Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Ile razy można składać o odroczenie kary?

Daniel Anweiler15 listopada 2019Komentarze (0)

Ile razy można składać o odroczeniePodczas spotkań z klientami pada czasem pytanie ile razy można składać o odroczenie wykonania kary. Odpowiedź nie jest oczywista i jednoznaczna. Jak każdy prawnik odpowiem “to zależy”. Zależy ale od czego? Zacznijmy od początku.

Kiedy można złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary

Wniosek o odroczenie wykonania kary można złożyć co do każdej kary pozbawienia wolności. Nie zależnie od tego jaką masz karę 1 miesiąc czy 10 lat albo dożywocie przysługuje Ci odroczenie jej wykonania. Oczywiście trzeba spełnić przesłanki odroczenia. W skrócie ze względów zdrowotnych czy rodzinnych nie możesz odbywać kary. Wniosek Twój może dotyczyć odroczenia obligatoryjnego czyli do czasu ustania choroby psychicznej czy też innej zagrażającej życiu chorobie. Ewentualnie z przyczyn innej niż ciężka choroba czy też z powodów rodzinnych.

Ale ile razy można złożyć wniosek o odroczenie?

Wniosek o odroczenie można składać wiele razy. Jeżeli starasz się o odroczenie z przyczyn nieobligatoryjnych tj. choroby psychicznej czy też innej ciężkiej zagrażającej życiu i zdrowiu choroby to odroczenie może być Ci udzielone na okres maksymalnie jednego roku. W ilu razach to nie ma znaczenia także możesz składać o odroczenie na rok, na 6 miesięcy czy na 3 miesiące. Razem liczony okres odroczenia nie może przekroczyć jednego roku.

Co do obligatoryjnego odroczenia to może to być jeden wniosek a okres odroczenia liczony jest aż do ustania choroby.

Jednakże co w przypadku gdy sąd nie uwzględni Twojego wniosku o odroczenie. Ile razy można w takim przypadku składać wniosek o odroczenie.

Wielokrotnie. W sumie nie ma ograniczeń. Jest jednak haczyk. Składając nowy wniosek o odroczenie wykonania kary po tym jak sąd wcześniejszy oddalił musisz podać nowe okoliczności uzasadniające odroczenie. Co do zasady muszą to także być okoliczności które powstały po wydaniu poprzedniego orzeczenia przez sąd o nie odroczeniu kary. Po prostu nie można “kapać” okolicznościami. Podaje się wszystko i od razu.

Jeżeli wolisz posłuchać o tym ile razy można złożyć o odroczenie kary zapraszam Cię na mój podcast.

 

Photo by Mark Koch on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: