Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy można oszukać dozór ?

Daniel Anweiler09 czerwca 2019Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 6 grudnia 2021

Czy można oszukać dozórDozór elektroniczny to sposób na odbycie kary pozbawienia wolności w warunkach domowych. Nie musisz być w zakładzie karym tylko chodzisz normalnie do pracy.  Wracasz na wieczór do domu. W weekendy masz trochę ograniczone poruszanie się poza domem czy mieszkaniem. Jest to jednak ciągle kara. Zastanawiasz się czy można oszukać dozór ?

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru

W wielu przypadkach dozór elektroniczny odbywa się spokojnie. Gdy zbliża się połowa kary składasz wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego o którym orzeknie sąd penitencjarny. Dostajesz zgodę na warunkowe zwolnienie i po upływie okresu próby sprawa się dla Ciebie kończy.

Czy można oszukać dozór?

Problemy z dozorem zaczynają się w przypadku gdy zaczynają się nawarstwiać inne kary do wykonania. Odbywasz karę w dozorze a tu nagle przychodzi nowy wyrok np. zamiana kary ograniczenia wolności na zastępczą karę pozbawienia wolności. Co teraz zrobić? Może się też tak zdarzyć, że przeszkadza Ci ograniczenie wynikające z dozoru. Spóźniasz się na uzgodniony przez sąd czas do odbywania w ramach dozoru. Może też się tak zdarzyć, że zerwiesz obroże. Co się może wtedy stać ?

Kolejna kara do odbycia

Co w takim przypadku można zrobić z dozorem ? Gdy masz kolejną karę do odbycia w więzieniu a kara którą odbywasz już w dozorze nie jest równa jednemu rokowi możesz się zastanowić nad złożeniem wniosku o odbycie także drugiej kary w dozorze elektronicznym. Pamiętaj jakiej kary nie odbędziesz w dozorze elektronicznym oraz, że obie kary nie mogą mieć razem więcej niż jeden rok. Wniosek składasz do sądu penitencjarnego. Jeżeli sąd wyrazi zgodę to odbędziesz także drugą karę w dozorze elektronicznym.

Zerwanie obroży

Gorzej jest w przypadku gdy notorycznie się spóźnisz żeby być na czas w miejscu odbywania dozoru. Wtedy sąd może zdecydować o odwołaniu dozoru elektronicznego. Co się stanie gdy zerwiesz bransoletkę dozoru elektronicznego ? Zerwanie obroży oznacza samouwonienie a to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Możesz to tylko wytłumaczyć tym, że została zdjęta czy zerwana przez przypadek albo w związku z udzielaniem pomocy medycznej czy innym wypadkiem na który nie miałeś wpływu. Od razu musisz o tym poinformować kuratora i instytucję monitorującą.

Nie warto próbować oszukać dozór

Czy zatem można oszukać dozór elektroniczny ? Nie, nie można i nie warto próbować oszukać dozór bo w takim przypadku narażasz się na dodatkową odpowiedzialność karną. Oczywiście resztę kary odbędziesz w Zakładzie karny. No i zgody na odbycie innej kary w dozorze już raczej nigdy nie dostaniesz.

Możesz także wpisu posłuchać w wersji audio na moim podcascie PrawniczeEspresso.

Możesz także obejrzeć vlog Prawo w Minutę #12

Photo by tu tu on Unsplash 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: