Ostatnia aktualizacja 11 czerwca 2019
Jakiś czas temu media obiegła informacja, że Prezydent Włoch ułaskawił trzech mężczyzn którzy zabili swoich najbliższych. O ich ułaskawienie wystąpiły rodziny a także zakłady karne. O tej historii przeczytasz tutaj.
W dniu wczorajszym tj. 10.06.2019 roku Rzeczpospolita podała, że Marek Falenta skazany w aferze podsłuchowej złożył wniosek o ułaskawienie i że proponuje układ za ułaskawienie.
Sprawa z Kancelarii Prezydenta została przesłana do Prokuratury Krajowej a następnie do sądu. Dlaczego taka procedura. Czy nikt nie chce się tym zająć?
Ułaskawienie przez Prezydenta to ostatnia szansa
W kilku poprzednich wpisach opowiadałem już o ułaskawieniu. Między innymi o tym, że ułaskawienie przez Prezydenta RP to ostatnia szansa na darowanie lub złagodzenie kary. Pisałem także, że zatarcie skazania może nastąpić w wyniku ułaskawienia przez Prezydenta. Możesz też skorzystać z mojego wzoru prośby o ułaskawienie.
Załatwienie Twojej prośby o ułaskawienie
Możesz złożyć swoją prośbę o ułaskawienie prosto do Prezydenta. Prezydent sam podejmie decyzję prosząc o akta Prokuratora Generalnego czy Prokuraturę Krajową. Może to także zrobić bez zapoznania się aktami sądowymi. Może się też tak stać, że po wpłynięciu Twojej prośby o ułaskawienie zwróci się do Prokuratora Generalnego o przedstawienie opinii w sprawie ułaskawienia z sądów.
Sąd wyda opinię
Inną możliwością jaką ma Prezydent RP to przekazanie sprawy do Prokuratora Generalnego w celu skierowania jej do sądu I instancji. Sąd który skazała Cię w I instancji wyda opinii w zakresie Twojego ułaskawienia. To sąd wyda opinię w zakresie tego czy Twoje prośba zasługuje na uwzględnienie.
Gdy w sprawie orzekał tylko sąd I instancji to tylko on wydaje opinię. Po wydaniu opinii pozytywnej kieruje całość akt wraz ze swoją opinią do Prezydenta. Prezydent może wtedy podjąć decyzję co do Twoje prośby o prawo łaski. W przypadku orzekania także przez sąd II instancji to opinia sądu I instancji (pozytywna lub negatywna) jest przesyłana do sadu II instancji w celu wydania opinii przez ten sąd. Jeżeli orzekały sądy obu instancji wystarczy jedna pozytywna opinia aby sprawa trafiła na biurko Prezydenta, który będzie podejmował decyzję co do prawa łaski. Pozytywna opinia nie oznacza jednak tego, że Prezydent Cię ułaskawi.
Prawo łaski
Prawo łaski przysługuje historycznie tylko Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie jest on związany niczyją decyzją czy też opinią. Jak pokazała praktyka ostatnich lat może zastosować prawo łaski na każdym etapie postępowania karnego.
Photo by Photo by Helloquence on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }