Ostatnia aktualizacja 28 czerwca 2016
W ostatnich dnia w mediach przelewa się wiele informacji jak świat będzie wyglądał po tym jak Wielka Brytania wyjdzie w Unii Europejskiej. To zdarzenie powinno się także rozpatrzyć pod kątem czy będzie ono miało, jeżeli w ogóle nastąpi, znaczenia także w zakresie prawa karnego, a co mnie interesuje szczególnie, w zakresie wykonywania orzeczeń karnych w szczególności kary pozbawienia wolności.
Po analizie kodeksu postępowania karnego w zakresie przepisów dotyczących wykonywania kar z zagranicy można dojść do wniosku, że skoro Wielka Brytania wyjdzie z UE to nie będzie można wykonywać kar orzeczonych na Wyspach w polskich więzieniach.
Cóż, nic bardziej mylnego. Co prawda wykonywanie orzeczeń karnych jest określone prawnie w ramach UE ale w przypadku negocjowania wyjścia Zjednoczonego (to się jeszcze zobaczy) Królestwa z Unii kwestia wykonywania orzeczeń karnych oraz spraw związanych z Europejskim Nakazem Aresztowania będzie poruszona i zapewne na 100 % przepisy, które obecnie mają zastosowanie także na terenie Wysp Brytyjskich będą dalej stosowane. Wynika to z tego, że w UK nie ogrodzą się płotem tylko będą chcieli być krajem stowarzyszonym z UE. No to przepisy karne będą musieli uwzględnić.
Nie będzie to odosobniony przypadek. Co prawda Norwegia nie jest w UE ale na jej terenie ENA Cię doścignie. Po prostu na podstawie odrębnych umów międzynarodowych przepisu dotyczące postępowań karnych mają zastosowanie także poza UE. Jest tak w przypadku właśnie Norwegii, Szwajcarii, Islandii czy Lichtenstein.
W przypadku Wielkiej Brytanii będzie tak samo. Jeżeli oczywiście Brexit dojdzie do skutku, bo do tego jeszcze daleka droga.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }