Ostatnia aktualizacja 23 listopada 2017
Z poprzedniego wpisu już wiesz jakie są organy w postępowaniu karnym wykonawczym. Jednym z nich jest sąd penitencjarny. Dla niego zastrzeżone są w kodeksie karnym wykonawczym określone uprawnienia. Jest ich wiele ale jest kilka najważniejszych jakie omówię.
Sąd penitencjarny – co to za sąd?
Sądem penitencjarnym są określone wydziały w Sądach okręgowych lub wyodrębnione sekcje tychże sądów utworzone w wydziałach karnych. Zawsze jest to jednak sąd okręgowy.
Sąd penitencjarny – do jakich spraw jest właściwy?
Sąd penitencjarny jest przede wszystkim właściwy do rozpoznawania zażaleń na postanowienia sądów wykonawczych I instancji. Sąd penitencjarny orzeka także w sprawach dozoru elektronicznego. Do kompetencji sądu penitencjarnego należy także wydanie decyzji co do zmiany rodzaju i typu zakładu karnego gdy jego rodzaj został określony w wyroku skazującym.
Najważniejszą jednak z punktu widzenia skazanego rolą sądu penitencjarnego, poza oczywiście wydawaniem zgody na dozór elektroniczny, jest orzekanie o przerwie w karze. Gdy uda się Ci uzyskać roczną przerwę w karze to także sąd penitencjarny udzielić Ci może warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania reszty kary.
Jeśli nie wiesz do jakiego sądu masz złożyć swój wniosek lub pismo albo jak napisać swój wniosek skontaktuj się, pomogę Ci.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }