Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Wniosek o zatarcie skazania – wzór

Daniel Anweiler12 maja 201611 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 16 czerwca 2019

Wniosek o zatarcie skazaniaPo publikacji poprzednich wpisów dotyczących zatarcia skazania otrzymałem kilka maili z zapytaniem jak sporządzić wniosek o zatarcie skazania. Postanowiłem udostępnić Ci gotowy wniosek do wypełnienia. Znajdziesz go tutaj.

Zatarcie skazania na wniosek skazanego może nastąpić po upływie 5 lat od wykonania kary, darowania lub przedawnienia jej wykonania, jeżeli w tym okresie przestrzegałeś  porządku prawnego, a wymierzona Ci kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

Składając wniosek o zatarcie skazania musisz pamiętać, że o zatarciu skazania orzeka sąd, który wydał wyrok skazujący Cię w pierwszej instancji. Jeżeli w pierwszej instancji orzekało kilka sądów, właściwy jest ten sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący w Twojej sprawie. Jeżeli orzekały sądy różnego rzędu (sąd rejonowy albo sąd okręgowy), właściwy jest sąd wyższego rzędu czyli sąd okręgowy.

We wniosku skierowanym do właściwego sądu musisz napisać o zatarcie jakiego skazania wnosisz tj. jaki wyrok i orzeczona w nim kara ma być zatarta. Konieczne jest też żebyś wskazał, że przestrzegałeś od czasu skazania porządku prawnego to znaczy nie byłeś skazany za inne przestępstwa.

Twój wniosek musi być także opłacony. Koszt to 45 zł.  Możesz zapłacić w kasie sądu albo zapłacić przelewem na konto sądu ze wskazaniem jakiej sprawy dotyczy wpłata.

Na postanowienie o zatarciu skazania przysługuje zażalenia. Oznacza to, że gdy sąd nie uwzględni Twojego wniosku możesz się odwołać. Odwołać może się też prokurator gdy sąd uwzględni Twój wniosek.

Twój wniosek o zatarcie skazania, złożony przed upływem roku od wydania postanowienia odmawiającego zatarcia, Sąd może pozostawić bez rozpoznania. Nie oznacza to, że musi, ale za zwyczaj tak robi.

Musisz pamiętać, że jeżeli orzeczono wobec Ciebie środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.

Jeżeli skazano Cię za dwa lub więcej przestępstw, a nie można wnioskować o wyrok łączny dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań. Oznacza to, że zatarcie może nastąpić po upływie okresu potrzebnego do zatarcia skazania ostatniej z orzeczonych kar.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Grabiec 12 maja, 2016 o 15:21

Panie mecenasie, a czy zna Pan przypadki nieuwzględnienia wniosku o zatarcie? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 maja, 2016 o 16:22

Panie Mecenasie osobiście się nie spotkałem. Myślę, że na pewno są wnioski nie uwzględnione ale raczej dlatego, że nie zostały formalnie wypełnione przesłanki a nie dlatego, że sąd oddalił je po merytorycznym zapoznaniu się z nimi. Dziękuję za komentarz i pytanie.

Odpowiedz

krzysztof 7 listopada, 2016 o 10:01

Dzień dobry! Panie mecenasie chciałbym zapytać którą sygnaturę akt wpisać we wniosku o zatarcie skazania ;skoro miałem wyrok łączny 5 i pól roku:1) wyrok w sądzie rejonowym w Działdowie (w roku 1998)2 lata pozbawienia wolnosci, zamieniony po apelacji w sądzie wojewódzkim w Warszawie(w 1998 roku) na karę 1 roku i 6 miesięcy. Następny wyrok z sądu wojewódzkiego w Warszawie (w 1998 roku) to 5 lat pozbawienia wolności. Później wyrok połączono na karę łączną 5 lat i 6 miesięcy .Odbycie kary ukończyłem w lutym 2007 roku. Od roku 1997 nie popełniłem żadnego przestepstwa ani wykroczenia. Kiedy mogę ubiegać się o zatarcie skazania i którą sygn .akt umieścić we wniosku. Serdecznie pozdrawiam. Krzysztof Mazurowski.

Odpowiedz

krzysztof 7 listopada, 2016 o 10:03

Dzień dobry! Panie mecenasie chciałbym zapytać którą sygnaturę akt wpisać we wniosku o zatarcie skazania ;skoro miałem wyrok łączny 5 i pól roku:1) wyrok w sądzie rejonowym w Działdowie (w roku 1998)2 lata pozbawienia wolnosci, zamieniony po apelacji w sądzie wojewódzkim w Warszawie(w 1998 roku) na karę 1 roku i 6 miesięcy. Następny wyrok z sądu wojewódzkiego w Warszawie (w 1998 roku) to 5 lat pozbawienia wolności. Później wyrok połączono na karę łączną 5 lat i 6 miesięcy .Odbycie kary ukończyłem w lutym 2007 roku. Od roku 1997 nie popełniłem żadnego przestepstwa ani wykroczenia. Kiedy mogę ubiegać się o zatarcie skazania i którą sygn .akt umieścić we wniosku. Serdecznie pozdrawiam. Krzysztof Mazurowski. Lidzbark 07.11.2016

Odpowiedz

altynn 5 kwietnia, 2017 o 09:37

Panie mecenasie! napisał pan wyżej: „Zatarcie skazania na wniosek skazanego może nastąpić po upływie 5 lat od wykonania kary, darowania lub przedawnienia jej wykonania, jeżeli w tym okresie przestrzegałeś porządku prawnego, a wymierzona Ci kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.” Czy aby na pewno jest ograniczenie czasowe?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 5 kwietnia, 2017 o 10:26

Dzień Dobry,
Tak jest wskazane ograniczenie czasowe, o takim ograniczeniu czasowym stanowi art 107 par. 2 kodeksu karnego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Emma 11 maja, 2017 o 09:32

Dzien dobry.
A co w związku z skazaniem po za granicami kraju czy również zostaje on zatarty po 5 latach w zaswiadczeniach o nie karalność z Polskiego sądu ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 maja, 2017 o 14:43

Dzień Dobry Pani Emmo,
Witam Panią serdecznie!
Zatarcie skazania z zagranicy następuję zgodnie z przepisami kraju w którym nastąpiło skazanie tzn. prawo tamtego kraju określa termin zatarcie skazania i w tym przypadku nie stosuje się polskiego prawa.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian 11 maja, 2017 o 11:16

Witam Panie Mecenasie,
28.11.2009 r. uprawomocnił się mój wyrok w którym Sąd odstąpił od wymierzenia kary i orzekł 500 zł jako świadczenie pieniężne na rzecz jednego ze stowarzyszeń.
Dziś odebrałem informację z rejestru karnego gdzie niestety figuruję, a z mocy prawa po 1 roku powinno to zostać usunięte.
Twierdzę, iż świadczenie pieniężne spełniłem, jednak w związku z kilkakrotnym w tym czasie przeprowadzaniem się nie posiadam potwierdzenia wpłaty.
Czy w składanym wniosku o zatarcie skazania od razu powołać się na podstawie art. 45 § 3
na przedawnienie grzywny? W okresie 7,5 roku Sąd ani razu nie wszczynał procedury wymierzenia kary zastępczej, która powinna chyba być wszczęta w takim przypadku w ciągu maksymalnie 3 lat od prawomocnego rozstrzygnięcia się sprawy.
Czy mimo tego, iż Sąd z mocy prawa samodzielnie nie usunął mnie z rejestru również muszę wnosić opłatę, czy argumentując jak wyżej istnieje możliwość umorzenia tej opłaty?
Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 maja, 2017 o 14:41

Dzień Dobry Panie Sebastianie,
Witam Pana serdecznie!
Proszę o kontakt mailowy w celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pana zapytanie!
Pozdrawiam i czekam na wiadomość

Odpowiedz

Maciej B. 11 października, 2017 o 01:07

Dzień Dobry. Pytanie moje po jakim czasie od wykonania kary w systemie dozoru elektronicznego 6 miesiecy, moge starac sie o zatarcie. 1 rok jak mowila ustawa o Dozorze Elektronicznym z 2007 roku, czy 5 lat jak w przypadku skazania na karę pozbawienia wolnosci. Dziekuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: