Ostatnia aktualizacja 7 czerwca 2018
Zostałem ostatnio zapytany przez mojego klienta kiedy będzie najbliższa amnestia? Tego niestety nie wiem, ale raczej nie prędko. Warto jednak powiedzieć co to jest amnestia, kiedy i kto może ją zastosować?
Amnestia to akt prawny wydawany przez parlament w formie ustawy w którym dokonuje się ogólnego złagodzenia kar czy też ich darowania za określone w tym akcie przestępstwa lub wykroczenia. Dotyczy to tylko kar orzeczonych prawomocnie wyrokami. Ostatnia amnestia w Polsce miała miejsce w 1989 roku kiedy to Sejm zamienił kary śmierci na kary 25 lat pozbawiania wolności. Decyzja ta spowodowała, że w 2016 roku osoby, którym zamieniono kary śmierci na 25 lat pozbawienia zaczynają wychodzić z więzień.
Czym różni się amnestia od abolicji z którą czasem jest mylona?
Abolicję karną uchwalana się tak samo jak amnestia czyli w drodze ustawy parlamentarnej. Abolicja różni się od amnestii tym, że stanowi przeszkodę procesową w orzekaniu o przestępstwie. Określonych w ustawie abolicyjnej przestępstw po prostu się nie ściga. Oznacza to, że wszczęte postępowania karne ulegają w wyniku wejścia w życie abolicji umorzeniu a co do sprawców jeszcze nie ujawnianych, których przestępstwa nie są znane organom ścigania postępowania nie wszczyna się gdy się ujawnią.
Abolicja może być bezwarunkowa i powodować uchylenie karalności od momentu jej wejścia w życie. Może być też warunkowa uzależniona od spełnienia jakiś warunków np. denuncjacji innych przestępstw albo zwrotu korzyści uzyskanych z przestępstwa.
Amnestia zatem dotyczy orzeczonej już kary a abolicja stanowi przeszkodę procesową w prowadzeniu postępowania w związku z czym nigdy nie dochodzi do orzeczenia kary.
Nie zanosi się jednak, żeby w najbliższym czasie uchwalono amnestię czy abolicję karną.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }