Ostatnia aktualizacja 8 października 2017
W związku z osadzeniem Cię w Zakładzie Karnym czy Areszcie Śledczym mogą się wiązać dość przykre skutki związane z odizolowaniem Cię od wydarzeń rodzinnych mających ogromne znaczenie dla Ciebie tj. ślub, chrzciny, komunia czy pogrzeb.
Co można w takiej sytuacji zrobić?
Możesz starać się o przepustkę „losową” na czas do 5 dni.
Procedura udzielania przepustek
Przepustek udziela Dyrektor Zakładu Karnego w którym odbywasz karę. Wniosek o przepustkę musi być wystosowany bezpośrednio do dyrektora. Taki wniosek należy uzasadnić. Okoliczności, które uprawniają Cię do wystąpienia o przepustkę losową to odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny, uczestnictwo w pogrzebie członka rodziny lub osoby najbliższej oraz w innych wypadkach szczególnie ważnych dla skazanego. Te inne wypadki szczególnie ważne dla skazanego są nieokreślone wprost ale może to być urodzenie się dziecka, wesele w rodzinie, chrzest, komunia, egzamin końcowy czy nawet istotne transakcje biznesowe.
Z asystą konwoju czy bez asysty.
Decyzję o tym podejmuje Dyrektor Zakładu jednakże asysta konwoju lub osoby godnej zaufania nie jest obligatoryjna. Każdorazowa ocena tego czy możesz opuścić zakład karny z asystą czy bez zależy od dyrektora i jego oceny Twojej postawy.
Przed wydaniem przepustki losowej sporządza się obligatoryjnie prognozę kryminologiczno-społeczną, jednakże negatywna ocena nie jest przesądzająca o tym, że takiej przepustki nie dostaniesz. Oznaczać może, że będziesz miał przydzieloną asystę.
Odwołanie
Na nieudzielenie zgody na przepustkę losową przysługuje Ci skarga do sędziego penitencjarnego jaki i również możliwość zaskarżenia decyzji do sądu penitencjarnego.
Tymczasowo aresztowany odbywający karę pozbawienia wolności
Udzielenie przepustki losowej gdy jesteś tymczasowo aresztowanemu ale masz prawa i obowiązki skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności wymaga wydania zarządzenia o zgodzie przez organ, do którego dyspozycji pozostajesz czyli sadu lub prokuratury.
*****
Warto przeczytać.
Jesteś skazany. Jakie masz prawa. >>
Korzystanie z telefonu w Areszcie Śledczym. >>
Czym tymczasowe aresztowanie różni się od odbywania kary. >>
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }