Ostatnia aktualizacja 29 maja 2017
Pan Jan jedzie sobie spokojnie i przepisowo późnym piątkowym wieczorem do domu z imprezy. Na skrzyżowaniu stoi patrol Policji i przeprowadza rutynowe kontrole każdego auta. Zatrzymują także Pana Jana. Poza sprawdzeniem dokumentów sprawdzają też trzeźwość. Niestety Pan Jan na imprezie wypił parę kolejek za zdrowie gospodarzy. Nie czuje się jednak pijany. Badanie alkomatem wykazuje jednak 0,39 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
No i się zaczęło!
Rusza cała procedura. Zabierają prawo jazdy a sprawa ląduje na biurku w prokuraturze. Na przesłuchaniu Pan Jan się przyznaje i chce się poddać dobrowolnie karze za prowadzenie pojazdu pod wypływem alkoholu. Nie duża kara bo to przecież pierwszy raz i tyle.
Czy aby na pewno?
Po jakimś czasie ze zdziwieniem Pan Jan odbiera wezwanie na kolejne przesłuchanie. Przecież już wszystko wyjaśnił. Ku jego zdziwieniu okazuje się, że prokurator prowadzący sprawę, miły gość na pierwszym przesłuchaniu, rozumiał, że można czasem błąd popełnić, nie jest już taki „wyrozumiały”. Zmienia kwalifikację czynu na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu po raz kolejny.
O co chodzi? Przecież Pan Jan nie był nigdy skazany w Polsce za prowadzenie auta na podwójnym gazie. Okazało się, że to zatrzymanie za jazdę po pijanemu we Francji z przed 4 lat jest w polskich papierach a to że Pan Jan zapłacił karę nie oznacza, że sprawę zamknięto.
Niestety w przypadku Pana Jana zadziałały przepisu międzynarodowe. Implementacja do polskiego porządku prawnego decyzji ramowej Rady 2008/675/WSiSW z 24 lipca 2008 r. w sprawie uwzględniania w nowym postępowaniu karnym wyroków skazujących zapadłych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 220 z 15.08.2008, s. 32). Oznacza to tyle, że skazanie za granicą jest widoczne w polskiej kartotece karnej i pozostanie tam znacznie dłużej niż można się spodziewać.
W sprawie Pana Jana nie da się w żaden sposób, zgodnie z polskimi przepisami, zatrzeć wcześniej skazania. Skazanie z zagranicy będzie widoczne w naszej kartotece tak długo jak stanowią to przepisy zagraniczne. O zatarcie skazania należy się starać w kraju gdzie skazanie nastąpiło.
Na osłodę podam, że wyrok z zagranicy nie przeszkadza w zatarciu skazania, zgodnie z polskimi przepisami, polskich wyroków. Zagraniczny wyrok nie jest brany także pod uwagę w przypadku wydawania wyroku łącznego, choć to nie zawsze jest korzystne.
Jeżeli masz problem prawny skontaktuj się z mną a postaram się Ci pomóc.
{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy orientuje się Pan czy w Holandii jest takie prawo jak zatarcie skazania? Czy można się starać o zatarcie skazania w Holandii ponieważ mam to w papierach polskich a wiąże swoją przyszłość z mundurowka?
Dzień Dobry,
Niestety tego nie wiem. Musi Się Pan zapytać prawnika w Holandii.
Mam pytanie. Miałem podobną sytuację co pan Jan we Francji tylko że ja miałem to w Anglii. Czy jeśli Anglia wyszła z unii a do zatrzymania doszło po wyjściu z unii to będzie to dalej widnieć w polskim rejestrze? Chcę iść do wojska i bardzo mi zależy.
Dzień dobry. Miałem podobną sytuację co pan Jan w opisywanej historii tylko że to stało się w Anglii po wyjściu z unii europejskiej. Czy jeśli Anglia nie jest już członkiem unii a sytuacja stała się po jej wyjściu to czy będzie to widnieć w polskim rejestrze? Byłem delikatnie powyżej limitu i miałem pecha.
Bardzo mi zależy bo chcę dołączyć do wojska.
Dzień Dobry Panie Miłoszu,
Witam Pana serdecznie,
Pana skazanie może być widoczne w polskim KRK. Proszę po prostu wziąć swoją kartę karną. To koszt 30 zł w Sądzie Okręgowym i będzie Pan wiedział na 100 %. Więcej Panu nie pomogę z pozycji odpowiedzi na komentarz. Trzeba sprawdzić u źródła. Nie ma obaw, że to coś Panu zaszkodzi.
Podaję link do mojego artykułu jak sprawdzić w KRK skazanie. https://odroczenie-kary.pl/gdzie-sprawdzic-czy-skazanie-sie-zatarlo/
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler
Zapraszam na mój podcast:
https://open.spotify.com/show/6dmCFMYcgZvhNBXENO475q?si=93ab6398e1664977