na 1.5 roku czy juz moja sprawa uległa zatarciu

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 8, 2017 o 14:20

Dzień Dobry Panie Mariuszu,
Powinna być już zatarta. Najlepiej sprawdzić sobie w KRK czy jest się nie karanym.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 8, 2017 o 14:59

Bardzo Diekuje . Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 8, 2017 o 16:11

Przeprszam czy zatarcie wyroku nastepuje po 3 czy 5 latach gdy byłem skazany na 1.5 roku w 04.01.2012 w zawieszeniu bo kazdy pisze cos innego prosze o informacje

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 8, 2017 o 17:24

Dzień dobry Panu. Proszę o informacje na jaki okres był wyrok zawieszony.

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 8, 2017 o 18:29

Witam to było 6 mc na 1.5 roku

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 9, 2017 o 11:12

Dzień Dobry Panie Mariuszu,
Wyrok w zawieszeniu zaciera się po 6 miesiącach od upływu okresu próby. Jeżeli nie miał Pan innych obowiązków w wyroku albo je już wykonał skazanie powinno być już zatarte.

Odpowiedz

Damian Czerwiec 14, 2017 o 18:49

Witam. Rok temu zaplacilem kare grzywnej w wysokosci 1210 zl za posiadanie 0,6 g marihuany. Starałem sie o zaswiadczenie o niekaralnosci i przysłano mi pismo o pilne udzielenie informacji na temat wykonania przepadku. Nie wiem o co w tym chodzi, co musze teraz zrobić ? Z góry dziękuję

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 23, 2017 o 11:04

Dzień Dobry Panie Damianie,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Rafal Czerwiec 25, 2017 o 20:06

witam w 2011 w sierpniu uprawomocnil sie wyrok w zawieszeniu 1,5 na 3 lata kiedy nastapi zatarcie tego wyroku .

dziekuje za szybka odpowiedz pozdrawiam Rafal.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 26, 2017 o 11:04

Dzień Dobry Panie Rafale,
Zatarcie skazania nastąpi po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby jeżeli nie miał Pan żadnych innych obowiązków zawartych w wyroku.

Odpowiedz

Rafał Czerwiec 26, 2017 o 01:07

Witam serdecznie. W czerwcu 2010 roku zostałem skazany na karę grzywny 800zl oraz wyrok w zawieszeniu 6 miesięcy na 3 lata. Rozumiem że zatarcie skazania powinno nastąpić 5lat po wykonaniu wyroku w zawieszeniu czyli w roku 2018. Jednak w roku 2015 w życie weszła nowelizacja która przewiduje zatarcie skazania po 3 latach czyli rozumiem że wyrok powinien zostać zatarty w ubiegłym roku. Pech chciał ze w tym roku doszło do pobicia gdzie ja okazałem się sprawca. Policja otrzymała wpis z krk i okazało się że nadal tam widnieje mimo że karę odbylem oraz opłaciłem wszelkie możliwe koszta.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 26, 2017 o 11:03

Dzień Dobry Panie Pawle,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

MarciniakP Czerwiec 26, 2017 o 19:30

Witam.

W 2015 w lipcu zostałem skazany na karę grzywny w wysokości 500zl.

Ostatnia ratę zapłaciłem w maju 2017 roku.

Od kiedy liczy się rok do wymazania kary? Od 2015 czy od opłacenia grzywny?

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 27, 2017 o 11:00

Dzień Dobry Panu,
Okres potrzebny do zatarcia kary liczy się od dnia wykonania kary.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Czerwiec 29, 2017 o 23:12

Witam
Zostałem skazany za przestępstwo nie umyślne kara jaka otrzymalem to godziny do odrobienia w maju przyszłego roku mijają 3 lata od zakończenia kary czy jest możliwość szybszego oczyszczenia kartoteki ? Nie ukrywam ze chce sie dostac na prace budżetową i ten wyrok uniemożliwia mi wszystko

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 30, 2017 o 09:09

Dzień Dobry Panie Łukaszu,
Kara ulegnie zatarciu po upływie 3 lat od jej wykonania. Prawo nie przewiduje w tym przypadku szybszego zatarcia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krystian Lipiec 1, 2017 o 00:32

Witam
W 2012 we wrześniu zostałem skazany na 3lata w zawieszeniu na 6 miesięcy.
Jak byłem w KRK po pismo to kazali czekać 7 dni.
Jak pan mecenas sądzi kara się zatarła?
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Odpowiedz

Krystian Lipiec 2, 2017 o 11:01

Witam
Zostałem skazany we wrześniu 2012r na 3lata w zawieszeniu na 6 miesięcy. Po jakim czasie następuje zatarcie?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 4, 2017 o 10:08

Dzień Dobry Panie Krystianie,
Proszę poczekać na zaświadczenie z KRK i będzie wszystko wiadomo!
Pozdrawiam

Odpowiedz

Andrzej Lipiec 26, 2017 o 21:04

Dzień dobry,

Mam krótkie pytanie, czy kara z grzywny z Kodeksu Karnego Skarbowego ulega zatarciu na takich samych.zasadach jak kara grzywny z Kodeksu Karnego, tj. po roku od wykonania ??

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 27, 2017 o 09:51

Dzień Dobry Panie Andrzeju,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Krystian Lipiec 26, 2017 o 22:14

Dzień dobry Panie mecenasie.25.08 mija mi pół roku od końca okresu próby za wyrok z artykułami.156par3kk.
Zasądzono ode mnie na podstawie artykułu 46par1kk zadośćuczynienie którego do końca nie spłaciłem.Czy jest możliwe zatarcie kary?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 27, 2017 o 09:53

Dzień Dobry Panie Krystianie,
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Mariola Sierpień 1, 2017 o 21:38

Witam
Mialam kare za kradzież w zawieszeniu na rok i grzywne wszystko zaplacilam i sprawa zostala zakonczona na poczatku tego roku.
Ostatnio zaczelam prace i kierowniczka chce ode mnie papier o niekaralności.
Czy bede dalej w rejestrze Krk czy juz nie ? Jak tak to kiedy wpis sie zatrze?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 1, 2017 o 21:48

Dzień Dobry Pani Mariolu,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 6, 2017 o 15:29

Witam pytanie miałam 80godzin prac społecznych które odrobilam które miałam ze wyrok za wyzwanie teściowej czy mogę dostać zaświadczenie o nie karalnosci czy nie

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 7, 2017 o 12:27

Dzień Dobry Pani Agnieszko,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Wiki Sierpień 9, 2017 o 16:50

Witam a jesli chodzi o prawo jazdy i zatarcie skazania. Jak to tu wyglada,?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 10, 2017 o 10:24

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

KBMS Sierpień 15, 2017 o 14:46

Witam miałam się powiedzieć się że mój mąż miał rok pozbawienia wolności i po 3 miesiącach wyszedł na wolność i dostał dozur elwktroniczny na 10 miesiecy i po pulowe dozoru elektronicznego złożył podanie o zdjęcie i dostał 2 lata więcej kuratora sadownego i jak nie będzie widniał w rejestrze o nie karalności i będzie muk wziąć zaświadczenie o nie karalności proszę o szybkie odpowiec

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 21, 2017 o 14:33

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Franciszek Sierpień 23, 2017 o 13:03

Witam szanownego Pana mecenasa. Na niemal początku tego artykułu podał Pan następującą informację: cytat:
Kiedy nastąpi zatarcie skazania?
Zacznę od tego kiedy nie nastąpi. Tylko w przypadku gdy skazano Cię na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności i jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15 to zatarcie skazania nie następuje nigdy.
W związku z tym moje pytanie jest następujące: Co ma lub powinna zrobić osoba skazana na podstawie art.200kk, jeśli po odbyciu kary ciąg dalszy życia takiej osoby okazał się nienaganny i po opuszczeniu ZK nie powraca do czynu wymienionego w/w artykule. Więcej – można też stwierdzić, że czyn ten okazał się być jedynie niefortunnym incydentem, który nie znajduje potwierdzenia po odbyciu kary. Dlaczego więc i na podstawie jakiego prawa (artykułu i paragrafu) ma być do końca życia traktowana jako przestępca seksualny, tym bardziej, że jego późniejsze życie przeczy takiemu potraktowaniu. Należy zauważyć, że takie traktowanie to prawie jak reakcja łańcuchowa – brak zaufania w środowisku lub społeczności, trudności ze znalezieniem pracy (często odpowiedzialnej), reputacja, ograniczona tolerancja środowiskowa i społeczna i wiele by tu wymieniać. Dlaczego prawo obowiązujące w kraju nie daje cienia szansy takim ludziom i nie jest brane pod uwagę jego dotychczasowe życie przed czynem zabronionym, oraz nie bierze się też pod uwagę jego życia i poprawnej postawy po odbyciu kary? Gdzie tu jest zrozumienie człowieka, przebaczenie, darowanie, przywrócenie do społeczeństwa a nawet udzielenia pomocy, jeśli zachodziłaby taka potrzeba? Czy polskie prawo zezwala lub daje przyzwolenie na zaszczucie mieszkańca i obywatela kraju. Dlaczego nie stosuje się zatarcie skazania i obdarzenia zaufaniem? Nie wydaje mi się, aby takie wykluczenie ze społeczności było najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia głównie psychicznego. Można by jeszcze wiele o tym mówić czy pisać i zadawać pytania, nie mniej wciąż jest brak stosownych przepisów prawa dotyczących takich osób. Bardzo proszę o możliwie jak najszerszą odpowiedź na moje pytania i wątpliwości, gdyż w dotychczasowych przepisach prawa brakuje mi człowieka skruszonego, żałującego i wyglądającego należnego mu szacunku i zaufania. Na obszerną odpowiedź bardzo chętnie poczekam na moim adresie mailowym znajdującym się w polu wymaganym. Serdecznie pozdrawiam: Franciszek

Odpowiedz

Tomek Sierpień 25, 2017 o 17:07

Dzień dobry,
otrzymałem mandat w wysokości 500zł za próbę kradzieży 2 batoników w stanie nietrzeźwości.
Moje pytanie jest następujące – czy uniemożliwia mi to w przyszłości podjęcie pracy w policji tudzież w zawodach prawniczych?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Sierpień 26, 2017 o 00:15

Otrzymałem grzywnę i zakaz stadionowy w 2014 roku a w 2016 wysztko zeszło. W KRK daje się to utrzymuje chociaż nie wiem czemu ? Czy moze dlatego że w czasie roku zatarcie grzywny dostałem kolejną ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Milena Sierpień 28, 2017 o 22:07

Witam Pana serdecznie

W 2008 roku zostałam skazana na 30 h prac społecznych za zakłócenie ciszy nocnej. W tym samym roku kara została odrobiona. Czy jest szansa, że w mojej kartotece coś jeszcze widnieje?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 29, 2017 o 08:44

Dzień Dobry Pani Mileno,
Witam Panią serdecznie!
tak, jest taka możliwość, że nie widnieje Pani w kartotece.
proszę wsiąść sobie z KRK zaświadczenie o niekaralności. Będzie Pani tam widziała czy dalej Pani figuruje i dlaczego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Wrzesień 2, 2017 o 20:27

Witam Pana serdecznie
Jestem studentem agh kierunku mechanicznego i mam nadzieję w przyszłości na dobrą pracę. Niestety w ubiegłym miesiącu miałem przy sobie niewielką ilość narkotyków i zostałem skazany na wyrok w zawieszeniu i grzywnę 1500 zł, przy czym dostałem informację, że zatarcie skazania nastąpi po 10 latach, a ewentualnie mogę się ubiegać o skrócenie do lat 5. Czy jest możliwość coś zrobić w tej sytuacji aby skrócić ten okres? Dodam że nigdy nie byłem skazany. Bardzo bym prosił o pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 9, 2017 o 12:45

Witam bo chciałabym zapytać w 2008 roku dostałam rok pozbawienia wolnosci na trzy lata za oszustwo , oraz do spłaty 6 tyś. Nie wywiazałam się z tego i sąd skazał mnie na rok pozbawienia wolności w 2010 roku prawomocnie odbyłam karę więc kiedy mogę liczyć na przedawnienie wyroku?.

Odpowiedz

Sergiusz Wrzesień 21, 2017 o 00:44

Witam A jak się ma zatarcie karalnosci do wniosków emigracyjnych? Tzn jeżeli we wniosku ma rubrykę z zapatyniam Czy w przeszłości bylem karany To co mam wpisać ?
Pozdrawia.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 21, 2017 o 10:02

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli zatarcie skazania nastąpiło to zgodnie z polskim prawem jest Pan nie karany. Nie znam się jednak na prawie emigracyjnym kraju gdzie Pan taki wniosek składa. Tak na zdrowy rozum to może Pan wpisać nie karany ale prawo czasem ze zdrowym rozsądkiem ma niewiele wspólnego zatem polecam zapytać się prawnika specjalizującego się w prawie emigracyjnym.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafał Wrzesień 23, 2017 o 19:14

Witam, chciałem się zapytać jeśli wyrok prawomocny wydany był w grudniu 2013 roku w postaci kary ograniczenia wolności 5 miesięcy z obowiązkiem nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne (30 godzin miesięcznie) pracę rozpocząłem 29 kwietnia 2014, a zakończyłem je 5 sierpnia 2014 (wcześniej przepracowałem 150 h), wobec tego czy zatarcie skazania już nastąpiło na zasadzie nowych przepisów (szybsze zatarcie skazania) czy muszę czekać jeszcze 2 lata z tego względu że wyrok był wydany w 2013

Odpowiedz

Magda Wrzesień 27, 2017 o 16:05

Dzień dobry,

Po jakim czasie nastapi zatarcie skazania, jezeli osoba kierowala pod wplywem alkoholu (1,6 promila) i zabrano jej prawo jazdy na 2 lata ? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 27, 2017 o 16:09

Dzień Dobry Pani Magdo,
Wszystko zależy od tego jaka kara była orzeczona obok zakazu prowadzenia pojazdów.

Odpowiedz

Magda Wrzesień 27, 2017 o 18:12

I bylo jeszcze 70h prac spolecznych.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 27, 2017 o 18:38

Dzień Dobry,
a kiedy zostały one wykonane? Od tego terminu liczy się 3 lata na zatarcie skazania jeżeli pozostałe środki karne zostały wykonane.

Odpowiedz

Magda Wrzesień 27, 2017 o 19:24

2010-2012 zakaz prowadzenia pojazdow, a prace zostaly wykonane w 2010. Dziwi mnie to, ze osoba widnieje nadal w KRK.

Magda Wrzesień 27, 2017 o 18:11

I bylo jeszcze 70h prac spolecznych.

Odpowiedz

Damian 1675 Wrzesień 29, 2017 o 03:29

Witam mam pytanie w 2010 roku dostalem wyrok 10 miesiecy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 3 lata i grzywne w wysokisci 500 zl za prowadzenie pojazdu w stanie nie trzezwym kiedy nastąpi zatarcie mojego wyroku i co grozi mi teraz za jazde w stanie nie trzezwosci?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 29, 2017 o 11:18

Dzień Dobry Panie Damianie,
Zatarcie skazania powinno nastąpić pół roku po upływie okresu próby jeżeli wszystkie inne obowiązki nałożone w wyroku zostały wykonane.
Za jazdę pod wpływem grozi Panu odpowiedzialność za wykroczenie albo przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Odpowiedz

Kamil Październik 17, 2017 o 18:18

Witam.
W 2014 roku otrzymałem wyrok w zawieszeniu na 3 lata za posiadanie małej ilości konopii wraz z grzywną, którą wpłacono jeszcze tamtego roku. W tym roku tj. w kwietniu wyrok powinien minąć i tu pytanie czy będą problemy z aplikacją o wizę turystyczną do USA? Czy w aplikacji lepiej wspomnieć, że było się karanym? Mieszkam w UK pracuje, uczyłem się ani nie miałem od tamtej pory żadnych problemów z prawem. Nie wiem czy nie przekreśli to moich czy siostry szans na wizę aplikując razem? Będę wdzięczy za wszelką pomoc.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 17, 2017 o 19:15

Dzień dobry Panie Kamilu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pana pytanie proszè o kontakt: anweiler@zubek- gatner.pl

Odpowiedz

stefan Październik 18, 2017 o 10:49

W 1967r. byłem skazany wyrokiem Sądu Wojskowego na jeden rok pozbawienia wolności.Czy w chwili obecnej występując o nadanie medalu za długoletnie małżeńskie mogę wpisać że nie byłem karany? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 23, 2017 o 14:13

Dzień Dobry Panie Stefanie,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Kamil Październik 27, 2017 o 17:32

Witam. Jak ma się zatarcie względem prac społecznych (6miesięcy po 20h). Kiedy taka kara ulega zatarciu. Kara była za jazdę bez uprawnień po wcześniejszym ich cofnięciu przez starostę poprze przekroczenie liczby 21 punktów(mniej niż rok od odebrania dokumentu). Chciałbym się starać o pracę w ochronie i w związku z tym nie wiem jaką mam szansę lub kiedy ją ponownie dostanę. Wykonanie kary zakończyłem w tym miesiącu. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 28, 2017 o 15:04

Dzień Dobry Panie Kamilu,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Mateusz Październik 28, 2017 o 01:13

Witam, czy jeżeli w maju 2016 roku dostałem wyrok sądu z umorzeniem na czas próbny 12 miesięcy, to czy po upływie roku i dodatkowych 6 miesięcy od wyroku mogę się ubiegać o wypisanie mnie z rejestru policyjnego ? Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje taka możliwość ponieważ teraz przy każdej kontroli odrazu widnieje w rejestrze policyjnym, a sprawę umorzono i nie miałem przez ten czas żadnych problemów z prawem i nie chciałbym do końca życia słuchać od każdego policjanta że byłem karany i przez to być stawiany w gorszej pozycji niż człowiek niekarany, tymbardziej że sprawa została umorzona.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 28, 2017 o 15:03

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Listopad 4, 2017 o 22:23

Witam :
dostalem kare w w zawieszeni i mialem odrubke na cele spoleczne po jakim czasie bede mial czysta kartoteke?

Odpowiedz

14 lipca 2010 na 1 rok wiezienia na 5 lat w zawieszeniu. wszystko zostało naprawione finansowo. a dlaczego widnieje jeszcze w systemie ? wyrok nie jest zatarty ? proszę o odpowiedz dziękuję Listopad 13, 2017 o 21:21

Witam Panie Mecenasie. Wyrok prawomocny zapadł

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 14, 2017 o 08:56

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Możliwe, że są jeszcze jakieś obowiązki jakich Pan nie wypełnił lub jeszcze jakiś inny wyrok blokujący zatarcie.

Odpowiedz

LENA Listopad 16, 2017 o 19:31

Witam . w 2010 zostałam skazana na lata w zawieszeniu na 4oraz grzywnę . grzywna została zaplacona we wrześniu 2010 roku . kiedy i czy już sie zatarło z kartotece. prosze o pilną odpwiedź

Odpowiedz

Darek Listopad 26, 2017 o 12:02

Panie Mecenasie, wyrok w zawieszeniu 8 msc na 3 lata. Zatarcie następuje pół roku po zakończeniu okresu próby, ale miesiąc przed końcem próby następuje skazanie na drobną grzywnę. Sąd odwiesza pierwszy wyrok i zamienia go na kare ograniczenia wolności w postaci prac społecznych ( 16 miesięcy). Kiedy nastąpi zatarcie skazania czy aż 3 lata od zarządzenia kary ograniczenia wolności ? Czy 3 lata dopiero od wykonania prac społecznych, czy może inaczej ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 27, 2017 o 10:22

Dzień Dobry Panie Darku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Alicja Grudzień 3, 2017 o 16:17

Witam,
w wieku 16 lat bylam sadzona za kradziez (wartosc ponizej 100zl). Ostatecznie skonczylo sie na pouczeniu. W zwiazku z tym, że byłam wtedy nieletnia doszly mnie sluchy ze po ukonczeniu pełnoletnosci to wykroczenie mi sie ‚anuluje’ . Mam teraz 21, wypelniam podanie o wize do stanow zjednoczonych i jedno z pytan brzmi tak: Czy kiedykolwiek byłeś/aś zatrzymany/a, aresztowany/a lub skazany/a za wykroczenie lub przestępstwo,
nawet jeśli nastąpiło ułaskawienie, amnestia, itp
Czy powinnam jakos zawzec informacje o tym wykroczeniu? Czy jest to juz nie konieczne?
Pozdrawiam, Alicja

Odpowiedz

Jarek Grudzień 6, 2017 o 15:22

Dzień dobry Panie Mecenasie. W 2011 zostałem skazany na karę 12 mies.ograniczenia wolności. W 2012 sama kara ograniczenia wolności została zamieniona na zastępczą karę wolności 180 dni pozbawienia wolności. Kara 180 dni została wykonana w dniu 20 grudnia 2014. Dostałem dozór elektroniczny a wcześniej 3 miesiące w Zakładzie Karnym tam wydano zgodę na SDE i jak wyżej wspomniałem karę skończyłem odbywać w ww/w czasie. W zaświadczeniu z Krk widnieje skazany na ogr.wolności a w rubryce obok zamiana kary jak i postanowienie o wydaniu zgody na Sde. Co dziwne wpisane jest że SDE bylo do 31 grudnia co się zgadza ale z grzywną za inną sprawę bo 180 dni zastępczej kary pozbawienia wolności skończyłem odbywać tak jak dokładnie napisałem. Z tego co pamiętam obok kary ograniczenia wolności była grzywna , ale została zapłacona. Czy po dniu 20 grudnia mogę uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Zostałem skazany za art.209kk par.1 z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Grudzień 6, 2017 o 15:32

Dzień Dobry Panie Jarku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Stanley Grudzień 19, 2017 o 08:14

Witam , w 2016 roku zostałem skazany za składanie fałszywych zeznań . wyrok grzywny w kwocie około 2tys. , wpłaciłem w grudniu 15 . teraz będę występował o pozwolenie na broń myśliwską . Czy karta moja już jest wyczyszczona ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 3, 2018 o 15:43

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pani pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Konrad Grudzień 20, 2017 o 22:07

Witam Piszę ponieważ dostałem od sądu grzywnę +plus dwa lata próby, chciałbym się dowiedzieć do kiedy zostanie to w papierach ponieważ swoją przyszłość wiążę z wojskiem, i czy np. przyjmą mnie do szkółki wojskowej, czy musze odczekać jakiś czas jeśli tak to ile 😉

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 3, 2018 o 15:41

Dzień Dobry Panie Konradzie,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pani pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Marek Grudzień 31, 2017 o 08:34

witam,mam pytanie odnosnie zamazania informacji. W 2013 r dostalem kare 8 miesiecy ograniczenia wolnosci i 20 godzin nie odplatnej pracy na cele spoleczne,w 10.07.2014 sad zamienil forme na potracenia 10% z zasadniczego wynagrodzenia w stosunku miesiecznym,zas dnia 7-08-2015 wykonano kare ograniczenia wolnosci. Czy na dzien dzisiejszy to jest 31.12.2017 moge starac sie o zamazanie wyroku??

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 3, 2018 o 09:40

Dzień Dobry Panie Marku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Krystian Styczeń 3, 2018 o 14:44

Witam
2015.10 mialem uprawomocnienie sie wyroku w ktorym dostalem 10mcy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu wolnosci. Dodatkowo dostalem do zaplaty grzywne i naprawienie szkody. Grzywne zaplacilem 2015.10.30 a szkoda zostala naprawiona w 2016.03. Kiedy nastapi zatarcie w krk?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 3, 2018 o 15:31

Dzień Dobry Panie Krystianie,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Bartek Styczeń 6, 2018 o 20:33

Zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę po alkoholu (rano 0,7 promila) w dniu 8 czerwca 2015 r. Sąd zatrzymał mi prawo jazdy na okres 3 lat. i zastosował grzywnę ( wyrok nie został upubliczniony).
Z wydziału komunikacji dostałem pismo mówiące o tym, że o wydanie ponownego dokumentu – uprawnień do kierowania mogę się starać od 7 czerwca 2018 roku po przejściu badań w WOMP i zdaniu ponownie egzaminu na prawo jazdy.
Chcę tego dokonać podczas letnich ferii lipiec, sierpień. 2018.
Pytanie !
-Czy kierowanie pojazdem bez uprawnień (nadmieniam, że uprawnienia zostały mi zatrzymane) po okresie zakazu sądowego tj np. 7 czerwca 2018 r. będzie traktowane jako wykroczenie z art. 94 $ 1.
czyli mandat 500 złotych ?
-Kiedy nastąpi zatarcie wyroku w Krajowym Rejestrze?
Za informację dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 8, 2018 o 11:48

Dzień Dobry Panie Bartku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskanie odpłatnej porady na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Michał Styczeń 10, 2018 o 20:28

Witam, mam pytanie, w roku 2015 6 listopada ukączyłem odbywać kare w systemie elektronicznym kara wynosiła 8 miesięcy za wyłudzenie bankowe moje pytanie po jakim okresie będe miał czste konto?

Odpowiedz

Damian Styczeń 11, 2018 o 19:10

Witam mam pytanie doslalem wyrok za trzy kradzieze z wlamaniem dostalem lacznie 2lata I 8 miesiecy pulowe wyroku odsiedzialem a reszte sad zawiesil na dwa lata po jakim czasie moge sie starac o zaswiadczenie o nie karalnosci

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 12, 2018 o 10:17

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Dziękuję za komentarz i pytanie. Moja odpowiedź jest poradą prawną a więc jest odpłatna. Jeżeli chce Pan taką odpowiedź uzyskać proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Mirka Styczeń 31, 2018 o 23:27

Witam serdecznie, mam pytanie czy jeżeli dostałam karę grzywnej 2015 roku, uprawomocnienie nastopiło 13.01.2015 roku to czy obowiązuje mnie prawo 5 lat czy 1 roku do nastąpienia zatarcia w rejestrze karnym ? Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler Luty 1, 2018 o 08:41

Dzień Dobry Pani,
Obowiązuje Panią okres 1 roku od wykonania kary.

Odpowiedz

Damian Luty 1, 2018 o 15:35

Witam serdecznie . W 22.04.2009 prawomocny wyrok, 5 miesiecy w zawieszeniu na 3 lata. Okres próby skończył się 22.04.2012 . Kiedy nastąpi zatarcie ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Luty 1, 2018 o 19:14

Dzień Dobry Panie Damianie,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli nie miał Pan żadnych innych obowiązków w wyroku lub już je Pan spełnił to z mocy prawa zatarcie skazania nastąpić powinno po 6 miesiącach od okresu próby. Proszę sprawdzić sobie w KRK czy to skazanie dalej widnieje można zrobić to także elektronicznie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Luty 12, 2018 o 20:25

Witam,
Szanowni Państwo moje pytanie brzmi. W marcu 2010 roku zapadł wyrok 1 rok i dwa miesiące w zawieszeniu na 3 lata pozbawienia wolności plus koszty sądowe około 3100 zł plus trzeba było zapłacić wszystkim poszkodowanym małe sumy, łączny koszt wyszedł nie całe 1600 zł. Po jakim czasie kasuje się wyrok ? skoro mamy już 2018 rok ? Czy kasacja odbywa się automatycznie? Czy ten wyrok jest już przedawniony/skasowany ? Ktoś potrzebuje zaświadczenie o niekaralności dlatego pytam tu. Szanowni Państwo Prosiłbym o jak najszybszą odpowiedź. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam Piotr.M

Odpowiedz

Daniel Anweiler Luty 13, 2018 o 12:17

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli wszystkie obowiązki wskazane w wyroku zostały wykonane to wyrok uległ zatarciu z mocy prawa po upływie 6 miesięcy od okresu próby.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian Luty 14, 2018 o 21:06

Witam, 14.12.2016 otrzymalem prawomocny wyrok o uszkodzenie mienia. Grzywna 500 zl 6 miesiecy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 2 lata. Po jakim czasie nastepuje zatarcie skazania ? Dodam ze w lutym 2018 wystapilem o zaswiadczenie niekaralnosci lecz wciaz widnieje jako karany.

Odpowiedz

Violetta Luty 16, 2018 o 20:31

Witam Wszystkich. Ja również mam pytanie do Pana Mecenasa.
Otóż w 2007 roku zostałam skazana za głupotę w młodości (wyłudzenie kredytu) na 1 rok i 7 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata.. Do tego jakieś koszty sądowe, których kwoty w tej chwili już nawet nie pamiętam, ale pamiętam, że krótko po zapadnięciu wyroku odpracowałam koszty sądowe.
Spłaciłam też jakąs część wyżej wymienionego kredytu.. Niestety całości jeszcze nie udało mi się spłacić. Wyrok Nie został odwieszony. I pytanie moje brzmi: czy adnotacja o moim wyroku dalej figuruje w KRK? Czy jest szansa, że mogła już ulec zatarciu? Czy może nie ulegnie zatarciu dopóki nie spłace całości zadłużenia??
Dziękuje bardzo.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamil Luty 25, 2018 o 13:06

Witam
Panie Mecenasie w 2009 zostalem skazany grzywna w niemczech na 70 stawek dziennych. W 2014 roku musialem czesc kary odsiedziec ok 28 dni reszta grzywny zostala uregulowana.
W ostatnim tygodniu bylem po zaswiadczenie KRK i niezostalo mi wydane powiedziano w okienku ze musi zostac zweryfikowane w Warszawie.
Jak dlugo moze potrwac taka weryfikacja???
Jak wyglada procedjra takiej weryfikacji???
Czy jest mozliwosc ze niedostane zaswiadczenia???

Odpowiedz

Daniel Anweiler Luty 26, 2018 o 15:16

Dzień Dobry Panie Kamilu,
Witam Pana serdecznie!
Taka weryfikacja może trwać od kilku dni do kliku tygodni, zależy od sprawy. Następuje w Pana sprawie sprawdzenie jak wygląda kwestia zatarcia skazania w Niemczech.
Może się okazać, że kara z Niemiec jeszcze się nie zatarła i dostanie Pan zaświadczenie, że był Pan karany w Niemczech.

Odpowiedz

Klaudia Maj 22, 2018 o 11:45

Witam. jeśli kilka lat temu mialam wyrok dozoru elektronicznego na okres 2 msc to czy moge starać sie o dokument o niekaralnosci lub zatarcie??? Co zrobic i gdzie sie dalej udac??? I drugie pytanie czy mam jeszcze szansę aby starac sie do policji???

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 22, 2018 o 20:32

Dzień Dobry Pani Klaudio,
Witam Panią serdecznie!
Proszę sprawdzić czy Pani skazanie jest nadal w KRK. Generalnie skazanie na karę pozbawienia wolności odbytej w dozorze elektronicznym zaciera się po 10 latach a na wniosek skazanego po 5. Proszę to sprawdzić w najbliższym sądzie okręgowym lub przez internet. Wniosek kosztuje 30 zł.
Co do pracy w Policji to skazanie pomimo ewentualnego skazania będzie widniało w kartotece Policji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotrek Maj 22, 2018 o 21:17

Witam

Panie Mecenasie, pare lat temu zostałem skazany wyrokiemza posiadanie na 3 miesiące w zawieszeniu na 3 lata. Chciałem sie zapytać kiedy dojdzie do zatarcia po ilu latach? I po jakim czasie mogę uzyskać papier o niekaralności?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 23, 2018 o 14:20

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
w przypadku kary w zawieszeniu zatarcie skazania następuje z mocy prawa po 6 miesiącach od upływu okresu próby.
Pozdawiam

Odpowiedz

Beata Czerwiec 6, 2018 o 14:23

W styczniu 2016 prawomocny wyrok -16 miesięcy odsiadki, plus grzywna. W ZK znalazł się w listopadzie 2017, prawdopodobnie w październiku 2018 roku skazany otrzyma warunkowe zwolnienie z reszty kary. Od jakiej daty należy liczyć bieg okresu do ewentualnego zatarcia? Ile on będzie wynosił 3 lata czy 5 lat? (mam namyśli możliwość wystąpienia z wnioskiem o zatarcie) Od października 2018? (pewnie będzie jeszcze przyznany kurator na 2 lata) czy dopiero po tych 2 latach kuratora?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 6, 2018 o 21:52

Dzień Dobry Pani Beato,
Witam Panią serdecznie!
Okres potrzebny do wystąpienia o wcześniejsze zatarcie skazania będzie liczony od dnia zwolnienia z zakładu karnego ale tylko wtedy gdy nie zostanie odwołany okres próby. Musi być także wykonana grzywna a także inne obowiązki jeżeli były zawarte w wyroku. Okres do wcześniejszego zatarcia na wniosek to 5 lat.

Odpowiedz

Agnieszka Czerwiec 20, 2018 o 23:09

Dzień dobry
Proszę o informację czy mam szansę na pracę w policji jeśli w 2015 roku spowodowałam wypadek samochodowy. Nie byłam pod wpływem alkoholu ale miałam sprawę za spowodowanie skręcenia łokcia u ofiary. Otrzymałam karę pieniężną i ograniczenie wolności w zawieszeniu na rok. Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 23, 2018 o 11:55

Dzień Dobry Pani Agnieszko,
Rozumiem, że Pani skazanie uległo zatarciu.
W związku z powyższym nie jest Pani w świetle prawa osobą skazaną. Jednocześnie Pani skazanie będzie w kartotece policyjnej z której nie da się wykreślić. Nie wiem jakie kryteria przyjmą w zakresie Pani przyjmowania do policji. Proszę się dowiedzieć u źródła.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Lipiec 14, 2018 o 21:04

Witam

Bardzo ciekawy artykuł za co dziękuję.
Prośba o dodatkowy komentarz lub informację jak wygląda spraw:
w przypadku kiedy zapadł wyrok 2 lat i 7 miesięcy pozbawienia wolności. Skazany w ramach środka zapobiegawczego odbył wyrok / zaliczono na poczet kary 2 lata. Następnie Sąd Karnowykonawczy na wniosek skazanego zawiesił resztę kara – 7 miesięcy na okres próby 2 lat.
Po jakim okresie/ od jakiego momentu można ubiegać się o zatarcie skazania ? po 5 latach od od wyroku prawomocnego 2 lata i 7 miesięcy ? czy po 5 latach po odbyciu próby 2 lat?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 25, 2018 o 21:43

Dzień Dobry Panie Karolu,
Witam Pana serdecznie!
Rozumiem, że te 7 miesięcy zostało zawieszone w ramach warunkowego przedterminowego zwolnienia. Gdy warunkowe przedterminowe zwolnienie nie zostało odwołane karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Odpowiedz

Sebastian Sierpień 14, 2018 o 18:12

Dzień dobry.
W styczniu 2018 roku zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Zostałem ukarany grzywną w wysokości 1000 zł, wpłaceniem 5000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także otrzymałem czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Grzywna została zapłacona, kwota do zapłaty na w.w. fundusz została rozłożona na raty, które sumienne wpłacam każdego miesiąca. Moje pytanie jest następujące, ponieważ przeczytałem mnóstwo artykułów i sam nie wiem już, co myśleć. Kiedy nastąpi zatarcie skazania w moim przypadku? Czy będzie to po roku od spłacenia grzywny (i po spłaceniu kwoty na fundusz), czy dopiero po 4 latach (czyli styczeń 2022), gdy zakaz nie będzie już obowiązywał?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 17, 2018 o 13:12

Dzień Dobry Panie Sebastianie,
Witam Pana serdecznie!
Zatarcie skazania nastąpi po wykonaniu środka karnego jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarek Sierpień 23, 2018 o 07:06

Witam w 2009 dostałem grzywnę za niewstawienie się do wku ale zapomniano o mnie wydziale karnym i upomniałem się dam rok temu więc grzywnę zapłaciłem więc kiedy będzie zatarcie wyroku

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 23, 2018 o 21:02

Dzień Dobry Panie Jarku,
Witam Pana serdecznie!
na zatarcie skazania musi Pan poczekać rok od wpłacenia grzywny.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 27, 2017 o 19:52

Dzień Dobry,
Widać musi być jeszcze coś co powoduje, że nie nastąpiło zatarcie

Odpowiedz

Magda Wrzesień 27, 2017 o 22:20

A coz to jeszcze moze byc ? Bardzo dziekuje za odp.!

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 27, 2017 o 23:06

Musi Pani sprawdzić w aktach sprawy.

Odpowiedz

Magda Wrzesień 27, 2017 o 23:21

Osoba spaliła akta, po tym jak minęły 2 lata i mogła zacząć prowadzić pojazdy… Gdzie można to jeszcze sprawdzić? W sądzie ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 28, 2017 o 09:18

Tak można sprawdzić w sądzie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem anweiler@zubek-gatner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: