Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Obrońca ma swoje tajemnice

Daniel Anweiler24 października 2018Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 24 października 2018

Tajemnica obrończaWiele razy jestem pytany przez moich klientów lub przyszłych klientów czy aby na pewno nie będę musiał wyjawić tego, co oni mi zdradzą organom ścigania.

Zastanawiałem się skąd może wynikać takie pytanie. Może po części z braku zaufania do obcej i nieznanej jeszcze osoby. Jednakże fakt, iż Klient decyduje się zlecić prowadzenie sprawy adwokatowi oznacza, że nasze wspólne działanie jest oparte na zaufaniu do mnie.
Sprawy karne wymagają w szczególności zachowania w tajemnicy tego, co powiedział klient w czasie spotkania czyli tego o czym dowiedzieliśmy się w sprawie. Wszystkie te informacje chroni tajemnica. Jest to tak zwana tajemnica obrończa. Tajemnica, której nie można naruszyć.
Zatem jak to jest z tą tajemnicą obrończą?

Zgodnie z art 178 k.p.k. nie wolno przesłuchiwać jako świadka obrońcy lub adwokata działającego na podstawie art. 245 § 1 k.p.k., co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę.

Oznacza to, że żadne organy ścigania nie mogą adwokata przesłuchać czy też zmusić do powiedzenia tego, czego dowiedział się w związku z udzielaną pomocą prawną w sprawie karnej. Nie ma znaczenia, że klient nie zlecił sprawy albo że zmienił obrońcę w czasie sprawy lub sprawa się zakończyła. Tajemnica obrończa jest bezwzględna na zawsze.

Następnym razem rozmawiając o swojej sprawie karnej z adwokatem lub radcą prawnym (też może być obrońcą) możesz być pewny, że to co mu powiesz nie wydostanie się poza Twoje z nim spotkanie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: