Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2020
Nie udzielił Ci sąd odroczenia wykonania kary. W związku z tym napisałeś i złożyłeś zażalenie. Sprawa trafi teraz do Sądu wyższej instancji. Sąd rozpozna je na posiedzenie nad zażaleniem na odmowę odroczenia kary. Czy jeszcze coś napisać? Iść na to posiedzenie czy też nie?
Posiedzenie nad zażaleniem na odmowę odroczenia kary
Kiedy złożysz zażalenie sąd przekaże je wraz z aktami do sadu wyższej instancji. Wtedy sąd wyznaczy posiedzenie nad zażaleniem na odmowę odroczenia kary. O tym posiedzeniu zostaniesz poinformowany listownie. Za zwyczaj jest ono około 3 miesięcy od złożenia przez Ciebie zażalenia. Na tym posiedzeniu możesz a właściwie dobrze gdybyś był obecny. Jedyną okolicznością w jakiej odradzam pojawianie się na takim posiedzeniu to jest niewstrzymanie kary przez sąd oraz już „przeterminowany” bilet do ZK.
Jak wygląda posiedzenie ?
Na posiedzeniu sędzia najpierw poda sprawozdanie ze stanu sprawy a następnie udzieli Ci głosu. Możesz się wtedy wypowiedzieć co Ci się nie podoba w orzeczeniu które zaskarżyłeś. Następnie wypowiedzieć będzie się mógł przedstawiciel prokuratury. On w swojej wypowiedzi podtrzyma to, że stanowisko sądu pierwszej instancji było i jest nadal prawidłowe. Wskaże także, dlaczego nie warto dopuszczać nowych dowodów lub zmieniać stanowiska w sprawie. Na taką wypowiedź, jeżeli padło coś nowego do czego się nie odniosłeś możesz złożyć replikę. Replika to po prostu Twoja odpowiedź na wypowiedź prokuratora. Nie może to jednak iść w nieskończoność w pewnym momencie sąd już nie pozwoli na dalsze wypowiedzi.
Narada nad postanowieniem i ogłoszenie
Po wypowiedziach sąd zaprosi Cię i prokuratora abyście poczekali na orzeczenie na zewnątrz sali rozpraw. Potem wejdziecie z powrotem na sale rozpraw i sąd poda swoją decyzję ws. Twojego zażalenia.
Sąd może uwzględnić zażalenie i zmienić orzeczenie sądu pierwszej instancji przyznając Ci odroczenie wykonania kary. Może także uchylić postanowienie sądu pierwszej instancji przekazać mu, ze swoimi wytycznymi, sprawę do ponownego rozpoznania. Niestety może też nie uznać za zasadne Twojego zażalenia i je oddalić. W takim przypadku postanowienie o odmowie odroczenia kary staje się prawomocne. Nie możesz już na te okoliczności powoływać się przy ewentualnym nowym wniosku o odroczenie wykonania kary.
Photo by Luke Stackpoole on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }