Ostatnia aktualizacja 6 listopada 2018
Zawieszenie wykonania kary a zawieszenie postępowania karnego. Brzmi podobnie ale nie jest to to samo w prawie karnym wykonawczym. Obie instytucje prawa karnego wykonawczego są osobo uregulowane w przepisach kodeksu karnego wykonawczego. Czy mają coś wspólnego z sobą poza tym, że są uregulowane w tym samym kodeksie?
Otóż tak.
Może najpierw czym się różnią te prawne instytucje?
Zawieszenie wykonania kary jest możliwe w przypadku gdy Twoja kara była odroczona na okres 1 roku. W takim przypadku możesz się starać o warunkowe zawieszenie wykonania kary. Twoja kara nie może przekraczać 1 roku jako kara orzeczona. Wyjątkiem od reguły 1 roku orzeczonej kary jest sytuacja gdy popełniłeś czyn przed zmianą przepisów karnych tj. 1 lipca 2015 roku. Gdy tak było wtedy zastosowanie mają poprzednie przepisy, które dopuszczały warunkowe zawieszenie wykonania kary orzeczonej do 2 lat.
Więcej o warunkowym zawieszeniu wykonania kary przeczytasz tutaj.
Zawieszenie postępowania wykonawczego jest orzekane przez sąd jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.
No to co w takim razie mają te instytucje prawa karnego wykonawczego wspólnego ze sobą?
W sytuacji gdy w Twojej sprawie było orzeczone odroczenie wykonania kary a następnie postępowanie zawieszono na podstawie tych samych przesłanek, które były brane pod uwagę przy odroczeniu wykonania kary (np. z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby) to nie musisz się starać o kolejne odroczenie jeżeli okres odroczenia lub zawieszenia postępowanie trwają co najmniej rok. W takim przypadku możesz wystąpić o zawieszenie wykonania kary zgodnie z art 152 k.k.w. W praktyce i orzecznictwie zostało przyjęte, że w takim przypadku obie instytucje służą temu samemu a zatem można się starać o zawieszenie warunkowe wykonania wyroku.
O tym jak to zrobić przeczytasz tutaj.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }