Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Amnestia

Daniel Anweiler01 czerwca 2016Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 7 czerwca 2018

AmnestiaZostałem ostatnio zapytany przez mojego klienta kiedy będzie najbliższa amnestia? Tego niestety nie wiem, ale raczej nie prędko. Warto jednak powiedzieć co to jest amnestia, kiedy i kto może ją zastosować?

Amnestia to akt prawny wydawany przez parlament w formie ustawy w którym dokonuje się ogólnego złagodzenia kar czy też ich darowania za określone w tym akcie przestępstwa lub wykroczenia. Dotyczy to tylko kar orzeczonych prawomocnie wyrokami. Ostatnia amnestia w Polsce miała miejsce w 1989 roku kiedy to Sejm zamienił kary śmierci na kary 25 lat pozbawiania wolności. Decyzja ta spowodowała, że w 2016 roku osoby, którym zamieniono kary śmierci na 25 lat pozbawienia zaczynają wychodzić z więzień.

Czym różni się amnestia od abolicji z którą czasem jest mylona?

Abolicję karną uchwalana się tak samo jak amnestia czyli w drodze ustawy parlamentarnej. Abolicja różni się od amnestii tym, że stanowi przeszkodę procesową w orzekaniu o przestępstwie. Określonych w ustawie abolicyjnej przestępstw po prostu się nie ściga. Oznacza to, że wszczęte postępowania karne ulegają w wyniku wejścia w życie abolicji umorzeniu a co do sprawców jeszcze nie ujawnianych, których przestępstwa nie są znane organom ścigania postępowania nie wszczyna się gdy się ujawnią.

Abolicja może być bezwarunkowa i powodować uchylenie karalności od momentu jej wejścia w życie. Może być też warunkowa uzależniona od spełnienia jakiś warunków np. denuncjacji innych przestępstw albo zwrotu korzyści uzyskanych z przestępstwa.

Amnestia zatem dotyczy orzeczonej już kary a abolicja stanowi przeszkodę procesową w prowadzeniu postępowania w związku z czym nigdy nie dochodzi do orzeczenia kary.

Nie zanosi się jednak, żeby w najbliższym czasie uchwalono amnestię czy abolicję karną.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: