Ostatnia aktualizacja 19 czerwca 2018
Już od kilku lat obowiązuje przepis art 182a kodeksu karnego wykonawczego umożliwiający zmianę zakazu prowadzenia pojazdów. Zmiana ta dotyczy możliwości złagodzenia dokuczliwości zakazu i umożliwienia Ci prowadzenia pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową.
Ok, ale od początku.
Jeżeli orzeczono wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów ze względu na popełnienie przestępstwa drogowego pod wpływem alkoholu możesz starać się o zmianę tego środka karnego na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady alkoholowej. Przepis ten może mieć także zastosowania w przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie drogowe popełnione pod wpływem alkoholu.
Instytucja nie ma niestety zastosowania do osób wobec, których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów ale nie ze względu na prowadzenia pojazdu pod wypływem alkoholu. Są to osoby, które prowadziły pod wpływem środków odurzających czy które zbiegły z miejsca wypadku.
Zastosowanie tego przepisu może mieć miejsce w przypadku wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów przez połowę orzeczonego wymiaru. W praktyce wlicza się w ten okres także czas wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów od okresu zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. W przypadku orzeczenia zakazu dożywotniego okres jaki musi upłynąć aby starać się o zmianę to 10 lat.
Konieczna jest także, aby uzyskać zmianę zakazu, pozytywna prognoza kryminologiczna wobec Ciebie. Oznacza to, że Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Sąd wydając postanowienie dokona zmiany w zakresie wykonywania zakazu postanawiając, że zakaz dotyczy tylko prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Oznacza to, że będziesz mógł prowadzić pojazdy wyposażone w taką blokadę. Czas trwania zakazu nie ulega tutaj zmianie.
Taka zmiana może być odwołana gdy rażąco naruszysz porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełniłeś przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.
Wniosek składa się do sądu, który orzekł o zastosowaniu zakazu prowadzenia pojazdów wobec Ciebie. Sąd wydaje postanowienie bez udziału stron. Przyślą Ci je do domu. Od niepomyślnego rozstrzygnięcia jak i od odwołania zmiany zakazu przysługuje Ci zażalenie.
{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień Dobry Panu
Miałem zatrzymane prawo jazdy za alkohol w 2010r na 3lata
Tak więc w 2013 roku kara mineła
Moje pytanie.
Czy moja kara uległa zatarciu?
Czy mogę od nowa robić kurs na prawo jazdy?
Boję się o to że będę widniał w rejestrze że miałem zatrzymane prawo jazdy i będzie problem ze zdaniem ponownego egzaminu. Dlatego chciałbym zrobić kurs na nowo. Czy mogę starać się o zniesienie zakazu i odzyskać prawo jazdy?
Pozdrawiam
Dzień Dobry Panu,
Dziękuję za kontakt i pytanie.
Zapraszam do kontaktu mailowego co do odpowiedzi na Pana zapytanie.
Dobry wieczór
Dn. 20.03.17 zostało zatrzymane mi prawo jazdy za przejazd na czerwonym i wymuszenie pierszeństwa samochodowi policyjnemu, dziś tj. 28.04.17 otrzymałem z sądu rejonowego wyrok o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych na 1 rok oraz grzywne 500zł. Czy jest możliwość odwołania się od tej decyzji? czy ten okres oczekiwania na list z sądu podlega możliwości złorzenia zażalenia, co wiązałoby się ze skróceniem kary? Bardzo prosze o odpowiedź.
Pozdrawiam Michał
Dzień dobry Panie Michale,
Witam Pana serdecznie!
Nie znam szczegółów Pana sprawy ale jeżeli dostał Pan wczoraj wyrok zaoczny albo nakazowy to może złożyć Pan sprzeciw w terminie 7 dni. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam
Witam 1.09.2017 upływa termin połowy kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu . Kara wynosi 3 lata . Czy jest możliwość napisania wniosku o zamienienie reszty kary na jazdę samochodami z wyposażona blokada alkolock ? Ewentualnie jak ów wniosek ma wyglądac i co zawierać ?
Dzień Dobry Panie Bartoszu,
W celu uzyskanie odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl
Dzień dobry.
Czy od wniosku o zmianę środka na zakaz prowadzenia bez blokady jest opłata?
Pozdrawiam
Witam, umorzono mi warunkowo postępowanie za jazdę pod wpływem alkoholu z zakazem prowadzenia na 1 rok, w okres ten wliczono czas od momentu zatrzymania. czy po upływie połowy okresu zakazu mogę wnieść wniosek o zmianę środka karnego ? Czy uchroniłoby mnie to przed ponownym zdawaniem egzaminu?