Ostatnia aktualizacja 16 czerwca 2019
Wczorajsze media obiegła informacja, że rozpoczęła się rozprawa apelacyjna w procesie Andersa Breivika, który wytoczył on Norwegii w związku z nieludzkim traktowaniem w norweskim więzieniu. Proces wygrał a apelację złożyło państwo norweskie. Więcej o procesie możesz przeczytać tutaj a o procesie apelacyjnym tutaj. W materiałach pasowych wskazywano jakie ma on do dyspozycji warunki bytowe. W jakich warunkach odbywał karę i na jakie się skarżył możesz przeczytać tutaj.
A teraz wyobraź sobie, że ty trafiasz do polskiego więzienia. Jakie tu są przygotowanie dla Ciebie warunki?
O tym jakie prawa masz jako osadzony już pisałem. O warunkach bytowych osób osadzonych w zakładach karnych stanowi rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Tekst rozporządzenia znajdziesz tutaj. O tym jak więźniowie mieszkają i co mogą mieć w celi a co nie stanowi kodeks karny wykonawczy.
Więźniowie osadzani są w jedno lub wieloosobowych celach. Na jednego skazanego przypadać ma w normalnych warunkach nie mniej niż 3 m kwadratowe w tym ma mieć zapewnione miejsce do spania oraz do higieny osobistej oraz dopływ świeżego powierza. Skazanym zapewnia się trzy posiłki dziennie i w tym przyjemniej jeden ciepły posiłek oraz trzy razy dziennie napój.
Skazani mają prawo do korzystania z samoinkasującego aparatu telefonicznego. Skazany ma prawo posiadać w celi dokumenty związane z postępowaniem, którego jest uczestnikiem, artykuły żywnościowe o ciężarze nieprzekraczającym 6 kg, wyroby tytoniowe, środki higieny osobistej, przedmioty osobistego użytku, zegarek, listy oraz fotografie członków rodziny i innych osób bliskich, przedmioty kultu religijnego, materiały piśmienne, notatki osobiste, książki, prasę i gry świetlicowe. Może także za zgodą Dyrektora Zakładu mieć sprzęt audiowizualny czy komputerowy.
Skazany może w Zakładzie Karnym pracować, a już niedługo praca będzie jeszcze bardziej ułatwiona.
Jak zatem widzisz nasze więzienia różnią się ale „tylko” nieznacznie od więzień w Norwegii.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }