Ostatnia aktualizacja 20 listopada 2017
W postępowaniu karnym wykonawczym nie tylko sąd i prokuratura mogą podjąć decyzję w Twojej sprawie. Jest wiele organów postępowania karnego wykonawczego, które są władne wydać decyzję co do odbywania czy wykonywania Twojej kary. Warto wiedzieć kto i co może podjąć w sprawie wykonywanie przez Ciebie kary.
Organy postępowania karnego wykonawczego.
Zgodnie z art. 2 kodeksu karnego wykonawczego organy postępowania karnego wykonawczego to po kolei:
1)sąd pierwszej instancji lub inny sąd równorzędny,
2)sąd penitencjarny;
2a)referendarz sądowy;
3)prezes sądu lub upoważniony sędzia;
4)sędzia penitencjarny;
5)dyrektor zakładu karnego, aresztu śledczego, a także dyrektor okręgowy i Dyrektor Generalny Służby Więziennej albo osoba kierująca innym zakładem przewidzianym w przepisach prawa karnego wykonawczego oraz komisja penitencjarna;
6)sądowy kurator zawodowy oraz kierownik zespołu kuratorskiej służby sądowej;
7)sądowy lub administracyjny organ egzekucyjny;
8)naczelnik urzędu skarbowego;
9)odpowiedni terenowy organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego;
10)inny organ uprawniony przez ustawę do wykonywania orzeczeń.
Właściwy organ w postępowaniu karnym wykonawczym
Pierwszym organem dla którego zastrzeżona jest właściwość wszystkich spraw wykonywania kary jest sąd, który wydał orzeczenie w Twojej sprawie w pierwszej instancji, chyba że ustawa stanowi inaczej. Sądem penitencjarnym właściwym w Twojej sprawie jest Sąd Okręgowy (czyli sąd penitencjarny) w którego okręgu przebywasz chyba że ustawa stanowi inaczej. W stosunku do osób skazanych przez sąd wojskowy, w sprawach penitencjarnych, orzeka wojskowy sąd garnizonowy. Na postanowienie w sprawach właściwości sądu nie przysługuje zażalenie.
Jeżeli masz wątpliwości jaki sąd jest właściwy w Twojej sprawie wykonawczej skontaktuj się a pomogę Ci ustalić właściwy sąd do rozstrzygnięcia Twojego wniosku.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }